EESTI PAARID, KELLE ARMASTUS lõi lõkkele suvel

EESTI PAARID, KELLE ARMASTUS lõi lõkkele suvel

Kas teadsid, et suvi on üks populaarsemaid aegu suhete loomiseks? Kuigi sageli arvatakse, et suvel loodud suhet võetakse vabamalt ning need ei pruugi jääda kestma, siis need paarid siin tõestavad vastupidist.

Suvesuhetest on kirjutatud raamatuid, loodud filme ning muusikat. Mitmed uuringudki kinnitavad, et suvel soovivad inimesed end vabamana tunda, misõttu lõpetatakse venima jäänud suhted ära. Facebooki kasutajate seas tehtud uuring kinnitas sama. Oli märgata, et suurimad muutused suhtestaatustes ilmutasid end maist augustini. Ja seda igas vanusegrupis.

Mis on aga selle põhjuseks? „Kuna suvi on puhkuste hooaeg, tunnevad inimesed end kohustustest vabamana ja seetõttu ka palju vallatumalt ning seksikamalt,“ tõdeb Massachusettsi Amhersti kolledži psühholoogiaprofessor Catherine Sanderson. Lisaks sellele sunnib suvi meid tubadest välja ning soov kohtuda uute inimestega on samuti alateadlikult suurem. Seda tõestab ka kohtinguteäpp Tinderi uuring, mille kohaselt luuakse enim kontosid just suvekuudel. Kuid siiski on kindel, et see õige kohtumine leiab aset, siis kui sa seda kõige vähem oodata oskad.

Katri ja Juhani lugu

Ka maailmarändurid Katri Palm (25) ja Juhani Särglep (27) kohtusid suvel, täpsemalt kümme aastat tagasi, juuli keskpaigas. “Sõbranna juures oli väike suvine pidu, nautisime ilma ning tuli rohkem sõpru ja sõprade sõpru kokku. Nii leidis läbi ühiste tuttavate tee sinna ka Juhani. Mina teda üldse algselt tähele ei pannud aga Juhani väidab, et ta nägi mind kohe ning ei saanud enam silmi minult, seega armastus esimesest silmapilgust,“ naerab Katri, kes ise midagi ei taibanud, ega ka Juhanile tähelepanu ei pööranud. „Ühel hetkel tuli ta ise minuga jutustama, kuid see ka pikalt ei kestnud, sest ma polnud väga huvitatud.“

Kuu hiljem saadi uuesti kokku suvepealinnas Pärnus. „Kohtusime seal ühel üritusel ja Juhani kutsus mind välja. Sealt edasi me deitsime neli kuud, sest ma mäletan, et ma ei olnud väga kindel oma tunnetes. Olin ka väga noor veel. Ühesõnaga Juhani oli väga kannatlik ja viisakas noormees ja ilmselt see, et me ei kiirustanud kohe alguses, meid siiani on ka viinud, või noh, mulle meeldib nii mõelda,“ muigab naine.

Pärast seda kui oldi koos oldud üheksa kuud, läks Juhani neljaks kuuks Ameerikasse ja see oli värskele suhtele korralik proovikivi. „Aga näed, siin me nüüd oleme ja ma ei muudaks mitte midagi,“ tõdeb Katri. „Praegu siiani mõtleme, kui crazy on see, et 10 aastat koos oldud… natuke on tunne, et misasja, me ei ole ju nii vanad ja veidi on tunne, et tegelikult oleks see kõik nagu viis aastat vaid! Kindlasti on tunne, et aeg lendab megakiiresti ning tuleb elu ja koosolemist täiel rinnal nautida!

Heleni ja Asso lugu

„Meie kohtusime Assoga (26) esimest korda tegelikult juba üheksateist aastat tagasi, ühel 1. septembril, mil nii mu vanem õde kui ka tema klassivend Asso Tapa Gümnaasiumi 1. klassi astusid,“ meenutab fotograaf  Helen Marts (24) seda kõige-kõige esimest kohtumist oma tulevasega. „Mina, viieastane plika, olin loomulikult koos perega õe tähtsal päeval kohal ning kuigi ma seda blondide lokkidega poissi tollest ajast ei mäleta, tean ma, et sel päeval me kindla peale esmakordselt kohtusimegi.“ Aasta hiljem astus ka Helen esimest korda õpilasena samasse kooli. „Ja nii me siis kokku 10 aastat septembrist juunini ja esmaspäevast reedeni ühes majas suurema osa oma ajast veetsime. Ometi ei ristunud me teed eriti  Asso oli edukas spordipoiss ja pühendas kogu oma vaba aja treeningutele, samal ajal kui mina ilmselt sõpradega pidutsemas käisin,“ naerab naine.

Aastad möödusid ning Helen lõpetas keskkooli. „Sain vaid aastakese vallalisena täiskasvanuelu elada, kui juba järgmisel jaanipäeval kutsusid mind endaga Peipsile telkima kaasa sõbrad, kellega ma kusjuures tavaliselt palju läbi ei käinud.“ Helen mäletab hästi hetke, kui sõbrad talle autoga järele tulid, et teele asuda, ning ta üle pika aja ootamatult seda tuttavat spordipoissi nägi. “Sest ennäe imet – lokke enam ei olnud! Ja sel hetkel märkasin ma, missugune kena noormees sealt juuste alt peidust välja tuli,“ meenutanb Helen. „Sealsamas Peipsi rannas tegime me hetk enne või pärast esimest suudlust ka koos kaunist päikesetõusust foto, mis nüüd meie pulmakutset kaunistab…“

Helen ja Asso kihlusid möödunud oktoobris, pärast nelja ja poolt aastat koosolemist ning augustis saavad neid ka ametlikult abikaasad.

Kristeli ja Avo lugu

Kristel Hani (34) kohtus oma tulevase abikaasa Avoga (37) kaksteist aastat tagasi jaanilaupäeval, ühiste sõprade krundil peetaval peol. Sõpruskonna seltsis tähistati traditsioonilist Eesti jaanipäeva, kust ei puudunud ei lõke ega ka laul-tants. „Meie pilgud kohtusid ja kohe, kui Avo oli kätte haaranud kitarri, olin ma võlutud – muusikud ja pillimänguoskusega mehed on olnud alati mu nõrkuseks,“ naerab Kristel esmakohtumist meenutades.“ Peagi palusin endalegi kitarrimängimist õpetada ja nii see kõik alguse saigi. Õhtu oli väga lõbus ja kestis varajaste hommikutundideni. Kohtusime ka järgmisel päeval ja kahe kuu pärast elasime juba koos.“ Nüüdseks on Avo ja Kristel olnud kaksteist aastat koos, neist viimased viis abielus ning kolme tütre õnnelikud vanemad.

 

 

 

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar juuli-august 2019.