Reklaam sulgub sekundi pärast

Kanna oma huulte eest hoolt!

Nahaga igapäevase tegelemise režiimi (niisutamise, koorimise, kreemitamise ja muu säärase) kõrval kipume tihtilugu unustama oma õhkõrna nahaga huuli, mis vajavad ülejäänud nahast erinevat ja erilisemat hoolt.

Nahaga igapäevase tegelemise režiimi (niisutamise, koorimise, kreemitamise ja muu säärase) kõrval kipume tihtilugu unustama oma õhkõrna nahaga huuli, mis vajavad ülejäänud nahast erinevat ja erilisemat hoolt.

Nagu tervet keha kattev nahk, koosneb ka huultenahk epidermisest ja dermisest. Kuid erinevalt ülejäänud kehanahast, puuduvad huultenaha dermises kaitsvad karvanääpsud ning higinäärmed, mis tähendab seda, et huultel puudub keskkonna mõjude eest igasugune kaitse.

Olenemata sellest, kas oled lopsakamate mokkade või siis hoopis kitsamate huulte omanik, on selge, et huulteala on niivõrd õrn ning tundlik areaal, et vertikaalsete joonte ilmnemine huulte ümbruses ning tuhmistunud huultetekstuur annavad märku nii vananemisest kui ka unarusse jäetud huultest.

On paratamatu, et aastatega muutuvad huuled tundlikumaks ja kuivusele altimaks, huuled pragunevad, lõhenevad ja pealmine nahakiht muutub ketendavaks (helbeliseks), mis võib omakorda põhjustada süües ja rääkides valu ning ebamugavust.

Huulte kuivuse, pragunemise, lõhenemise, naha koorumise ja ärrituste põhjuseks on mitmed faktorid: kliimamuutused ehk siis ühelt aastaajalt teisele üleminek, vale tüüpi huulepulga või kontuurpliiatsi kasutamine, ebapiisav niisutamine, toiduallergia, kehv verevarustus, keskkonna saastatus ja nõnda edasi. Näiteks praod suunurgas annavad märku vitamiin B2 vajakajäämisest toidulaual.

Põhisüüdlane huulte olukorra kehvenemises on aga ebapiisav niisutamine, mistõttu on aeg-ajalt on lausa hädavajalik ja kohustuslik tarvitada õrnade huulte tervendamiseks niisutava toimega huulepalsamit.

Huulepalsami valik sõltub konkreetsete mokkade olukorrast: kreemjat tüüpi palsam sobib väga kuivadele ja kehvas seisus huultele, niisutav geelpalsam passib igapäevaseks kasutamiseks, kaks ühes huulepulk koos palsami valemit on jällegi väga mugav ja lihtne kaasas kanda.

Huulepalsamit ostes jälgi, et palsami koostisesse kuuluks oliivi- või mandliõli – aineid, mis aitavad taastada huulte loomuliku niiskustaseme. Mesilasvaha, essentsõlid, vitamiinid ja taimeekstraktid on jällegi head tundlike huulte hooldamiseks.

Kuid ka kõige tavalisem huulepalsam sisaldab õrnatoimelisi ja hooldavaid koostisosi, mis sobivad sõltumata east ja soost kõigile, ka lastele, ja neilegi, kel on probleeme ülitundlikkusega, millest omakorda võivad huuled muutuda praguliseks ja ketendavaks.
Väikelaste ja beebide suu kaitseks oleks soovitatav kasutada siiski vaseliini ja mitte huulepalsamit. Nii et, igaühele oma!

Huulepalsami võib kriitilises seisukorras huultele jätta kosutuse ja pehmendamise eesmärgil terveks ööks. Teise võimalusena võid avada vitamiin E kapsli ning masseerida kapsli sisu huultele ning jätta selle terveks ööks peale.

Kui huulepulgata kuidagi olla ei saa, tasub ka huulepulk valida selline, mille koostisesse kuuluksid nahka niisutavad komponendid ning lisada juba värvitud huultele veel õhukese kihi päikesekaitsefaktoriga huulepalsamit. Erinevalt ülejäänud nahast, puudub huultes melaniin, mistõttu ei tohiks päikesekaitsefaktoriga hooldusvahend olla alla 15 SPF-i.

Statistika ütleb, et huulepulka- või läiget kasutab igapäevaselt 92 % naistest! Kestvama tulemi nimel võiks värvikihtide pealekandmise vahel huuled üle puuderdada – siis püsib huulepulk kauem peal.

Muide, ka piisava veekoguse regulaarne tarbimine seisab hea huulte kauni välimuse püsimise eest.
 
Ja hoidu kindlasti oma huuli lakkumast! Kui huul on juba kuiv ning krimpsus, ära mingil juhul anna järgi kiusatusele tõmmata keelega üle huulte, sest see teeb olukorra ainult hullemaks.

Kui juhtub, et huulepalsam saab otsa või pole seda käepärast, ent huuled vajavad kohest niisutamist, kanna mokkadele esmaabi korras õhuke kiht niisutava toimega näokreemi.
Lahtiste nahahelveste eemaldamiseks kasuta pehmet hambaharja. Tõmba ettevaatlikult nahareliktid ära ning kanna puhastatud huultele niisutavat palsamit. Kuid tähelepanu – kui naharibad on veel otsapidi kinni, ära neid mingil juhul ise eemaldama hakka vaid oota, kuni nad on täielikult huultest eraldunud.

/Liis Bekker/