Kui sul on raske, siis luba end aidata!

Hiljutised meedias avaldatud kurvad uudised noorest ilublogijast Kärtist, kes paraku munasarjavähile alla vanduma pidi, panid paljud mõtlema sellele raskele haigusele. Nende hulgas ka küsimustele – miks see raske haigus teeb oma valikuid ja miks ta valib oma ohvreid kõige heatahtlikumate ja rõõmsameelsemate hulgast? 

Hiljutised meedias avaldatud kurvad uudised noorest ilublogijast Kärtist, kes paraku munasarjavähile alla vanduma pidi, panid paljud mõtlema sellele raskele haigusele. Nende hulgas ka küsimustele – miks see raske haigus teeb oma valikuid ja miks ta valib oma ohvreid kõige heatahtlikumate ja rõõmsameelsemate hulgast? 

Et mõista, millist abi ja kust on võimalik saada neil, kes oma elus vähiga kokku puutuvad, külastas Buduaar Põhja-Eesti Vähihaigete ühingu juhi Merike Väriku kutsel nende 15. aastaringi täitumise üritust.

Kolm aastat tagasi kui Merike Värik sai jahmatava rinnavähi diagnoosi, pöördus ta teabetoa nõustaja poole, et sel raskel ajal oma eluga hakkama saada. Tänaseks on ta veendunud, et tänu sealse psühholoogi, toitumisenõustaja ja sotsiaaltöötaja toele jäi ta inimeseks, kes ei lasknud haigusel end norgu lasta. Missioonitundest ja soovist ka teisi aidata, võttis ta vastu pakkumise jaanuaris 2012 hakata vähihaigeid oma teadmiste ja kogemustega nõustama. Kui eelmine teabetoa nõustaja pr. Aino Paemurd oli absoluutselt eeskujuks sellega, et ta elab praegugi juba 35 aastat tagasi antud vähidiagnoosiga, olles tegus ja oma positiivsusega sügavaks eeskujuks, siis Merike on lisaks elurõõmsale olekule naiste jaoks ka oluliseks näiteks, et vaatamata ravi jooksul väljalangevatele juustele, on ilusti tagasi kasvanud tema lopsakad lokid.

Merike Värik: “Meie eesmärgiks on aidata vähihaigetel kohaneda oma haigusega, pakkudes tuge mida anname Mustamäel  PERH-i teabetoas.

Põhja-Eesti Vähiühingu liikmed kogunevad juba 15 aastat iga kuu viimasel teisipäeval Nõmme mändide alla, vanasse Onkoloogiakeskuse ruumidesse, eesmärgiga omavahel suhelda. Lisaks sellele, et vähihaige vajab ettevalmistavat teavet vähki haigestumisest, ravist ja selle kõrvaltoimetest, vajavad nad ka psühhosotsiaalset toetust. Hea on ju toetuda sõbra õlale, kes on selle raske haiguse üle elanud, ravid läbi teinud ning tema käest küsida head nõu, kuidas eluga toime tulla ja kuidas näha oma jätkuvat eluteed positiivses valguses. Nendel kogunemistel oleme kuulanud erinevaid tervistedendavaid loenguid, tegelenud kunstiteraapiatega, käinud ekskursioonidel”.

Sellised sotsiaalsed kogunemised toimuvad Tallinnas Vanas Onkoloogiakeskuses aadressiga Hiiu 44, kus nüüd asub uus Järelravi Kliinik.  Sealsamas saalis toimus ka 29. jaanuaril tore, meeleolukas ja muusikarikas juubeliüritus kõikidele ühingu liikmetele. 

Pildil: dr Vahur Valvere, SA PERH Onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja ja Eesti Vähiliidu nõukogu esimees
ning Vähiliidu juhatuse esimees pr Maie Egipt õnnitlemas Merike Värikut PEVÜ 15. juubeli puhul

PEVÜ juubelipidu ja esinejad

Kuna aasta alguses täitus Põhja-Eesti Vähiühingu loomisest 15 aastat, olid oodatud kõik ühinguga seotud inimesed koosviibimisele, et jagada  tänusõnu, südamlikke kingitusi, kuulata koos muusikat, nautida pidulaua maitseid ja omavahel suhelda. Ürituse korraldaja Merike Väriku sooviks oli tänada kõiki neid inimesi, kes on oma panuse andnud abivajajate teotuseks. Särav Merike Värik edastas tänusõnu ning andis üle tassikesed, millel olev pilt sümboliseeris ühenduses olemist, üksteise toetamist, sõprust, armastust – see oli käepigistus. Merike andis üle suured tänud: dr Tiiu-Liis Tigane, dr Linda Mägi, pr Aino Paemurd ja pr Reet Kaldas, kes kõik olid ühingu loomise juures ning on kogu selle aja ka aktiivselt kaasa löönud. Ta tõstis esile ka eelmise juhatuse liikmeid; pr Aino Paemurd, pr Õie Saar, pr Luule Agu ja pr Tiina Pajula ning samuti kõiki abilisi ja ühingu liikmeid ja meditsiinitöötajaid. Ühingu poolt anti suured tänusõnad nende heatahtlikuse ja toetuse osas Sa Põhja Eesti Regionaalhaigla juhatusele ja  Onkoloogia ja Hematoloogia kliinikule, Järelravi kliinikule, Eesti Vähiliidule, Tervise Arengu Instituudile, SA EELK Tallinna Diakooniahaiglale, Seesam Insurence AS-ile. Tänati ka pr Sirje Rääk, kellele kuulus toitude valmistamise eest eriline tänu, kingitud sallide eest OÜ Revirkele, Tiina Pajula, kes valmistas tassid ning abi eest fotograaf Henri Siht ja Buduaar. 

Heategevuslikus korras olid meeleolu looma saabunud esinejad, nende seas ansambel Regati solistina tuntud Marek Jürgenson, kes esitas talle omaselt hingestatuid ja südamesse minevaid laule kitarri saatel. 
Esinejate seas olid ka Tallina Nõmme Noortemaja flamenkostuudio Fiesta särtsakad tantsijad (juhendaja Anne Mäses) ja noored kitarripoisid  (juhendaja Aet Mikli).
Oma loomingut esitasid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast noored andekad neiud – Maria Väli, kes õpib magistriõppes džässlaulu ning Kirke Karja, kes on andekas pianist ja helilooja.

Pidulikule osale pani südamliku punkti Kaupo Männiste pereansambli esinemine. Isa Kaupo juhitavasse bändi kuuluvad lapsed, 16-aastane Merit ja 11-aastane Märten, kes õpivad Tallinna Muusikakeskkoolis. Nendest lastest kuuleme ilmselt veel palju, juba praegugi mängib Merit rahvusooper Estonia muusikalis ’’Pipi Pikksukk’’ Pipi rolli ning Kohila kogukonnamuusikalis ’’Veterahva needus’’ mängis ta ühe peaosalise Lusti rolli. Nimetatud kogukonnamuusikal pärjati auväärse tiitliga ’’Raplamaa aasta tegu 2012’’. Kindlasti mäletavad paljud Märtenit ka saatest ’’Laulupealinn’’, kus ta esitas koos Birgit Õigemeelega Riine Pajusaare poolt spetsiaalselt temale kirjutatud laulu ’’Sünnipäevalaul’’.

Vaata ka allolevat galeriid

Teabetoa nõustaja telefon 6172306
avatud T, K, N 10.00-14.00
Onkoloogia ja hematoloogiakliinik
SA Põhja- Eesti Regionaalhaigla
Sütiste tee 19 Tallinn
Polikliinik 4 kabinet C2005