Tulge oma rahale järele!

{:308394 width=120 height=80 align=left}Tunnete, et on ilmtingimata vaja midagi, mida te endale igakuise palgaga lubada ei saa? Tore – tulge „oma“ rahale järele! Kuidas saab üldse millestki puudus olla, kui nii palju on võimalusi pappi hankida – õppelaenud, kodulaen, soovilaen, tarbimislaen, väikelaen, pulmalaen, hambalaen, kiirlaen, hüpoteeklaen, sms-laen, autoliising – ka krediitkaardid ja järelmaksud võib sellesse nimistusse lisada.

Veronika Raudsepp Linnupuu
veronika@buduaar.ee

{:308394 width=120 height=80 align=left}Tunnete, et on ilmtingimata vaja midagi, mida te endale igakuise palgaga lubada ei saa? Tore – tulge „oma“ rahale järele! Kuidas saab üldse millestki puudus olla, kui nii palju on võimalusi pappi hankida – õppelaenud, kodulaen, soovilaen, tarbimislaen, väikelaen, pulmalaen, hambalaen, kiirlaen, hüpoteeklaen, sms-laen, autoliising – ka krediitkaardid ja järelmaksud võib sellesse nimistusse lisada.

 
Ja vaatamata sellele, et õpingute finantseerimiseks, kodu soetamiseks ja remondiks on juba laenu võetud, saabub pidevalt uusi pakkumisi. Soodsaid ka veel, kui reklaami uskuda.

Eesti finantsettevõtted on justkui kokku leppinud ühisrinde oma elu alustavate noorte nõrkusele manipuleerimises. Kiiresti, kohe ja parimat! Eriti hoogsalt hakatakse oma tooteid reklaamima ja otsepakkumisi tegema enne suvehooaja algust. Hea viis kasutada aega, mil tundub, et hädasti on vaja midagi remontida, uut autot või/ja puhkusereisi. Kõik sissetulekud tuleb maksimaalselt intressimakseteks ära kasutada!

Ma ei tea kedagi, kellel poleks vähemalt kahte laenu – õppelaen ja kodulaen. Need on õnneks talutava intressiga. Ja kui hästi läheb, siis ühe neist maksab põhiosas kinni tööandja või kustutab osaliselt lapse sünni puhul riik. Õigel hetkel – nii viis kuni kolm aastat tagasi – kodulaenu eest kodu soetanud võivad ka end oma otsuse eest kiita, sest näiteks majaosa provintsilinnas, mis siis maksis 300 000 krooni on praeguseks väärt juba 1 500 000 krooni, hea remondi ja teatud investeeringute puhul enamgi.

{:308395 width=120 height=85 align=right}Täna hommikul saabus meie pere postkasti järjekordne „ülisoodne“ laenupakkumine BIG´ilt. Muidugi kuluks igasugune lisasumma ära. Fassaad vaja krohvida, aed neelab meeletuid summasid, lastele igasuguseid asju võiks soetada, reisida tahaks, uut garderoobi, silmaoperatsiooni ja iluprotseduure… Soove on lõputult! Kuid hirm tuleb peale, kui arvestama hakata. Näiteks kui laenata BIG`ist 100 000 krooni viieks aastaks, maksad kuus 3916.67 ja selle laenu tagasimaksete kogusummaks tuleb 235 000 krooni. Saab tõesti kiiresti, kuid pikas perspektiivis on tuuleohe või lendava taldriku pärast nii palju peale maksta natuke naiivne. Peale asjade soetamise on süüa ka vaja.

Iga kord ei kulu summa vaid oma edevuse rahuldamiseks. Planeerimatuid kulutusi võib kõigil tekkida ja kui sissetulekud on juba maksimaalselt ära realiseeritud ja planeeritud, siis sunnib olukord raha laenamist ise peale. Sellisel puhul soovitavad rohkem asjaga kursis olevad inimesed võtta pigem pangast hüpoteeklaen. See ka küllalt suure intressiprotsendiga, kuid eeliseks on, et saab iga kell tavalaenuks ümber vormistada, kui palk normaalne või katseaeg läbi. Need kaks viimast on ju ka peamised põhjused, miks tavalist laenu ei saa.

Väiksemamahuliste eriolukordade rahuldamiseks on parim võimalus kasutada krediitkaarti. Sellel puuduvad lepingutasud ja maksma peab vaid kasutatud summa pealt intresse. Osade krediitkaartide puhul hakatakse intresse arvestama alles kuu peale summa kasutamist.

Ideaalne oleks elu ilma võlakohustusteta. Täiuslik, kui saaks sama suure summa, kui igakuiste järelmaksude ja laenude peale kulutatakse, kõrvale panna, koguda või investeerida. Kahjuks surub reaalsus peale ja tunduvalt odavam ja kasulikum on maksta pangale intressi, kui võõrale inimesele korteriüüri, teadmisega, et üürileping võidakse iga kell üles öelda.

Võlg on võõra oma ning üleskutsed tulla „oma“ rahale järele lihtsalt laenuandjate kaval viis apelleerida inimeste soovile saada kõike ja kohe. Tühja-tähja peale end võlaorjusesse mõista on ahvatlevaid pakkumisi saades liigagi lihtne, seega oleks mõistlik enne sügavalt järele mõelda kas, kelle käest, mis tingimustel, kui palju ja mille jaoks ikkagi laenu võetakse. Tegelikult on võimalik elada ilma silmaopi ja iluprotseduurideta. Olemasolev auto töötab enamus juhtudel paar aastakest kenasti veel. Uus garderoob – tuleb järk-järgult nagu ennegi. Ja suurem enamus ongi edasi õnnelikud oma prillide, aastaid vana auto ja köögitehnikaga. Vähemalt on oma (ja natuke panga oma ka) kodu ja omandatud haridus, mis võimaldab pidada alamakstud, kuid rahuldustpakkuvat ametit, riigi ja omavalitsuse töötajatel lisaboonuseks õppelaenu kustutamine.