Hüvasti kottis silmad!

20 kommentaari

Hommikune paistes silmadega nägu, mis sulle peeglist vastu vaatab, pole päeva alustamiseks kõige meeldivam vaatepilt.

Hommikune paistes silmadega nägu, mis sulle peeglist vastu vaatab, pole päeva alustamiseks kõige meeldivam vaatepilt.

Ära satu „mesilaste nõelatud“ silmi nähes paanikasse, vaid mõtle oma eluviiside üle järele: kas saad ikka piisavalt magada, on su toidulaud vajalikult mitmekesine, ega sa liialt kaua arvuti taga oma aega veeda ja nõnda edasi, et jõuda probleemi tekkepõhjuseni.

Pealegi, olgu lohutuseks öeldud, et üheksal inimesel kümnest esineb aeg-ajalt muret kottis silmadega, mille ennetamisest alljärgnevalt juttu tulebki.
Neil, kel hommikune silmadepaistetus on aga iganädalaseks mureks, tuleks esmalt arstiga konsulteerida, sest kottis silmad on tihtilugu mõne haiguse ilminguks (näiteks kilpnäärme väärtalitlus, neeruhaigused jne).

Kuid buldogi ilmel on veel teisigi põhjuseid. Nagu näiteks vananemine, mis, nagu sa tead, muudab meie naha õrnemaks, kaotab nahas elastsust ning kõik vananemisega seonduvad kahjud ilmnevad kõige selgemini silmadeümbruse ultraõhukeses nahas.

Tõsi, vahel ei lasu süü „pelmeenisilmade“ eest ainult vananemisel ega mõnel haiguselgi, vaid on geneetiline pärandus mõnelt (esi)vanemalt.

Turses silmade esinemist aitab oluliselt kahandada tervislik eluviis: täisväärtuslik toitumine, mittesuitsetamine, piisav uni ja stressivaba elu.

Tasakaalustatud ning mitmekülgne toidulaud seisab hea selle eest, et säästa nahka ajahamba koletust hävitustööst, sest ebakorrapärane ja ühekülgne söök vaid kiirendab takka vananemistunnuste ilmnemist.

Ära liialda soolase toidu ning küllastunud rasvu sisaldavate einetega, mis põhjustavad turseid.
Kasvata parem puuviljade ja juurviljade osakaalu oma menüüs.

Naha kollageeni sünteesiks hädavajalikku C-vitamiini saad muuhulgas apelsinist, viinamarjadest, kaalikast ning vajadusel ka vitamiinilisanditest. Sest kui C-vitamiinist jääb organismil puudu, ilmneb vajakajäämine muuhulgas ka paistes silmades.

Mõned meedikud julgustavad inimesi kasutama lisaks melatoniini, et vähendada kottis silmi, kuna melatoniin tugevdab immuunsüsteemi.

Et melatoniini tohib manustada väikestes doosides, tuleks enne selle proovimist kindlasti arstiga konsulteerida.

Järgi leierdatud soovitust juua päeva jooksul piisavalt vett. Kasta oma organismi vähemalt kaheksa klaasi veega päevas ning ürita vältida kofeiini ja alkoholi sisaldavaid keelekasteid. Ka magustatud ning gaseeritud karastusjoogid jäta kõrvale, sest kõik kolm nimetatud vedelikegruppi „kuivatavad“ sinu keha ning aitavad nahahädadele ainult kaasa.

Kui suudad end kokku võtta ja piisavalt motiveerida, loobu suitsetamisest ning väldi ka passiivset suitsetamist, sest suitsetamine röövib sinu organismist kõik kauni välimuse alused. Kontrolli kindlasti üle ka võimalikud allergiatekitajad oma kodus ning töökohas, sest tihtilugu võivad su hommikused pundunud silmad olla põhjustatud just allergiast.
Väsimuski halvendab silmade olukorda ning muudab silmadeümbruse naha elutumaks ning vanemaks, rääkimata jumetust ning kahvatust näonahast.

Ka pidev arvuti taga olemine, pikaaegne paberitöösse süvenemine, televiisori vaatamine, keerulise näputööga tegelemine nõuab silmadelt väga palju, sunnib neid pingutama ning võib põhjustada kotikesi silmade all.

Sestap hoolitse selle eest, et saaksid piisavalt magada – vähemalt seitse kuni üheksa tundi ööpäevas.

Stressirohkel perioodil hangi võimalusel vajalikku unelisa mõnest päevasest lühiuinakust.
Maga seljal, pea soovitavalt kahe kõrge ja koheva padja peal, tagamaks korralikku vereringlust peas. Magamistuba olgu piisavalt õhutatud ning jahe.

Kui oled kindel, et sinu eluviisides miski enam korrigeerimist ei vaja, ent „pelmeenisilmad“ kimbutavad sellest hoolimata, kasuta peale spetsiaalsete kottis silmi leevendavate kreemide kõrval ka kodusolevaid vahendeid.

Näiteks üks võimalus hommikusi buldogisilmi peletada on proovida vana head teepaki kompressi.
Võta kaks teepakki, pane tassi ning vala peale keevat vett. Võta kotikesed lusikaga tassist välja siis, kui neist on hakanud värvi erituma ning aseta taldrikule.

Kata taldrik toidukilega, et hoida teekotte kuivamast ning pane taldrik külmkappi jahtuma.
Kui teekotid on maha jahtunud (kuid mitte päris jääkülmaks muutunud, sest liigne külm ei tee silmadele head) aseta teekotid 20-30 minutiks laugudele.

Jahedate teekottide kompressi tasub turses või väsinud silmade omanikel proovida lühemate uinakute ajal või enne ööunne heitmist. Päevase protseduuri ajaks tõmba kardinad kindlasti ette ning õhtul lülita lambid ning televiisor välja ja proovi lõdvestuda.

Pundunud silmi turgutavad ka jahutatud kurgiviilud, mis aseta kummalegi silmalaule veerand tunniks.

Võid katsetada ka toorete kartuliviiludega, mis pane suletud silmalaugudele 15 minutiks.


/Liis Bekker/