SUVINE TALISMAN TÜRKIIS: kellele see kivi sobib?

Võib öelda, et suve lemmikkristalliks on türkiis. Kaunist türkiissinist kivi võib kohata suvistel aksessuaaridel kõrvarõngastest suvekingadeni, aga ka mitmetel ruumisisustuselementidel. Kuid kas teadsid, et naturaalne türkiis on lisaks kaunile väljanägemisele ka õnnemagnet?

Võib öelda, et suve lemmikkristalliks on türkiis. Kaunist türkiissinist kivi võib kohata suvistel aksessuaaridel kõrvarõngastest suvekingadeni, aga ka mitmetel ruumisisustuselementidel. Kuid kas teadsid, et naturaalne türkiis on lisaks kaunile väljanägemisele ka õnnemagnet?

Türkiisi peetakse kõige efektiivsemaks tervendus- ja kaitsekiviks, mille omadusi tunti juba väga ammustel aegadel. Türkiis ühendab taevast ja maad ning sümboliseerib lõpmatust, seetõttu kasutatakse seda talismanina paljudes lennuekipaažides. Pärsias kasutati türkiisi inimeste ja hobuste kaitsmiseks kukkumiste ja vigastuste eest. 13. sajandist pärit kivide omadustest kõnelevas pärsiakeelses raamatus on kirjas: „Kellel iganes on olemas kullaga raamitud tõeline türkiis, ei vigasta kukkudes ühtki oma ihuliiget”.

„Türkiis armastab väga oma kandjat, sellepärast riputaksin ta kindlasti endale nii lähedale kui võimalik. Ehe on selleks ilus võimalus, et peale kaunistamise ka kasulik enesega kaasas kanda,” ütleb kristallitervendaja Ketlin Kaljas.    

Poolvääriskivi türkiisi on juba iidsetest aegadest kasutatud vaaside, sõrmuste, prosside, amulettide, käevõrude ja muu sellise valmistamiseks. Türkiissõrmust kanti kaitseks kurja silma, haiguste, madude, mürgi, vägivalla, õnnetuste ja muude ohtude eest. Samuti muudab türkiisi kandmine selle kandja julgemaks.

„Türkiis ei ole mingi nõrguke tegelane – seepärast tõmbab see kivi nende poole, kelle jaoks on sisemine jõud ja selle väljendamine armastaval ja tõesel viisil tähtsad.” See kristall suunab meid emotsionaalselt enese aktsepteerimisele ning andestamisele, ilma milleta ei saa me olla need, kes me oleme. „Kivi sinine värvus toidab meie kõritšakrat energiaga, nii et meie intuitsioon võiks sillana mõistuse ja südame vahel liikuda, nagu Looja selle meile andnud on. Sisemine tarkus pole mingi sõnakõlks, see on pagas, ilma milleta me naljalt enam hetkel valitsevate energiate sees ei kohane, ja hea on, sest keegi teine ei saa iial meile öelda, mis on õige, mis on hea. Mida rohelisem kivi, seda suurem on resonants meie südamega. Nii ravib türkiis hästi ka hädasid, mis on kuhjunud meie emotsionaalkehasse, ning varustab meie keha hapniku ja paraenergiaga,” ütleb Kaljas. „Mulle on isiklikult väga sümpaatne teadmine, et nii Tiibeti kui Põhja-Ameerika indiaaninaised on oma usu ja tundlikkuse vaid ühele kristallile usaldanud ja see on just nimelt türkiis,” ütleb Ketlin. „Minu jaoks kõneleb see paljust. Just nendel aladel meie maakerast, kus traditsioonid ja looduslikkus kõige kõrgemalt vibreerivad, on türkiis kasutusel selleks, et mäletada, et südamega tunda ja edasi liikuda. Naine on see, kes maailma uuele tasandile juhatab ja selleks on tal tarvis palju jõudu ja tugevat ühendust omaenese intuitsiooniga.” Kivi aitab saavutada sügavaid meditatiivseid seisundeid, suhelda vaimse maailmaga ja leevendada depressiooni.

Naiselik energia

Türkiisil on naiselik energia, mis suurendab helluse ja armastamise võimet ning aitab paremini mõista inimeste tundeid, suurendades kaastunnet kõikide elusolendite vastu. Ta muudab kurvameelsed jälle rõõmsaks ning annab jõudu keerulist olukorda kergemaks muuta.

Lisaks kaunile välimusele aitab türkiis meid kaitsta ka negatiivse energia eest, tõmmates seda enda peale. Meie meeltele toimib kivi piiride laiendajana. Kivi kandmine aitab end sõnades paremini väljendada ning avab loovuse kanaleid. Mõtluse harrastajatel aitab ta kuulda meele sisemist vaikust ning avab värava sisemise tarkuse allika juurde. „Türkiis vabastab hästi pingest ja stressist. Samuti sobib see kristall neile, kes teevad oma tegemisi missioonitundest ja kes panustavad üleüldisesse heaolu kasvu. Olgu teil türkiisi näol kaitse, mis teid soovimatute jõudude tähelepanu ees nähtamatuks muudab!”

Türkiis oli ka armastusjumala Hathori kiviks ning seda kasutatakse armumaagias – seda kantakse või antakse armastatule. Sageli kasutatakse türkiisi, et aidata kaasa abieluharmooniale, tagades kahe inimese teineteisega sulandumise. Usutakse ka seda, et kui kivi saaja armastus kahaneb, siis tuhmub ka türkiisi värv. Kanna türkiisi, et olla rõõmus ja tasakaalukas, rõhutada oma ilu ning leida uusi sõpru.

Kuidas leida oma kivi? 

„Väärt ja hinnalist türkiisi leida on tegelikult juba paras vedamine, sest tema järeletegemine on saanud paljude kristallikaupmeeste väljakutseks,” ütleb Kaljas. Kuidas siis ikkagi teada, kas tegemist on päris türkiisiga? Kahtlust võiks äratada see, kui kivi meenutab pigem kerget plastmassist helmest kui looduslikku kivi, aga kõige paremini aitab eristada kristallidega sina peal olemise kogemus.” Mida enam aega, huvi ja armastust panustad nende imetlemisele ja nendega tutvumisele, seda paremaks muutub ka sinu tunnetus eristamaks elavat kristalli kunstmaterjalist. Hea nipp on hoida kristalli mõni minut oma peos ja vaadata, kas ta läheb sõbralikult soojaks või mitte. Sulle sobiv kivi ja kristalliga ehe peaks sinuga alati reageerima, anna selleks lihtsalt aega ja usalda. Hiljem õpid õiget kristalli tundma juba kilomeetrite taha, nii võid kogenud tunnetajana tellida kristallehteid ka interneti vahendusel.”

Kuidas türkiisi eest hoolt kanda?

Ketlin rõhutab, et ehte puhul on oluline see, et ei unustataks ära, et kristalli näol on tegemist elavaga, mis vajab hoolitsust. „Näiteks, kui kannad ehet iga päev, tuleks seda energeetiliselt puhastada vähemalt korra nädalas.” Türkiis vett ei talu, seetõttu pole teda mõistlik veega maha laadida. Laadimiseks võib kivi asetada umbes neljaks tunniks päikese kätte. Muutnuna värvi või isegi mõranenuna on ta oma jõu kandja ja kasutaja tarvis täielikult ära kulutanud. Selline väljakur­natud kivi tuleks emakesele Maale kohemaid tagasi anda. Kivi puhastamisel tuleks vee asemel kasutada kuiva meresoola ning teha seda pigem ühe korra rohkem kui vähem. „Kui oled ehte puhastanud, laseksin tal täiskuu all pikutades end taas laadida ja naiseliku väega sind virgutada,” ütleb Kaljas ja lisab, et ei peaks ehmuma, kui türkiis vahel oma värvust muudab, sest tumedamate laikude suurenemine näitab vahel ka tema reaktsioone protsessidele, mida ta lahendada aitab.

Tugevdab tervist

Sinine türkiis aitab kandjat maksa ja sisenõrenäärmete talitluse puudulikkuse korral; tugev­dab südant ja silmi, leevendab silmahaigusi; tugevdab vereringet; vaigistab kõripõle­tikke, kop­su- ja hingamisteede haigusi. Samuti kasutatakse türkiisi kõigi kõhnumist põhjustavate haiguste korral. Ka hapnikuvaeguse, veremürgituse ja stressi korral on türkiis oma rõõmsa kiirgusega head­ tegev. Lisaks aitab türkiis paraneda viirus-, nakkus- ja põletikulistest hai­gustest.

Türkiisi võib leida mitmes erinevas värvitoonis

Valge türkiis: Tegemist on alles noore kiviga, mis pole veel täielikult välja kujunenud. Teda võib pidada suisa ohtlikuks, see toob õnne vaid väga aktiivsetele inimestele, kes riskeerivad selge eesmärgi nimel ega ole mängurid. Valge türkiis on väga suure pingeväljaga. Kivi on Pluuto mõju all.

Roheline türkiis: Seda kutsutakse vanaks ehk surnud türkiisiks. Sobivaim kasutada vanematel, üle 64 aasta vanustel inimestel. Kivi on Saturni mõju all.

Kas teadsid, et türkiis innustab reisima ja uusi sõprussuhteid looma.

 

Tekst: Triin Tisler

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar, suvi 2015