Reklaam sulgub sekundi pärast

Jälle on mul vistrik

Vinnid tekitavad paljudele naistele meelehärmi ja tuska. Tihti on neil komme välja ilmuda just enne tähtsat sündmust, kus tahaks imekaunis välja näha. Kuidas vistrikke ennetada, kuidas ravida ning millest nad üldse tekivad?

Vinnid tekitavad paljudele naistele meelehärmi ja tuska. Tihti on neil komme välja ilmuda just enne tähtsat sündmust, kus tahaks imekaunis välja näha. Kuidas vistrikke ennetada, kuidas ravida ning millest nad üldse tekivad?

Vistrikud ehk akne on üks enamlevinud nahahaigusi, mis esineb umbes 80 protsendil inimestest vanuses 18-35 eluaastat. Akne all mõistetakse naha rasunäärmete ja neid ümbritseva koe kroonilist põletikku, mille tulemusena tekivad rasupunnid ehk komedoonid. Komedoonid võivad esineda hulgi, aga tihtipeale ka üksikult. Enamjaolt asuvad rasupunnid siiski näol: otsa ees, oimupiirkonnal, ninal ja lõual, kuid tihti on neid ka seljal ja rinna ülaosas. Eriti põletikulised vinnid võivad muutuda lausa herneterasuurusteks ning nende paranedes võivad jääda valkjad armid.

Akne võib jaotada kolme raskusastmesse:
- Komedoonakne: komedoonid domineerivad peamiselt näol ning ainult harva tekib nendesse põletik. Tekivad varases puberteedieas ümber nina ja ka otsmikule.
- Põletikuline akne: domineerib põletikuline protsess. Komedoone esineb nii näol, rinnal kui ka seljal. Esineda võib ka armistumist.
- Sõlmeline akne: see on kõige raskem vorm ning tavaliselt esineb ainult meestel. Lisaks kõigele ülalmainitule esinevad mädapaised, sügavad komedoonid ning tihtipeale ka väga suured armid. Rind ja selg on sama põletikulised nagu nägu.

Mis on vinnide tekkepõhjusteks?
Vinnid tekivad tihtipeale mitme teguri koostoimel. Üliaktiivsed rasunäärmed toodavad liigset rasu, mis eritub puudulikult, nakatub bakteritega ning seejärel tekib põletik. Teine võimalus akne tekkimiseks on, et sarvestunud rakumass moodustab korgi, mis omakorda ei lase rasul välja tulla ning selle tagajärjel tekib valge sõlmeke ehk komedoon. Hiljem tekib sõlmekese keskele väike must täpp, mida nimetatakse komedooni peaks. Komedoon võib areneda kuni 15 millimeetrise läbimõõduga tsüstiks.Tsüst on täidetud rasu, rakujäänuste ja isegi mädaga ning ulatuvad tihti sügavale pärisnahka ja seega võib selle paranedes jääda arm. Teatud nahahooldusvahendid, šampoonid ja kosmeetika võivad soodustada akne tekkimist ning seda eriti noortel naistel. Samuti ka teatud ravimite nagu näiteks steroidide, androgeensete hormoonide ja bromiidide manustamisel võivad kaasneda vistrikud kui kõrvalnäht. Väga harva esineb ka vastsündinutel aknet ema hormonaalse mõju tagajärjel.

Kuidas vältida vinnide tekkimist?
Väga oluline on naha õige puhastamine ja hooldamine, kuid näonahka ei tasuks liigselt pesta, sest see võib nahka ärritada. Optimaalne oleks nägu pesta 1-2 korda päevas ja seda pehme happelise seebiga. Bakteritsiidsed seebid on kasutud, sest nende toime sügavale ei ulatu. Efektiivsed on ka spetsiaalsed näopuhastusvedelikud ning eriti rasuse naha puhul aitab alkoholi sisaldav näovesi. Müügil on ka spetsiaalsed nahahooldussarju: Orion, Sebamed, Essex, Eucerin, Linola jne. Samas tasub jälgida ka näonaha reageerimist mingile toiduainele. Kui on näha, et mingi toiduaine põhjustab vinnide ägenemist, siis tasuks sellest hoiduda. Samuti võib vistrike tekkepõhjuseks olla stress. Seega tasuks võimalikult palju viibida värskes õhus ja tegeleda spordiga, sest need tegevused aitavad vältida stressi tekkimist. Ettevaatlik tasuks olla ka kosmeetikaga. Hoiduda võiks pidevast värvimisest päeva jooksul, kuna korduv meikimine ja meigi maha võtmine kahjustab nahka. Samuti tuleb meeles pidada, et kogu meik tuleb õhtul näolt eemaldada. Aknet otseselt vältida ega ennetada pole võimalik, kuid regulaarse näohooldusega ja õigeaegse raviga on võimalik oluliselt haiguse raskusastet vähendada ning seega vältida ka armide teket.

Mismoodi ravida aknet?
Akne kergema astme puhul piisab paiksest ravist. Näiteks, kui tegemist on üksikute komedoonidega, võib nad ettevaatlikult tühjaks pigistada. Tihti kasutatakse raviks ka salitsüülhapet ja resortsiini sisaldavaid salve. Raskekujulisema akne raviks soovitatakse tretinoiini ja bensüülperoksiidi sisaldavaid geele. Ravi kestvus on kuskil 16 nädalat ja muu ravi pole samaaegselt soovitatav. Rasueritus peaks vähenema 1-2 nädalaga ning vinnid ja tsüstid hakkavad vähenema 3-4 nädala pärast. Kui tegemist on keskmise või raskekujulise aknega, tasuks konsulteerida arstiga, sest arst määrab tihtipeale raviks ka antibiootikume, valgus- või hormoonravi.

Vistrike ennetamiseks ja raviks soovitatakse kasutada siiski apteegist ostetud spetsiaalseid vahendeid, sest tavalisest seebist ja veest jääb tihtipeale väheseks. Apteeker oskab soovitada just Sulle sobivaid näohooldusvahendeid ning sedasi saab tagada, et Sul on ilus ja värske jume. Kes siis ei sooviks endale klaari jumet ning seda igapäevaselt ning aastaringselt. Sõda vistrikele!

Anneli Allikas
Buduaari arhiiv