Üksikhooldaja, oska abi küsida!

Iga üksikvanem teab, kui raske võib teinekord üksinda lapse kasvatamine olla. Väldi läbipõlemist ja järgi allpool toodud nõuandeid, kirjutab Health24.

Iga üksikvanem teab, kui raske võib teinekord üksinda lapse kasvatamine olla. Väldi läbipõlemist ja järgi allpool toodud nõuandeid, kirjutab Health24.

Tunne ära märgid

Väsimus, ärrituvus, nutmine, vihapursked, unehäired, muutused isus ja keskendumisraskused võivad kõik olla märgid eelseisvast läbipõlemisest. Võta midagi ette, enne kui on liiga hilja.

Kutsu sõber külla

Palu sõbral, kellele lapsed meeldivad, külla tulla ning mõnda aega lapsega tegeleda. Kuigi võid vabaks saada ainult ühe õhtupooliku, on seegi väärtuslik aeg lõõgastumiseks ja teha midagi hoopis muud.

Võta televiisor appi

Unusta jutt sellest, et laps ei tohi televiisorit vaadata ning et ainult halb vanem laseb järeltulijal saateid vaadata, et oma aega saada. Lase lapsel nädalavahetustel multifilme või lastesaateid vaadata. Kui oled kogu aeg pikki päevi tööl ning väike energiahunnik hüppab pühapäeva hommikul kell kuus voodisse, pole nutt just väga kaugel. Lastesaadete abil saad endale mugavalt paar tundi olulist puhkeaega näpistada.

Liikumine on oluline

Nii Sina kui ka laps vajate kehalist aktiivsust. Ühine jalgrattamatk, pärastlõuna uisutamas või palli toksimine värskes õhus on mõnus ühine tegevus, annab energiat ja lisaks aitab õhtul uinuda.

Maga piisavalt

Veendu, et saad piisavalt magada. Hea võimalus selleks on minna magama samal kellaajal, mil lapski läheb. See aitab Sul vastu pidada, kui laps on aktiivne juba varahommikust alates.

Sotsialiseeru

Ühenda jõud teise üksikvanemaga või tehke oma klubi. Kui lapsed on enam-vähem samas vanuses, on lihtne leida ühiseid tegevusi. Näiteks grupiretked on lõbusad nii lastele kui ka täiskasvanutele. Leppige kokku päev, mil üks vanem võtab kõik lapsed oma hoole alla ning teised saavad puhata. Seejärel vahetage. Kui Sa ei tunne teisi üksikvanemaid, küsi nende kohta kas või oma lapse õpetajalt/kasvatajalt.

Tehke koos süüa

Söögi tegemine koos lapsega on lõbus tegevus. Vali mõni lihtne retsept, kus lapski saab oma panuse anda.

Küsi abi

Ära karda abi küsida, kui tunned, et Sa ei jaksa kõige eest ise hoolt kanda. Lisaks teistele üksikvanematele loovad ka pere ning lähedasemad sõbrad olulise turvavõrgu. Ennast hästi tundvast vanemast saab enim kasu kõige olulisem – laps.


Anneli Allikas-Parv