Miks mõned inimesed on õnnelikud?

Miks mõned inimesed on õnnelikud?

Me kõik oleme aeg-ajalt arutlenud, miks küll mõnel inimesel niimoodi veab – ta võidab loteriiga, siis saab päranduse, ta tutvub juhuslikult inimestega, kes teda edasi aitavad, ta ei satu iialgi õnnetustesse, ja palju muudki võib juhtuda.

Ja mõned on nii õnnetud…

Me kõik oleme aeg-ajalt arutlenud, miks küll mõnel inimesel niimoodi veab – ta võidab loteriiga, siis saab päranduse, ta tutvub juhuslikult inimestega, kes teda edasi aitavad, ta ei satu iialgi õnnetustesse, ja palju muudki võib juhtuda.

Samas on mõned inimesed – võib-olla oled sina üks nendest –, kellega juhtuvad justkui täpselt vastupidised asjad. Sa pead tohutut tööd tegema, et oma eesmärkide poole liikuda, sul ei ole iialgi õnne midagi niisama saada ning sa pead kõiki kasulikke kontakte tikutulega taga ajama.
Miks see nii on? Kas tõesti universum ongi niimoodi lihtsalt üles ehitatud, et mõned inimesed on õnnelikud ja mõned on õnnetud?
Kuna õnn kui teema on väga emotsionaalne ning subjektiivne, on seda väga palju ka erinevates kontekstides uuritud ning püütud isegi seda defineerida ja leida selle põhjuseid. Mõned teadlased ning uurijate grupid on läinud isegi nii kaugele, et on läbi viinud eksperimente tuvastamaks erinevusi õnnelike ja õnnetute inimeste vahel.

Näiteks Inglismaal korraldati kunagi katse, mille käigus pandi kokku kaks gruppi inimesi: ühed, kes pidasid ennast õnnelikuks ja kellega juhtuvad tihti head asjad, ja teised, kes peavad ennast õnnetuks ja kellega ei juhtu kunagi midagi head.
Selle väikese eksperimendi eesmärk oli välja selgitada, kas õnnelike ja õnnetute inimeste aju töötab õnnelike juhuste leidmisel sarnaselt. Selleks anti mõlema grupi inimestele ühesugune ajakiri ning paluti välja selgitada, kui palju on selles ajakirjas fotosid. Samas paigutati eelnevalt kõikidesse ajakirjadesse väga suurelt silt: “Kui sa seda silti näed, siis ütle seda korraldajale ja sa võidad 50 dollarit.“ See silt võttis enda alla enam kui pool leheküljest ning teksti kõrgus oli 3 cm. See reklaam sõna otseses mõttes “hüppas“ iga inimese silmadesse ning seda oli võimatu mitte märgata.

Mis te arvate, missugused olid tulemused?
Kui enamik õnnelikke inimesi märkas seda kohe, siis õnnetud inimesed ei märganud seda peaaegu üldse. Nad olid nii keskendunud ja pinges, et nende aju ei registreerinud üldse võimalusi, mis olid väljaspool nende enda seatud raame: õnnetud inimesed käivad ringi oma õnnetute mõtetega ning nad näevad ja leiavad maailmast ainult seda, mis haakub nende mõtetega. Nad jätavad märkamata võimalused leida endale õiged kaaslased, uued ärivõimalused ning huvitavad väljakutsed elus.

Selle katse tulemused illustreerivad suurepäraselt ka meie ühe alateadliku mehhanismi RAS (retikulaarne aktiveerimissüsteem) tööd. Kuna on teada, et meie alateadvus võtab igal sekundil vastu 400 miljardit bitti informatsiooni, aga me saame teadlikuks vaid 2000 bitist, siis RAS on see mehhanism, mis selekteerib, mis informatsioon täpselt 400 miljardist bitist välja praagitakse. Kuna õnnetutel inimestel on mõtted seotud ebaõnnestumistega, siis RASi jaoks on see korraldus leida info, mis on otseselt seotud meie sooviga – ebaõnnestumine, kurbus, viha, pettumus. Ja seda meie aju ka otsib. Ning kahtlemata ka leiab.

Samal ajal õnnelikud inimesed on oma alateadvuse programmeerinud edule ja uutele võimalustele, mistõttu RAS teeb oma tööd vastupidises suunas – see otsib igal sekundil seda 2000 bitti, mis haakub otsingusõnadega: edu, küllus, uued võimalused. Ning nagu katse tulemused näitasid, töötas kõikide osalenute RASid laitmatult: õnnetud olid orienteeritud kitsalt oma ülesandele ega näinud uusi võimalusi, samal ajal kui õnnelikud olid orienteeritud ja avatud uutele võimalustele ning avastasid kiiresti võimaluse teenida 50 dollarit.

Analüüsides eespool kirjeldatud katse tulemusi, võib kokku panna neli lihtsat nõuannet õnnetutele, kuidas elada õnnelikumat elu.
1. Õnnelikud inimesed täidavad oma unistusi positiivse mõtlemise abil. Ole ja mõtle positiivselt ning unista suurelt oma eesmärkidest!
2. Õnnelikud inimesed on avatud uutele võimalustele. Ole rõõmsameelne ning hoia silmad lahti!
3. Õnnelikud inimesed teevad kiireid ja õigeid otsuseid, kuulates oma sisehäält. Jälgi oma südamehäält ning usalda oma instinkte otsuste langetamisel!
4. Õnnelikud inimesed muudavad positiivse hoiakuga ka negatiivsed sündmused positiivseks. Leia ka ebameeldivatest olukordadest üles positiivsed aspektid ning keskendu nendele!

Kuhu gruppi liigitad ennast sina?

Olge vaprad!
Kaido Pajumaa
www.SuurimSaladus.ee