Reklaam sulgub sekundi pärast

KAKS asja, millest loobuda, et teha rahu oma lapsepõlvega

foto
Foto: Tiit Tamme

Eesti esimese emadele ja naistele suunatud virtuaalse kogukonna „Õnnelik naine, õnnelik ema“ looja, kolme väikese lapse ema ja ettevõtja Mariliis Lukk on kirjutanud hiljemalt märtsis ilmuva raamatu naistele „Õnnelik naine, õnnelik ema“. Tema enda lapsepõlv oli täis hirmu ja vägivalda. Lapsepõlv, mida ta oma lastele pakub, erineb sellest aga kardinaalselt. Üks osa selles on õppetundides, millest peaks loobuma, et olla õnnelikum naine ja õnnelikum ema, kui sul oli raske lapsepõlv.

Esimene - loobu minevikus elamisest

Vägivaldse ja alkohoolikust isaga kasvanud Mariliis tunnistab, et pikalt vihkas oma isa. Alles aastakümneid hiljem sai ta aru, et isa vihkamine teeb kahju eelkõige temale endale. „Minevik on asi, mida me muuta ei saa,“ sõnab ta.

„Meie lapsepõlv on meie minevik ja lapsepõlv on olnud meil kõigil täpselt selline, nagu ta on olnud. Me ei saa seal täna enam mitte midagi muuta, kuid me saame teha sellega rahu,“ lisab ta.

Teine - loobu ohvrirollist

Mariliis möönab, et väga pikalt, lausa aastakümneid, haletses ta ennast ja tõi oma käitumisele täiskasvanueas kogu aeg vabanduseks, et tal oli ju kole lapsepõlv ja vägivaldne isa. Ehk ta oli kogu aeg ohvri rollis.

„Kuid see ei ole hea. Kui sa oled täna siin ja oled elus ja sul puudub oht sinu elule selle inimese poolt, siis on sinuga kõik väga hästi. See, kas ja kuidas andestada, on tõesti igaühe enda asi. See, kuidas mina seda tegin, on aega võtnud aastakümneid. Kuid ühel hetkel selliste pusletükkidena läks see kokku ja ma otsustasin, et ma ei soovi elada enam vihkamises, vaid ma soovin elada armastuses. Ja kuigi mul on keeruline oma isa armastada, siis saan ma lõppkokkuvõttes aru, et alkoholism on haigus ja ta tegi oma parima, ta lihtsalt ei
osanud paremini,“ räägib ta oma õppetundidest.

Mõtteid, kuidas minevikuga rahu teha

  • Mõtle enda jaoks läbi: mis tähenduse sa annad oma lapsepõlvele. Kui see oli ilus, siis sellele võib samamoodi tähenduse anda. Ei pea olema raske lapsepõlv, et areneda.
    Mõtle enda jaoks selgeks, missuguseid omadusi tahad oma vanematelt üle võtta ja mida mitte ja samas teha viimastega rahu.
  • Kui tunned, et vajad abi, siis julge seda küsida – see on tugevus. Ka väga õnneliku lapsepõlve puhul sa ei pruugi märgata neid teemasid, mis vajavad lahendust. Kui lapsepõlves juhtunu ei sega aga sinu praegust elu, siis lase asjadel olla ja tee minevikuga rahu.
  • Kui sul on näiteks emaga halvad suhted ja pole võib-olla kaua rääkinud, siis pea meeles, et tähtis on esmalt endale südamest andestada ja selleks ei pea see teine inimene isegi elus olema. Alati ju ei ole võimalust enam silmast silma rääkida. Kuid sa saad andestada oma südames.
  • Sul on valik kas olla ohvrirollis ja olla selles vihas kinni või lööd selja sirgu ja otsustad, et see kõik on olnud millekski hea ja minu elu on täna, siin ja praegu.