Võta eeskuju! 98 aastane stiiikoon: Iris Apfel! GALERII!


Mahlakalt värviline, kadestamisväärselt stiilne, suurte signatuurprillide ja silmatorkavate aksessuaaride tõttu kergesti ära tuntav Iris Apfel on maailma vanim stiiliikoon, kellelt võtavad eeskuju tuhanded naised üle terve maailma. Iris on naine, kelle puhul inspireerib kõik – tema hoiak, riietumiskombed, kõnepruuk, oskus armastada ja jääda alati optimistlikuks.

 

Mahlakalt värviline, kadestamisväärselt stiilne, suurte signatuurprillide ja silmatorkavate aksessuaaride tõttu kergesti ära tuntav Iris Apfel on maailma vanim stiiliikoon, kellelt võtavad eeskuju tuhanded naised üle terve maailma. Iris on naine, kelle puhul inspireerib kõik – tema hoiak, riietumiskombed, kõnepruuk, oskus armastada ja jääda alati optimistlikuks.

Iris Apfel, kes tänu oma põnevale elule on jätnud sügava jälje moeajalukku, ei peatu ühegi raskuse ega väljakutse ees, ja seda vaatamata oma soliidsele vanusele. Alati hoolitsetud, sportlik ja naeratav 92-aastane naisterahvas väidab, et kui sa ei riietu nii, nagu riietuvad teised, on sinu mõttekäik teiste omast samuti erinev. Sellisest seisukohast ongi saanud tema elu suurim moto ja edasiviiv jõud.

Naiselikkus ei ole kunagi olnud pärandatav vara, see on miski, mis tuleneb sinu südamest, riietumisstiilist ja suurest armastusest kleitide, kõikvõimalike ehete ja karusnaha vastu. Ainuüksi selle põhjal võib öelda, et Iris on üks maailma naiselikumaid naisi, kuid mis kõige tähtsam – tema suures südames leidub ruumi ka suurele armastusele, mida ta kogu inimkonnale suunab. 

Oma garderoobist ligi 900 riideeset Massachusettsi muuseumile lahkelt ära kinkinud naine leiab alati aega nii tema nõu ja arvamust vajavate moetudengite, väikeste laste, kes tema välimusest alati põnevile lähevad, kui ka sõprade ja tuttavate jaoks. Kas pole mitte imetlusväärne?

Värviline elu

Kindlasti huvitab kõiki, mis on Iris Apfeli pika (ja äärmiselt huvitava) elu suurim saladus. Meie usume, et selleks on oskus mitte üksnes unistada, vaid ka tegutseda. Kui oled kunagi midagi tegemata jätnud, mõeldes, et oled selleks juba liiga vana või ei leia piisavalt aega, siis tea, et eksid! Iris ei peatu kunagi, näiteks nüüd valmistab ta oma elu esimest kotikollektsiooni, mille märksõnadeks on erksad värvid, lambavill ja maonahk. „Olen alati olnud inimene, kes armastab värve ja kes armastab riskida, seega peavad ka minu disainitud käekotid olema suured ja silmatorkavad. Pelegi on minu enda prillid nii suured, et väiksesse kotti need ära ei mahuks,“ tutvustab Iris oma debüütkollektsiooni.

Lisaks sellele projektile on Iris Apfel teinud palju koostööd USA edukate e-poodidega ning disaininud rohkelt ehteid, jalanõusid, kellasid, prilliraame ning loonud isegi oma meigikollektsiooni. Püsimatu naise suurimaks nõrkuseks on aksessuaarid – kui kaalul on uue kleidi või käevõru soetamine, kaalub viimane alati esimese üles. 

Stiil kui kirg

Stiil on rõõmsameelse vanaproua jaoks eelkõige suhtumine ja kirg, näiteks olles pikalt töötanud interjööridisainerina, avastas ta ühel hetkel, et talle meeldivad vanad asjad ehk vinatage, loomulikult peegeldub see ka tema riietuses. 

„Iga eduka rõivakombinatsiooni taga seisab kindel inspiratsioon ehk riided, mis ühel või teisel põhjusel on daami südame võitnud. Võib juhtuda, et jalutad mööda kaubanduskeskust ning avastad riiulilt ühe imekauni kingapaari – teoorias ei ole sul ju uusi kingi vaja, seega jätad nad korraks riiulile seisma. Jalutad edasi ja näed äsja selja taha jäänud kingadega toon toonis sukkpükse. See on justkui märk, et pead ostma mõlemad,“ naerab Iris. 

„Rääkides moest ja riietest pean tunnistama, et mulle meeldivad väikesed apsakad, ideaalselt poleeritud (loe: kingad ja kott ühte värvi, huule- ja küünevärv ühtivad jne) look on igav ja mage.“ Iris ise armastab moodi väga, kuid leiab, et see peab eelkõige kättesaadav olema. „Miks ometi disainida kalliskividega kaunistatud hirmkalleid kingi, kui keegi neid hiljem osta ei jõua?“ arutleb daam.

Vanadus ei ole puue

Irise sõnul on maailmas väga palju moeohvreid, kellest tal on siiralt kahju. Näiteks vaatavad noored tüdrukud, et Angelina Jolie kandis Oscari galal imeilusat kleiti ja ostavad endale sarnase mudeli, lootes, et see nad Angelinaks muudab. Sama olukord valitseb ka ilumaailmas, kus tihtipeale kasutatakse mõne kortsudevastase kreemi reklaamnäoks 16-aastast tütarlast, kelle pilti lisaks ka korralikult töödeldakse. Vaatamata sellele, et tulemus on ebareaalselt ideaalne, lähevad paljud naised seda kirurginoa või botoxi-süsti abil saavutama. See on aga suure stiiliguru meelest mõttetu üritus, sest vanadus ei ole puue ning iga naine võiks vananeda elegantselt. 

Iris on oma elu jooksul töötanud lausa üheksa USA presidendi heaks. Restaureerides presidendilossi ning andnud oma panuse kodukolde loomisele. „Kõige paremini mäletan proua Nixonit, kes oli alati väga suures vaimustuses kangaste ja värvide valimisest. Kahjuks ei tulnud see tal iga kord väga hästi välja ning olles oma nõrga koha avastanud, helistas ta mulle ning palus esimesel võimalusel nende juurde kohvile tulla ja võtta kaasa kõik see, mis minu arvates nende kodu jaoks õige oleks,“ meenutab Iris. 

Presidentide lemmik, talendikas Iris, kelle kuldsed käed on võitnud talle mõlemast soost ja igas vanuses austajaid ja matkijaid, põhjendab oma suurt edu kõigest paari sõnaga – kõike tuleb teha kire ja südamega! Selleks et ükskõik millises eluvaldkonnas läbi lüüa, pead oma tööd nautima ning kohati selle nimel isegi elama. Lõppude lõpuks ei loe siin elus ju miski nii palju kui sinu enda õnn, mida ei suuda pakkuda vastu tahtmist tehtud tööga teenitud raha ega selle eest ostetud riided ja ilu.

Iris Apfeli tsitaate:

„Huumor on parim kingitus, mida Jumal võib kellelegi kinkida. Ükskõik, kõik mida sa ka ei teeks – tee seda huumoriga, sest kõige tähtsam elus ei ole raha, ilu, riided või miski muu, kõige tähtsam on olla õnnelik ja optimistlik!“

****

Kui oled oma rõivaid kokku sobitades avastanud, et üldmulje pole eriti hea, ei pea sa tänavale minnes kartma, et moepolitsei su kinni nabib. Ja kui nii juhtubki, on üsna suur tõenäosus, et vanglas saab sul lõbus olema! 

****

Selles maailmas ei ole tasuta lõunaid. Igal asjal on oma hind, olgu selleks siis aeg, uus kogemus, armastus või valu… 

****

Mood on see, mida saab alati osta, kuid stiil on see, mis peab sinule kuuluma. Peamine stiilivõti on õppida tundma iseennast – see protsess võtab aga aastaid. Ühelegi kaardile pole märgitud seda õiget teed, mis viib individuaalse stiili saavutamiseni. Stiil on ennekõike eneseväljendus ja mis kõige tähtsam – attitude!

 

 

 

Tekst: Kristiina Virt

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar kevad 2014