Vallalise Jõulud

Jõulud on helge ja rõõmus aeg – aeg pere ja lähedaste inimeste jaoks.
Vallalistele on rõõmupühad, mida paljud inimesed pikisilmi ootavad,
natuke nukker ja üksildane aeg. See on aeg, mis tavaliselt kiiresti üle
elada tahetakse. Jõuluajal on kaaslase omamine, nii nagu ka vana-aasta
õhtul ja jaanipäeval, justkui kohustuslik, et olla täisväärtuslik.
Teiste paarikeste ühtesulamise ja kokkukuulumise taustal võib enda
üksindus eriti masendavalt mõjuda. Kuid see ei pruugi üldse nii olla. /Tekst: Katrin Niit/

Jõulud on helge ja rõõmus aeg – aeg pere ja lähedaste inimeste jaoks. Vallalistele on rõõmupühad, mida paljud inimesed pikisilmi ootavad, natuke nukker ja üksildane aeg. See on aeg, mis tavaliselt kiiresti üle elada tahetakse. Jõuluajal on kaaslase omamine, nii nagu ka vana-aasta õhtul ja jaanipäeval, justkui kohustuslik, et olla täisväärtuslik. Teiste paarikeste ühtesulamise ja kokkukuulumise taustal võib enda üksindus eriti masendavalt mõjuda. Kuid see ei pruugi üldse nii olla. On palju viise, kuidas teha oma pühad rõõmuküllasteks ja nauditavateks ka ilma kindlat partnerit omamata.

Parim viis on minna koju – vanematekoju või vanavanemate juurde. Eriti mõnus on veel maal. Sealne piparkoogi- ja verivorstilõhnaline, nostalgiliste ehetega jõulupuu ja lapsepõlvehõng, armastav, kodune õhkkond soojendab südant ka kõige üksildasemal. Tegelikult ongi jõulud ju perepühad – vanemad, vennad, õed, sugulased – nad kõik on pere.

Kutsu jõuluõhtuks üksildased sõbrad/tuttavad külla. Head sõbrad on nagu pereliikmed, alati olemas, nii ka pühade ajal. Küpsetage midagi maitsvat – ei pea ju pugima verivorste ja hapukapsaid, kui ei taha! Maskeerige end päkapikkudeks või lumehelbekesteks, tehke naljakaid-armsaid kinke, proovige erinevaid glögisid, lugege naljakaid jõululuuletusi, tehke mida tahes – peamine, et lõbus ja tore oleks.

Võid jõulud veeta ka üksi. Kasuta ära pikki pühi ja tee asju, mida sul pole varem olnud aega teha – vedele diivanil teleka ees kaua tahad, loe raamatuid, tee käsitööd, võid ka näiteks koristada (kuigi see on patt!).
Kui tahad erilist pühademeeleolu, võid minna üksi kirikusse ja surnuaeda.

Ignoreeri jõule. Kui sulle tekitab vastumeelsust tarbijamentaliteetne jõuluostubuum, ei pea sa sellest osa võtma. Väldi sel ajal suuri kaubanduskeskusi, külasta parem galeriisid, näitusesaale, mine kinno, teatrisse, spordisaali jne.

Võta jõule kui teadlikku üksindusaega – iseendaga olemise aega.
Paljud inimesed ei julge olla üksi, üksi iseendaga. Kiirustamine, tormlemine, alati käesolevast hetkest eespool olemine, on inimese muutnud iseenda kartlikuks. On tervendav ja kosutav olla vahel ka täitsa üksi. Võid sel ajal näiteks enda jaoks paika panna tuleva aasta plaanid või mõtiskleda olulistest inimestest ja hetkedest oma elus.

Tee endale kingitus. Osta midagi sellist, millest ammu oled unistanud ja mida pole varem osta raatsinud. Osta nüüd! Sa oled selle ära teeninud.

Võta osa mingist heategevus- või annetuskampaaniast. Kellelegi head tegemine vabast tahtest, annab erilise ja helge tunde ja aitab uskuda, et ka endal läheb kunagi paremini elus.

Sõida külla mõnele vanale sõbrale või kaugele sugulasele, keda pole aastaid näinud. Eriti rõõmsaks teeb külaskäik jõulude ajal vanemaid inimesi. Teata muidugi ette. Vaheldusrikas ja omapärane puhkus on tagatud.

Mine reisima. Keegi pole öelnud, et jõulude ajal ei või reisile minna. Reisibürood pakuvad palju erinevaid jõulupakette. Eriti rikkalikud ja uhked on jõulud näiteks Saksamaal, kuid võid teha väljasõidu ka ülemere Helsingisse.

Leia kiiresti kaaslane. Kui ikka kuidagi üksi ei taha ja kedagi kampa võtta pole, võid ju näiteks mõnda tutvusmisportaali kuulutuse panna stiilis a`la „otsin kaaslast, kellega jõulud üle elada”. Kui võtad asja mänguliselt, ei pane kohtingule uue tuttavaga suuri lootusi, siis tegelikult ei ole mingit garantiid, et sa ei võikski leida toredat sõpra või miks mitte ka kaaslast pikemaks ajaks.

Ära põe. Tegelikult on jõuluaja üksindus üks paljudest müütidest. Seda ei eksisteeri, seda lihtsalt kardetakse, kuid kätte jõudes pole see aeg pooltki nii hirmus.

/Tekst: Katrin Niit/