ANITA SIBUL: mis on parima suhte vundament?

Buduaar

Foto: Meisi Volt

Kas mõni neist olukordadest on sulle tuttav: oled mehega piisavalt kaua koos olnud ja tahaksid ilusaid lilli, kuid ta ei too neid ka pärast vihjamist? Kui vajad koristamisel abikätt, aitab ta demonstratiivselt ohates ja tekitab tunde, nagu küsiksid liiga palju. Oled end naistekaks lille löönud, kuid talle riietust näidates kõlab vastu vaid, et lase mul jalgpalli vaadata! Kui enda elust selliseid seiku ei leia, on need olenemata kentsakusest siiski liiga „tuntud lood”, näiteks sõbrannade (ka minu!) näitel.

Mis oleks, kui ma ütleks, et kõik need olukorrad tulevad enamasti ühest ja samast probleemist? Ja et selles probleemis on suur osa ka naisel endal? Naine ei ole seadnud suhtele selgeid piire ja standardeid. Piire, mida ta mehelt ootab, millega ta nõus on ja mille pärast mees ta kaotab. Mees saab väga hästi aru olukorrast, kui toomata lillekimbu pärast on ka naine läinud. Samuti saab ta aru, kui samast kimbust ei sõltu midagi – naine on ikka temaga, teeb süüa ja on igatepidi hea. Naised, miks me laseme endaga nii käituda?

Mees saab väga hästi aru, kui toomata lillekimbu pärast on ka naine läinud.

Otse öeldes on naine armumisperioodil, roosad prillid ees, lasknud läbi täieliku praagi. „Ta ju kuulas mind alati vaguralt, nägi nii hea välja ja rääkis nii romantiliselt!” on ainult vabandused. Ka siis on tegemist praagiga, kui mees alguses naise soove hindas, kuid suhte arenedes kadusid need tema peast täiesti. Üks olulisemaid osi peale piiride seadmise on just piiride hoidmine. Teinekord on taolistes olukordades raske vastutust enda peale võtta, sest mees oli ju see, kes midagi ei teinud. See on temast küll ebaviisakas, aga ebaviisakas on ka lasta endaga niimoodi käituda. Sellega ei pea leppima! On vaja julgust, et olukorrast väärikalt väljuda, kuid usu mind – mängus on õnnelikum sina! Loodetavasti ei olnud see nüüd liiga suur sahmakas külma vett ja oled ikka valmis edasi lugema, sest läbi märkamiste õpime!
Millised on standardid, mida hoidma peame?
Standardid näitavad, kuidas mees sinu eest hoolitseb. Tahan seda lausa rõhutada: AINULT see, kuidas mees sinu eest hoolitseb. Tegelikult tunned kohe ära suhte, kus hoolitsus on piisav ja sulle sobilik – sinu südames on rahu. Jäta välja mehe stiilne välimus, musklid või pilkupüüdev auto. Ma ei soovi, et ükski naine püsiks suhtes (või isegi läheks suhtesse) tüübiga, kelle parim iseloomujoon on tema auto! Siinkohal ei maksa muidugi kõiki üldistada. Kellele siis uhked autod ei meeldiks, kuid selleks, et mitte lasta end roosade prillide faasis mõjutada, mõtle autost kui toredast lisast. Sinu käitumist ja otsuseid mõjutagu pigem see, kas ta selle autoukse sulle avab või on nõus sellega vihmasajus iga kell järgi sõitma.
Siin on märksõnaks esimene sekund ehk alates esimestest vahetatud sõnadest hakkame paika seadma omavahelisi piire ja standardeid. Panid tähele, kuidas esimestes näidetes oli naistel raske juba tekkinud olukordi muuta? Standardid ja piirid ei tähenda pelgalt, mida saan ja annan, vaid on suhtekeemia vundamendiks. Puitmaja on raske muuta kivimajaks ilma midagi lammutamata.

Kuidas seada standardeid, mis töötavad?
„Kas ütlengi mehele otse, mida tahan? Ei, me ei ole laadal kauplemas. Annan mõned oma nipid, mis ei ole veel aastate jooksul alt vedanud.
● Mees kutsub sind esimeseks kohtinguks jalutama, kuid tunned, et ei saa end sellises olukorras 100% väljendada ega kontsi ja kleiti kanda. Kuidas anda märku, et soovid siiski restoranilaua taga kaaslasega aega veeta? „Ma eelistan formaalseid kohtinguid,” on minu kuldlause. Nüüd on tal võimalus uus pakkumine teha.
● „Kuhu sa minna tahad?” küsib mees. TOP1 turn off küsimus, kuid võib-olla olukord nõudis seda. Ütle mänguliselt vastu: „Üllata mind!” Nüüd on pall jälle tema hoovis ja ta teab hästi, et jalutamine pole üllatus.
● Tahad testida, kuidas ta kingitustesse suhtub? Näita talle mõnd kleiti või paari kingi ja küsi tema arvamust. On 99% tõenäosus, et nähtu talle meeldis. „Mis oleks, kui kannaksin seda meie järgmisel deidil?” Muidugi tahab ta sind selles seksikas kleidis näha! „Aga ma pole kindel, kas see oleks praegu mõistlik ost,” väljendad oma muret. Nüüd on rüütelliku mehe aeg särada, sest ta tahab armsa kaaslase murest päästa ja on nõus sulle kleidi kinkima. Olgem ausad, tegelikult on mängus ka tema enda soov ja nii saame kaks kärbest ühe hoobiga: kingituse ja kvaliteetse kohtingu, kuhu ta nüüd ise sind viia tahab! Saladuskatte all võin öelda, et ühele mu kaaslasele hakkas see mõte lausa nii meeldima, et ta andis taskuraha, mille eest endale meeldivaid riideid osta. Mul polnud mõtteski midagi sellist küsida, vaid see oli täiesti tema enda idee. Pane tähele, et ükski neist lausetest ei sisalda sõnu „ma tahan”, „tee seda” või muudmoodi käsklust. Meile ju ka ei meeldi, kui kaaslane käsutab. See ei tundu armastav, hooliv ega erutav. Nipp: keep yourself busy! Olgu see töö, kooli või trenniga. Kui sinu aeg on piiratud, pead eriti hoolega valima, kellega niigi napi vaba aja veedad. See piirang teeb juba pool tööd sinu eest ära, sest kõigiga kohtuda ei jõua ning saad oma karjääri ja saavutuste üle uhke olla! Sul on ainult üks elu! Sa väärid hoolitsevat kaaslast! Sa väärid õnnelik olemist! Sa väärid rahuldusttunnet! Sa väärid tunda iga sekund päevast end tõelise naisena! Jah, sa väärid parimat elu ja see on võimalik!

Foto: Meisi Volt