Reklaam sulgub sekundi pärast

Alkoholi tarbimine noorukieas muudab täiskasvanuna Sinu mõtlemisvõimet?

Washingtoni teadlased tegid rottide peal katseid ja leidsid seose teismeliseeas tarbitud alkoholi ja täiskasvanu otsustusvõime vahel.

"On teada, et alkoholitarbimine nooruses ennustab ette inimeste sõltuvuskäitumist täiskasvanueas. Uus on aga idee, et teismeliseea alkoholitarbimine võib inimese aju  pikaajaliselt mõjutada. Seda ideed ei saa paraku inimeste peal kontrollida. Rottide peal tehtud mudel näitas aga põhjuslikku seost varase alkoholitarbimise ja hilisema kehvema otsustusvõime vahel,“ räägib Nicolas Nasrallah.

 

Buduaar.ee

 

Washingtoni teadlased tegid rottide peal katseid ja leidsid seose teismeliseeas tarbitud alkoholi ja täiskasvanu otsustusvõime vahel.

"On teada, et alkoholitarbimine nooruses ennustab ette inimeste sõltuvuskäitumist täiskasvanueas. Uus on aga idee, et teismeliseea alkoholitarbimine võib inimese aju  pikaajaliselt mõjutada. Seda ideed ei saa paraku inimeste peal kontrollida. Rottide peal tehtud mudel näitas aga põhjuslikku seost varase alkoholitarbimise ja hilisema kehvema otsustusvõime vahel,“ räägib Nicolas Nasrallah.

Tehti katse, kus ühele rottide grupile söödeti alguses 10%-se alkoholisisaldusega tarretist, teisele rühmale aga alkoholisisalduseta tarretist. Kolm nädalat hiljem õpetati rotte kasutama hooba, mille vajutamisel sai maiust. Rotid said valida kahe hoova vahel- üks andis alati kindla koguse maiust, teine aga suurema koguse, aga seda mitte iga kord. Alguses sai teise hoova vajutamisel 75% kordadest, hiljem 50% ning lõpuks vaid 25% kordadest suurema koguse. Seega pidi maksimaalse maiusekoguse saamiseks oma käitumist muutma.
Noorena alkoholi tarbinud rotid eelistasid vajutada alati teist hooba, isegi siis, kui maiust sai vaid igal neljandal korral. Teine grupp rotte kohandas oma käitumist ning kokkuvõttes said nad rohkem maiust kui noores eas alkoholi tarbinud rotid. 

Teises katses kontrolliti alkoholi mõju kolm kuud pärast alkoholi tarbimise lõppu. Selgus, et mõju on täpselt samasugne nagu varem, mis näitab, et noorukieas tarbitud alkoholi mõju aja jooksul ei nõrgene, kirjutab Physorg.

 Teadlased soovitavad teavitada noori alkoholi kahjulikkusest ning püüda ennetada selle tarbimist, sest just alkohol on see kurjajuur, kust saavad alguse sõltuvused ja valed otsused. 

 

Buduaar.ee