KUIDAS LEIDA oma elu eesmärk ja saavutada edu?

Edu Akadeemia juh Roland Tokko
Roland Tokko — FOTO: Karen Härms

Edu Akadeemia juht Roland Tokko, kes astub üles 2023. aasta enesearengu suursündmusel „Kohtumine saatusega 2023“, nendib, et paljudele inimestele on elu eesmärgiks leida üles midagi, mille jaoks nad siia ilma tulnud on. Aga kuidas oma elu eesmärk leida ja kõiges edu saavutada?

Küsimus ei ole nii lihtne

Roland muigab, et küsimus, kuidas leida oma elu eesmärk, on sama hea kui mesilased üritaks aru saada, et nad on võimelised läbi õielt õiele lendamise ja õietolmu kogumise ja selle tarusse viimise meile värsket õhku tekitama ja taimede paljunemisele kaasa aitama.

Tema silmis on elu eesmärgi otsimine väärtusetu ja masendust tekitav tegevus. Palju olulisemaks peab mees tegevusi, mida teevad näiteks need samad mesilased – midagi, mis paneb tõeliselt silma särama ja lisab väärtust ka teistele inimestel. Kui need eelmainitud viimased kaks tegevust kokku panna, siis täidame enda elu kutset, milleks meid siia toodud on. Tõenäoliselt ka enda elu eesmärki, millest meil pruugi aga aimugi olla.

Kuidas elu eesmärk leida ja kas see on üldse vajalik?

„Elu eesmärki ei saagi leida, selleks tuleb lihtsalt leida ülesse enda tõelised anded ja neid rakendada,“ selgitab ta. Kui oled juba küpses eas ja ei tea ikka täpselt, mis su eesmärk on, siis on viimane aeg lõpetada enda petmine ja hakata tegema seda, mis sul silma tegelikult särama paneb. Mis on tegelikult kasulik ning täidab sinu elu eesmärki. Katseta erinevaid asju, mille vastu on sul sisimas tõmme või mida teevad inimesed, kelle üle sa tunned heas mõttes kadedust. Tihti on need anded, mida sa oled valmis maailmaga jagama, ka tasuta, mis ei tähenda muidugi seda, et neid ilma tasuta teed.

„Üks peamisi asju, mis inimesi õnnelikuks teeb, on areng. Kui sa ei arene, siis sa sured,“ selgitab mees kohati šokeerivat tõde. Tema sõnul vahepealset looduses kulgemist ei eksisteeri. Seda on võimalik lühiajaliselt teha, aga varsti hakkab igav ning tekib soov teha midagi, mis on sulle tähendusrikas.

Elu eesmärk on teha iga päev neid asju, mis sind õnnelikuks teevad

Tokko jaoks tähendab edu saavutamine seda, kui teha igapäevaselt neid asju, mis sind päriselt õnnelikuks teevad. Mida õnnelikum oled, seda edukam ka oled. See edukus võimendub veelgi enam, kui sinu igapäevased tegevused muudavad paremaks ka teiste inimeste elud, kellega kokku puutud. „Kui ajad ainult enda elu eesmärki taga, siis lõppkokkuvõttes oles õnnetu ja tunned, et oled läbikukkunud,“ selgitab Edu Akadeemia juht. Selle asemel soovitab ta keskenduda tegevustele, mis on tähendusrikkad sinu enda ja teiste jaoks. „Mida rohkem aitad teistel inimestel edu saavutada, seda edukamaks saad ka ise!“

Kriitikute osas ütleb Tokko, et mida rohkem neid on, seda edukam sa tõenäoliselt oled. Eelduseks on see, et teed seda, mida teed südamest, mitte valedel põhimõtetel. Kritiseerivad inimesed ei näe ega tea seda, mida sina tunned, tead ja näed. „ Ükskõik, mida sa teed, siis leidub alati inimesi, kellele sinu tegevus ei meeldi, kes on kadedad ja kes kardavad, et kui sul on liiga palju, siis neil on vähem,“ tõdeb ta.