Reklaam sulgub sekundi pärast

5 viisi muusika kasutamiseks vaimse tervise hüvanguks

FOTO

Öeldakse, et laul teeb rinna rõõmsaks! „See ütlus on vägagi kohane, kuid laieneb minu meelest kogu kehale ja seisundile üldiselt. Meil kõigil on täiesti oma eriline hääl - seda tundma õppides ja avades, õpime tundma oma erilist ja kordumatut essentsi. Seega saame kogeda läbi selle iseennast väga ilusal moel ning avastada enda kohta palju uut. Uute tahkude tundmaõppimine iseendas on aga väga väestav ja avardav,“ sõnab koolitaja ja Helisevad Sõsarad ansambli liige Elo Viirmann, kes Osaleb Keila-Joal toimuval sisemise tarkuse suvelaagris.

Kuidas siis laulmist kasutada oma hüvanguks ja üldise seisundi ja heaolu parandamiseks?

Siin on 5 põhjust, kuidas laulmine meid tervendab ja tõstab:

• Blokkidest vabaks! „Kui me lubame endale eneseväljendust läbi oma hääle, unustades ümbruse ja selle, kuidas teised võiksid meid näha või mida meist mõelda, siis me äratame ja aktiveerime endas osakesi, mis on uinunud ja ümberprogrammeerime enda alateadvuses mustreid, mis keelavad meil end kerguses väljendada. Ennastunustavalt laulmine paneb meid tundma vabana ja aitab nihutada piire, mida oleme iseendale loonud,“ sõnab Elo ja ütleb, et inimesed tihtipeale usuvad, et ei saa endale laulmist lubada, kuna nad ei oska lauda. „Lastes sellest uskumusest lahti, saamegi tunda vabadust ja kergust. Laulmine aitab vabastada eneseväljenduse blokeeringuid - paljudel on keeruline end verbaalselt väljendada. Tekib klomp kurku, kõnetakistus, hirm, ärevus. Kõrienergiakeskus on sageli blokeeritud ja takistab meil end vabalt väljendamast nii lauldes kui kõneledes. Võttes laulmise endale praktikasse, muutub meie väljendusoskus vabamaks ja voolavamaks.“

• Laulmine toob meid südamesse. Mida see tähendab? „Laulmine, eriti koos teistega laulmine ning tõstva ja kauni sisuga laulude laulmine, muudab meie tuju heaks ja olemise kergeks. See toob meid tänutundesse, õnnetundesse ja armastusetundesse - need on väga kõrge sagedusega tunded ja neid kogedes saamegi öelda, et oleme jõudnud südametasandile. Vahel nii lauldes võib isegi juhtuda, et tahaks nutta - tänust, ilust ja armastusest. Pisarad, mis on tulnud läbi nende ülevate tunnete, on ühed ilusamad pisarad ja neid ei peaks kindlasti tagasi hoidma, vaid laskma neil voolata,“ selgitab Elo.

• Laulmine leevendab stressi ja paneb keha tootma endorfiine. „Aga seda ikka juhul, kui saame laulda nii, et tunneme ennast täiesti lõdvestunult ja turvaliselt. Kui publiku ette lavale vaja astuda, siis võib juhtuda, et stressitase hoopis tõuseb. Suurim efekt stressitaseme langusele on laulda koos teistega ja lauldes laule, mis on väestava ja tõstva sõnumiga. Ühislaulmine on lisaks ääretult võimas ja ühtsustunnet tekitav tegevus,“ sõnab Elo.

 

• Lauldes võib kogeda teadvustasandi avardumist. Mida see tähendab? Elo sõnul tähendab see seda, et kogu südamest lauldes, võivad inimesed oma kehas ning meeles huvitavaid aistinguid tunda. „See saab väljenduda erinevates vormides. Näiteks tunnen, et ma muutun ise lauluks ja muusikaks või et laul ei tulegi välja enam minu seest, vaid justkui kuskilt mujalt läbi minu või siis näiteks, et kogu ümbrus kaob ning jääb järgi vaid helide ja meloodiate mäng. Võime tajuda ka kehas surinaid ja värinaid või et keha hakkab iseenesest liikuma. Need kogemused rikastavad ning aitavad meil mõista ja kogeda iseennast sügavamatel tasanditel,“ lausub ta. 

• Laulmine avab meie energeetikat. „Kui lubame laulda endal oma päris häälega, mis tuleb sügavalt meie seest, isegi tundes, kuidas heli tuleb meie vaagnapõhjast, siis paneb heli vibratsioon meie sees olevad seisvad energiad liikuma. Läbi selle hakkab avanema meie loovus, meie mängulisus, julgus ja näiteks ka meie seksuaaltasand muutub vabamaks ning avaramaks. See toimib eriti aga juhul, kui laulda vabalt ja julgelt - kogu oma keha ja täishäälega, unustades hirmud ja häbitunded, mis meie sees peituda võivad,“ räägib Elo.

5 viisi, kuidas seda teha:

1. Mine väelauluringi koos teistega südamemuusikat laulma! „Supertore võimalus teistega koos luua tõstvat ja laadivat muusikaruumi. Väelauluringe tehakse praegusel ajal erinevates Eesti kohtades. Võta appi internet või küsi sõpradelt/tuttavatelt lisainfot,“ soovitab Elo.

2. Laula kodus koristades või autos sõites kõva ja julge häälega. Elo sõnul ei pea laulmine tingimata olema sõnadega, vaid laulda saab ka häälides ja häälitsedes, lubades erinevatel helidel endast välja tulla. „See võib väga üllatav olla, mis meie sees peidus on!“

3. Mine metsa ja laula täiest kõrist, kartmata, et keegi kuuleb. „Hästi vabastav tunne järgneb sellele. Tekib hulk tühja ruumi endasse, mida millegi uuega täita saab,“ sõnab Elo.

4. Võta lauluõpetaja juures eratunde. „Isegi kui arvad, et sa kohe üldse viisi ei pea, siis proovi ikka eratundi võtta. Sealt saab väga häid nippe ja tööriistu, kuidas häält avada ning ka sisemist julgust ja impulssi laulmiseks,“ räägib Elo.

5. Laulda võib muidugi igal pool ja igal ajal (kui seda tehes just tugevalt naabrite öörahu ei riku). Elo soovitab lauldes tähelepanu kehasse tuua ning märgata, mis piirkond kehas häält tehes vibreerib. „Mängi ja lollita oma häälega, luba endast välja igasugustel imelikkudel ja naljakatel häältel ja helidel. Imiteeri ooperilauljat näiteks või laula vanamehe või vanamuti häälega. Luba endale naljatlemist ja vigureid,“ annab Elo nõu.

Kõige selle juures soovitab Elo siiski häälepaeltele mitte liiga teha ning tunnetada ära piir, millest alates häälepaelad ära väsivad – siis tuleks häälele puhkust anda. „Pigem laula vähehaaval ja tihedalt, kui ühe korraga ja täie rauaga. Häälepaelad on õrnad ning vajavad ka treenimist, et suudaks laulda pikemalt järjest ja valjemalt. Hoia end ja oma häält. Ääretult oluline on ka see, et me mõistaksime, mida ja millest me laulame! Mis sõnumit kannab see muusika, mida laulame – kuna laulmine on võimas praktika, mis süübib meie alateadvusesse, siis paneme tähele, kas sõnum laulus on pigem tõstva iseloomuga või hoopis ei toetagi praegusel hetkel sinu seisundit,“ sõnab ta.