6 NUTIKAT lahendust, kuidas kaunistada paneelmaja rõdu

FOTO
Foto: Anna Lutter

Oma rõdu või terrass on kodu lisaruutmeetrid, millest hubase interjööriga saab võtta maksimumi. Rõdul saab hommikuti kohvi nautida, kasvatada taimi või õhtuti meeleolu luua ning tähistaevast vaadelda. Koolitus – ja peokeskuse annalutter.KUUT looja Anna Lutter, kes viib 17. septembril toimuval Black Food Festivalil läbi mitmeid huvitavaid töötubasid, annab nõu, kuidas kaunistada paneelmaja rõdu.

Mõtle läbi lahendus

Ruumi funktsionaalsuse seisukohalt on oluline valida ruumi mõõtmetega sobiv mööbel. Hele mööbel sobib väikesele rõdule, suurem terrass vajab aga suuremat mööblit. Mööbli paigutamisel tuleks arvestada selle läbikäikudega, et valesse kohta paigutatud mööbel ei tõkestaks teed. Väikesele rõdule ei mahu palju asju, seega tuleks läbi mõelda, mille jaoks rõdu kasutad ning vastavalt sellele see ka kaunistada.

Kasuta rohelisi taimi

Roheliste taimedega on lihtne luua hubasust. Taimed tuleks valida vastavalt sellele, kui päikese käes või varjus rõdu on.

Katseta dekoratiivelementide ja tekstiilidega

Erinevad tekstiilid nagu padjad, tekid ja vaibad toovad rõdule soojust ning hubasust. Näiteks Anna ise käis Magaziinis lillepotte ning väiksemaid dekoratiivelemente otsimas ja leidis poest saunapingi. „Sain kohe aru, et see ongi lahendus väikesele lisalauale – ehk siis see pink on natukene kõrgem kui laud, nii et selle saab laua peale panna ühe küljega ja nii laua suuremaks teha. Kui parasjagu lauda suuremaks ei ole vaja teha, seisab pink seina ääres ja on pink,“ selgitab ta.

Lisavalgustus

„Mõnikord lähevad istumised pikemaks kui valget aega jätkub ja sellepärast mõtlesin, et tahaks tulukesi lisada ka rõdule. Kuna aga meil pistikut rõdul ega selle läheduses ei ole, siis on see asi katki jäänud. Viimastel aastatel on aga kaubandusvõrgus päris laiaks läinud päikesepatareil töötavad igasuguste valgustite valik,“ annab Anna nõu, kuidas rõdule lisavalgustust saada.

Puidust kastid ja keraamilised potid

Puidust kaste saab nutikalt kasutada erinevate taimede või miks mitte ka laste mänguasjade hoiustamiseks. Keraamilised potid sobivad nii lillepotiks kui ka toidu serveerimiseks – hoiavad vormi ja näevad Anna sõnul nunnud välja.

Küünlad ja laternad

Anna räägib, et ühelt rõdult ei tohiks puutuda ka suur hulk küünlaid ja laternaid, mis meeleolu loovad.

Miks ja kellele annalutter.KUUT?

annalutter.Kuut on vanasse Kurtna tootmiskanalasse rajatud koolitus- ja peokeskus, mis soovib maailmale näidata, et käsitöö on lõbus ning isetegemine on lihtne. Kuudis saab panna end ja oma sõpru (või töökaaslasi) proovile nii lihtsamate kui keerulisemate käsitöö ülesannetega. Eelkõige saab seal end aga mõnusalt tunda, sest lõõgastava käsitöö tegemise kõrval on neile sama oluline pakkuda võimalust ka lõõgastavaks pidutsemiseks.

Kuut avati 2019. aasta juunis. Kuudi ideeks oli muuta inimeste suhtumist käsitöösse ja isetegemisse positiivsemaks ja panna inimesi tahtma päriselt midagi oma kätega tegema. Lisaks isetegemise õhutamisele, on Kuudi jaoks väga oluline rõhutada mõistlikku tarbimist. Seda nii kutsudes üles vajaminevaid asju ise tegema, kui ka nende tegemiseks kasutama materjale, mis ei paneks lisakoormust meie kallile planeet Maale. Niisiis püüavad nad kasutada oma töötubades nii palju kui võimalik tootmis- ja tarbimisjääke.