Reklaam sulgub sekundi pärast

Coach Maria Baydar annab nõu, kuidas oma saatuse ohjad enda kätte haarata

Maria Baydar
Coach ja koolitaja Maria Baydar — FOTO: Karen Härms

Coach ja koolitaja Maria Baydar, kes korraldab 2023. aasta enesearengu tippsündmust “Kohtumine saatusega” selgitab, et saatus on minevikus tehtud valikute tagajärg. ”Probleem on selles, et inimesed püüavad pidevalt võidelda minevikuga ning samal ajal olevikuga, mis on ju mineviku sündmuste tulemus. Nad ei märkagi, et meil kõigil on võimalik oma saatus ette määrata, ehk muuta siin ja praegu oma otsuste ja valikutega tuleviku sündmusi,” märgib ta. Aga kuidas oma saatuse ohjad enda kätte haarata?

Sinu ees on mitmeid valikuid, milliseks oma elu kujundada

Maria selgitab, et kohtumine saatusega tähendab otsustavat hetke, mil sinu ees seisab mitmeid valikuid, milliseks oma ülejäänud elu kujundada. Kohtumisel saatusega mõistad, et kogu vägi on sinu kätes ning sul on võimalik kergusega vabaneda aastatepikkusest kannatusest, takistustest ja koormast. Tehes olulisi otsuseid ja tervendades hingehaavu kujundad kohtumisel saatusega oma eduloo ülejäänud eluks.

Oma saatuse muutmisel võivad väljakutseks olla piiravad uskumused, läbielamistest kogutud hirm, psühholoogilised kaitsed ning takistavad tõekspidamised. “Seetõttu ongi nii oluline juhendatult mineviku taagast vabaneda, et siis teadlikult luua uus. Kui oled mineviku valust tekkinud illusioonidest vabanenud, näed selgelt uusi võimalusi ja sisemisi ressursse, millest sul varem aimugi polnud,” räägib coach.

Igal inimesel on võimalik oma saatust muuta sellel hetkel, kui ta võtab vastutuse enda kätte seda teha. Kuni inimene on välise maailma ohver, on tema saatus ettemääratud väliste sündmuste ja teiste inimeste mõjutuste poolt. Vadim Zeland ütleb: “Meie saatus on just nii ettemääratud, kuivõrd etteaimatavamad me oleme.”
Maria selgitab, et etteaimatavaks teevad meid meie valud ja läbielamised, sest need muudab psüühika jäigaks, et mitte kunagi enam kogeda sama valu. Siis kaldub inimene käituma üsna kindlate mustrite järgi ning kogeb koguaeg sama reaalsust.

Meile kõigile antakse lapsepõlve ja elukogemusega kaasa mingisugune pagas

“Mina nimetan seda materjaliks. Lapsepõlves me ei saa ise otsustada, millises keskkonnas kasvame või millised seosed psüühikas tekivad. Aga täiskasvanuna on võimalik teadlikult selle materjaliga midagi teha. Me saame ise otsustada, mille jaoks seda materjali kasutame, milliseks end üles ehitame,” räägib Maria lapsepõlves kogetu olulisusest.  Eesmärk pole võidelda selle materjali vastu või valetada endale mingi teistsugune lugu kokku vaid hoopis võtta sellesse peidetud vägi vastu ja rakendada see kõrgemal eesmärgil.

Ta nendib, et miks üks või teine inimene ohvrirolli kinni jääb – selle taga on erinevad lood. Sa võid olla puruvaene või väga rikas, psühholoogilised mustrid on kõigil meil. Erinevad lood iseendast kui ohvrist on kõikidel inimestel. Need võivad olla väga tugevad ja agressiivsed lood, aga võivad olla ka väga salakavalad ja alateadlikud lood, mida on raske tunnistada ja märgata.

Ohvriroll on alati tulnud andma inimesele võimalus võtta enda kätte oma vägi, vabastada piiravad uskumused iseenda ja ümbritseva maailma kohta ning avardada oma võimekuse piire.

Oluline on käia oma õiget teed

Maria lisab, et oluline on leida oma unikaalne hingetee. Ta selgitab, et sinu enda unikaalne hingetee tekitab elevust, kirge, põnevust, rahu ja sa tunned, et oled jõudnud koju. Sageli peidavad vihjed hingeteest just lapsepõlves, sest seal on inimene veel puhtam, ilma külge õpitud piiranguteta. Mida meeldis sulle lapsena teha, uurida, jälgida, mängida? Kelleks sa saada tahtsid? Isegi kui see pole üks ühele sinu hingetee, siis vihjeid leiad sa sealt kindlasti. Muidugi pole võimalik hoobilt hüpata oma hingeteele ja võibolla ei muuda sa oma elukutset kunagi sellele vastavusse, kuid mingi osa sinu sees vajab terve elu just seda, mis oli sinu kirg lapsena. Tähtis on anda sellele koht oma elus, teha sellele ruumi ja lubada enda kirel elada. ”Uskuge mind, sellest võib välja kasvada elumuutev teekond,” kinnitab ta.

Kui sa käid võõral rajal, täidad kellegi teise unistusi ja püüad sobituda välistesse standarditesse, siis tekib sinus ebamugavus, sisemine konflikt. Inimene reedab end järjepidevalt, et ühel hetkel ei suuda ta isegi enam teadvustada iseenda vajadusi, soove ja piire. Võõras ‘’tee’’, paneb sind tundma erakordselt ebamugavalt ja sa tunned, et see on vale.

Miks me ei julge oma hinge teed käia? “Jälle sama vastus – piiravad uskumused ja väärtuste konflikt. Miski on inimese jaoks väärtuslikum, kui unistuste ja edu saavutamine. Võibolla kardab ta ilma jääda oma partnerist või kardab lähedaste hukkamõistu ning jääb seetõttu ilma armastusest oma elus. Seega on tema jaoks väärtuslikum armastus ja lähedaste heakskiit, kui isikliku edu ja unistuse saavutamine,” vastab Maria. Miks see nii on? Ilmselt oleme kusagil kogenud hülgamist, valu ja reetmist, mis on selle väärtuse meie jaoks tähtsamaks teinud. Me ei taha enam kunagi seda tunnet kogeda, seega pigem reedab iseennast.

Selliseid väärtustekonflikte on väga palju erinevaid. Mõne jaoks on tähtsam turvatunne, kui vabadus. Mõne jaoks võim on tähtsam kui armastus. Kui mineviku valu dikteerib inimese käitumist, siis ei suudagi ta kunagi valida oma südameteed.

Maria soovitused õnne leidmiseks

  • Esmalt tuleb alustada kõikide peale kogutud kihtide maha koorimisega, et üldse iseendast puhtalt aru saada: mida sa tegelikult soovid, vajad? Millised on sinu õnne standardid?
  • Tuleb andestada, mineviku kogemus lahti mõtestada ning siis seda ‘’materjali’’ väekalt kasutada.
  • Tuleb seada oma piirid ja tervendada piiravat uskumust, mis takistab kõiki inimesi saavutamast nende unistusi ‘’Ma ei ole piisavalt….’’.
  • Tee midagi, mis on kardinaalselt mugavustsoonist väljas, üllata iseennast ja luba oma ellu uued inimesed. See tähistab uue elu algust ja annab psüühikale märguande jätta kõik vana ja võtta vastu uus. Olgu selleks siis üksinda reisima minek, mõni uus kursus, mis on täiesti sinu valdkonnast erinev, kuid mida oled alati tahtnud õppida või miks ka mitte:

Lõpetuseks jagab coach ühte väga efektiivset tööriista, millest räägib kirjanik Vadim Zeland. Tööriist aitab ennast autopiloodi pealt ülesse äratada ja teha teadlikumaid valikuid. Praktiseerida tuleks seda meetodit iga päev ja veel parem, kui see oleks üles kirjutatud võimalikult paljudesse kohtadesse, et sul oleks meeles seda tööriista kasutada.

  • Alustuseks võta ette üks jalutuskäik, mille eesmärk on terve jalutuskäigu ajal olla kohal iseendas, samal ajal jälgides ümbritsevat.
  • Ütle endale: näen ennast ja näen tegelikkust.
    Pane tähele kuidas see sind tundma paneb, milliseks see jalutuskäik kujuneb. Millised taipamised tekivad?
  • Kasuta seda lauset võimalikult tihti.