Reklaam sulgub sekundi pärast

Saavuta tasakaal värvide abil

Igal inimesel on oma lemmikvärvid, mis talle hästi mõjuvad. Igaüks valib enda ümber teadlikult või alateadlikult sobilikke värve. On olemas selline valdkond nagu värviteraapia, mida loetakse alternatiivmeditsiini üheks ravimeetodiks. Selle kaudu kasutatakse värvust ja valgust inimese füüsilise, emotsionaalse, hingelise ja psüühilise tasakaalu saavutamise jaoks.

Kadri Põldma
[email protected]

Igal inimesel on oma lemmikvärvid, mis talle hästi mõjuvad. Igaüks valib enda ümber teadlikult või alateadlikult sobilikke värve. On olemas selline valdkond nagu värviteraapia, mida loetakse alternatiivmeditsiini üheks ravimeetodiks. Selle kaudu kasutatakse värvust ja valgust inimese füüsilise, emotsionaalse, hingelise ja psüühilise tasakaalu saavutamise jaoks.

Tegelikult võikski väita, et omamoodi värviteraapiaga tegelevad kõik inimesed, kes igapäevaelus värve enda ümber tähele panevad ja neid teadlikumalt valivad.

Küllap on värvid meie elus niivõrd loomulikud ja harjumuspärased, et valdavalt laseme ennast neist mõjutada enesele teadmata. Vähesed teavad, mis mõju peitub ühes või teises värvis. Millisesse emotsionaalsesse-hingelisse seisundisse võib üks või teine värv viia. Selgub, et värvid võivad olla toeks isegi füüsiliste vaevuste puhul.

Igaühel võivad olla värvidega teatud assotsiatsioonid, mis alati ei pruugi olla meeldivad. Seetõttu ei saa teha üldistusi, et näiteks sinine on rahustava toimega vms.

Näiteks punane värv on talavilselt pigem negatiivne ja agressiivne. Punane on kompromissitu värv ja selle sümboolika on seetõttu enamikule inimestest põletav või dramaatiline, kirjutab Karl Ryberg oma raamatus Elavad värvid. "Kui sa satud täielikku ahastusse, siis otsid ehk üles Red Light District'i, mis on müüdava armastuse linnaosa," teab Ryberg.

Ent pole ka punane alati nii vulgaarne ja tahumatu ega meenuta vere maitset. Punane võiks vast olla ergutav, otsustusvõimet ja tahtejõudu toetav. Punases valguses vererõhk tõuseb, pulss, hingamine ja silmapilgutuste arv kiirenevad, valutaluvus väheneb. Kuid eks igaühele oma värv või värvid-toonid. Külmades sini-rohelistes toonides ruumis tajutakse näiteks sama temperatuuri 3-4 kraadi madalamana kui soojas punases-oranêis ruumis. Sinises valguses vererõhk langeb, pulss ja lihasreaktsioonid aeglustuvad, kuid paranevad liigutuste täpsus ja keskendumisvõime.

Värviteraapia sobib kõige paremini neurootiliste vaevuste ja psühhosomaatiliste hädade puhul. Teatud osa puhtpsüühilistest hädadest, nagu unetus, hirm, kartus ja unetus, tavaliselt kaob valgusimpulsside mõjul. Ent ka psühhofüüsilised vaevused, näiteks migreen, maohaavad, astma ja lihasekrambid, alluvad hästi monokroomsele värviravile.

Värvi mõju psüühikale sõltub kogemustest, hoiakutest, hinnangutest. Kuna need on määramatud ja raskesti mõõdetavad, siis võimaldab see värvidesse üle kanda oma enesetunde. Teiseks sõltub värvi mõju psüühikale kultuurilistest sümbolitest – värvidele antakse eri kultuurides erinevaid tähendusi ja tõlgendusi.

Ühelgi värvil pole ühesugust universaalset ja muutumatut tähendust, mis sobiks kõikidele inimestele. Värvi mõju on individuaalne ning värviteraapia ja –testid on seisundi, tunnete ja tähenduste vahendajaks ja “ilmutajaks”.

Igale temperamenditüübile võivad sobida omad värvused. Sangviiniku lemmikvärvid on sageli kollane ja sinine, flegmaatikule meeldivad pigem kindlad põhitoonid ja ta eelistab pigem roosale punast, helepruunile tumepruuni, hallile musta ja helesinisele pigem puhast sinist. Koleerik aga ehitaks oma maailma kontrastidele, leppides sageli valge või musta omavaheliste kominatsioonidega, lisades juurde kärtsu punast, säravat kollast, kulda, karda ja hõbedat. Melanhoolik aga elaks parema meelega pastelses maailmas.

Ka eelistavad sageli temperamentsemad ja emotsionaalsemad lõunamaalased värvikirevust, samas kui põhjamaalased, kes on tagasihoidlikuma loomuga, poevad pigem hallisegustesse riietesse.

Värvid on ka omamoodi meeleolu indikaatorid: julged värvid kannavad endas optimismi ja suhltemisjulgust, pastelsed toonid vaoshoitust, tumedad aga enesega isekeskis olekut.

Rahva- ja loodusmeditsiini värviravi võimalused:

1. värvidega maalimine ja joonistamine - sihiga väljendada oma meeleolu ja saada selgust seisundist;
2. värvide kujutlemine ning neile keskendumine; värvide visualiseerimine ja nende “hingamine” enesesisenduse eesmärgil; värvidega mediteerimine;
3. värvilise valgusega meeleolude mõjutamine;
4. värvilise valguse koondamine haigele kohale;
5. värvide abil inimese energiakeskuste mõjutamine;
6. kindlat värvi söögi ja joogi manustamine sihiga reguleerida teatud organite ja elundkondade tegevust;
7. värviliste riiete kandmine meeleolu mõjutamise eesmärgil;
8. sihiteadlik värvivalik ruumide kujundamisel.

Erinevad värvid, nende mõjud ja omadused

Sinine

Sinine on paljude inimeste lemmikvärv ning ruumis mõjub see värskelt ja elegantselt ning sobib kõikidesse ruumidesse, mis peavad tunduma hügieenilised ja puhtad nagu näiteks köök ja vannituba. Indigosinine jätab toas külma ja tagasihoidliku mulje, seega sobiks see pigem töö- või lugemistuppa – sinna, kust otsitakse rahu ja eraldatust.
Psühholoogiliselt sisendab sinine ülevust ja vabaduse tunnet, selgust, vaimsust, sest sinised on ju ka meri ja taevas. Sinine on ka tõe värv ja ustavuse värv. Tumesinine on väärikas, kindel, usaldav, tahtejõu ja vastupidavuse värv.

Punane

Juba Goethe jaoks oli punane “kõikide värvide kuningas”. Psühholoogid defineerivad punast kui jõu, aktiivsuse ja agressiivsuse värvi. Ruumisisustuses tiivustab see värv erakordselt meie hoogsust ja aktiivsust – seega on see ideaalne värv näiteks peoruumides. Psühholoogilises aspektis on punane armastuse ja tule värv. Agressiivne, jõuline ja võimukas. Meeldib tugevatele, energilistele ja enesekindlatele inimestele. Punane tõmbab meie ümber tähelepanu nagu magnetiga. Ning sageli eelistavad seda ka otsekohesed inimesed, kes ei salli kaude asjade ajamist. Natuke on punane egoistlik värv, kuid selle tumedamad toonid mõjuvad alati rahulikumalt kui eredamad

Kollane

Kollast seostatakse tihti soojuse ja päikesega – planeedi kõige võimsama energiaallikaga. Elamises loob see värv rõõmsa ja sõbraliku õhkkonna ning sobib seetõttu põhjapoolsetesse tubadesse, kuhu päikest ei paista. Söögitoas mõjub ta ergutavalt ja lastetoas lustlik-lõõgastavalt. Hingelises mõttes annab kollane värv juurde alati sära, heatujulisust ja energiat. Kuigi mõnele võib kollane mõjuda ka väsitavalt ja tormlevalt. Kuid igal juhul on kollane värviringi kõige heledam, väljapoole kiirgavam ja säravam värv.

Oranþ

Igapäevaelus kuulub oranþ pealetükkivamate värvide hulka ning seepärast kasutatakse teda tihti reklaamides. Ruumis mõjub see agressiivselt ja jätab toast väiksema mulje. Kuid ometi on see kollase ja punase segu tähelepanu tõmbav ka riietuses ning arvatakse, et selle kandmine mõjub söögiisule positiivselt ning aitab vältida masendust. Oranzh sümboliseerib ka omandamist ja instinkti. On tundlik ja glamuurne värv.

Roheline

Toas on see sõbralik värv, mis rõhutab seotust loodusega. Rohelist soovitatakse ruumidesse, kus tahaksite end välja puhata või millelegi keskenduda. Rohelist loetakse esoteerilises psühholoogias südame värviks, ning see mõjub värskendavalt ja rahustavalt, sisendades optimismi, sitkust ja kindlustunnet. See on ka harmoonia värv, mis soodutab mõttetegevust ja sümboliseerib elu tõuse ja mõõnu. Sellele värvile omistatakse lahkhelide puhul rahustavat toimet. Samas maksab tähele panna, et rohelises võib inimene mõjuda sellisena, kes ei armasta riski ega uuendusi ning on oma mõtteviisilt pisut konservatiivsusele kalduv.

Valge

Valgega seostatakse tihti puhtust ja vooruslikkust. Ruumides kasutatakse valget standardvärvina ning ruumis ongi see kõige valgusküllasem toon. Selged heledad pinnad loovad neutraalse tausta – tuba jätab külma ja avara mulje.
Valgus ja lumi on need märksõnad, mis seonduvad laiemas mastaabis valgega. Samuti omadussõnadest hele, särav, puhas. Valge on tulevikku vaatav, samas aga mitte midagi lubav ega mitte midagi määrav värv. Valge värvi põhiline omadus on võrdsus. Mütoloogias on valge ühtsuse sümbol. Psühholoogias tähendab valge värv helgust, puhtust, tagasihoidlikkust, õiglust. Valget peetakse ka absoluutse puhtuse värviks.