Vaata, milline on moeblogide kirev ajalugu!

Vaata, milline on moeblogide kirev ajalugu!

Moeblogidest on saanud ülimenukad trendispikrid, mis üha enam konkureerivad paberil moepiiblitega. Ainult et uus number jõuab tuhandete moefännideni mitte kord kuus, vaid lausa kord päevas. Ja seda kõike tasuta! Buduaar annab ülevaate moeblogide peadpööritavast ajaloost.

Moeblogidest on saanud ülimenukad trendispikrid, mis üha enam konkureerivad paberil moepiiblitega. Ainult et uus number jõuab tuhandete moefännideni mitte kord kuus, vaid lausa kord päevas. Ja seda kõike tasuta! Buduaar annab ülevaate moeblogide peadpööritavast ajaloost.

Blogimisest on saanud kõige olulisem meediarevolutsioon pärast televisiooni. Moeblogide areng on olnud tõesti jahmatavalt kiire. Esimesed neist tekkisid kümme aastat tagasi ning juba aasta hiljem olid inimestest blogide taga saanud moemaailmas mõjuvõimsad tegelased. Üht esimest ja maailmakuulsat moeblogijat Susie Lau Bubble’it on nimetatud koguni üheks Londoni mõjukamaks moepersooniks.

Maailmakuulsad disainerid puistavad blogijaid üle kingitustega ning ka moe-show’de esireas on koht neile reserveeritud. 

Hiljuti Buduaari lugejate seas läbiviidud küsitlus näitas, et ligi 22% buduaarikatest klikkab päevas oma lemmikmoeblogile, ihkamaks näha, mida uut on postitatud. Blogide külastamine on kiire ja lihtne võimalus hoida end kursis moemaailmas toimuvaga ning lasta end inspireerida blogija riietumis- või elustiilist. Igapäevased fotod blogija oskuslikust rõivastekombineerimisest, teated sellest, et kohe-kohe on saabumas uus kollektsioon, vihje eriti kaua peal püsiva küünelaki kohta ning videoõpetus, kuidas muuta oma igavad mustad kingad kerge vaevaga pilgupüüdjateks, on teinud moeblogidest moeaabitsa. Buduaari külastajate seas läbiviidud küsitlus näitas, et kõige rohkem oodatakse outfit’i-postitusi ehk fotojäädvustusi blogija enda riietumisest, erinevaid tee-ise-projekte ning blogija elustiilipostitusi.

Kuid mitte kõik blogid ei kajasta kõiki eelmainitud teemasid. Nii palju, kui on erinevaid blogijaid, on ka erinevaid blogisid. On blogijaid, kes kajastavad moemaailma tähtsündmusi ning postitavad sinna juurde moefotosid. On tänavastiiliblogijad, kes luuravad mööda tänavaid või moenädalaid ning jäädvustavad silmapaistvate rõivaste ja omanäolise stiiliga inimesi. On ka neid, kes postitavad erinevad hobikäsitöö ehk DIY-projekte ning jäädvustavad blogi tarbeks oma rõivakombinatsioone. On moetudengeid, kes hoiavad meid kursis oma kooliprojektide ning suurlinnaeluga mõnes moepealinnas. Päris kindlasti leiab igaüks endale oma, mida ootusärevalt ja inspiratsioonijanulisena iga päev külastada.

 

Tähtsamad momendid moeblogimise ajaloos

2002 – internetti ilmuvad esimesed moeblogid. 

2003 september – moeblogi „The Budget Fashionista“ autor Kathryn Finney kutsutakse New Yorgi moenädalale.

2003 – Bryan Grey Yambao loob endale blogi ning hakkab postitama kaalulangusest, uutest sisseostudest ja vihast võltsitud disaineresemete vastu, sünnib moeblogi „Bryanboy“.

2004 oktoober – kuulus kingadisainer Manolo Blahnik loob oma kingablogi.

2004 veebruar – pildibaasi Flicker loomine hõlbustab ka fotoblogide arengut.

2005 – Julie Fredrickson loob moeblogide keskkonna Coutorture, mis kasvab kiiresti ülimenukaks online-väljaandeks. 240 toimetajat vastutavad ilu-, moe-, tänavastiili-, parfüümi- ja aksessuaariblogide eest.

2005 september – Scott Schuman The Sartorialistist hakkab moehullustele pidama jahti tänaval. Tekib mõiste „tänavastiiliblogi“.

2006 – Julie Fredrickson intervjueerib Vogue’i peatoimetajat Anna Wintouri New Yorgi moenädalal.

2006 märts – Susie Lau Bubble loob oma ülikuulsa blogi „Style Bubble“.

2007 – Jennine Jacob loob IFB (Independent Fashion Blogger) keskkonna.

2007 – Rumi Neely (fashiontoast.com) hakkab postitama oma vintage-leide eBaysse.

2007 august – moeblogi fashionista.com hakkab avalikkuse ette tooma tuntud firmamärkide koopiaid, postitades kollaaže originaaltoodetest ja nende koopiatest.

2008, 31. märts – vaid üheteistaastane Tavi Gevinson loob oma blogi nimega „Style Rookie“

2008 – Rumi Neely loob oma eBay konto kõrvale oma esimese blogi nimega „Fashion Toast“, kuhu hakkavad ilmuma pildid tema riietumisstiilist.

2008 – CNN kajastab Rumi Neely blogi kui kasumlikku uusmeedia ärimudelit. Neely blogi sai 35 000 klikki päevas.

2009 – Dolce & Gabbana kutsub oma moe-show esiritta, Anna Wintouri ja teiste A-klassi kuulsuste kõrvale ka moeblogijad, kellel on lubatud kaasa võtta ka laptop’id.

2010, september – Lucky Magazine’i asutaja Kim France loob 48-aastaselt oma esimese moeblogi.

2011, oktoober – tunnustatud moeajakirjanik Derek Blasberg Harper’s Bazaarist alustab blogi nimega „Mr. Blasberg“.

2012 – CDFA tunnustas Garance Dore’i ja Scott Shumanni meediaauhinnaga.

2012 – Tavi Gevinson muudab oma blogi nime, milleks sai „Rookie Mag“

 

 

 

Tekst: Triin Tisler

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar Shopping talv 2013