Maria Baydar: igas inimeses on võimekus muuta oma elukvaliteeti paremaks

Maria Baydar
Maria Baydar — FOTO: Karen Härms

Coach ja koolitaja Maria Baydar ütleb, et talle on alati pakkunud tohutut põnevust küsimuse lahendamine, kuidas lõpetada ära inimeste kannatused. Miks mõnel on just sellised kannatused ja teistel teistsugused? Kas saab elada ka ilma kannatamata? Kuidas elada õnnelikku ja harmoonilist elu? „Tõhusate elu ja enesejuhtimise meetodite ja praktikate avastamine ning väljatöötamine on minu kirg ning ma usun sügavalt, et igas inimeses on olemas võimekus muuta oma elukvaliteeti ja enesetunnet paremaks. Tuleb lihtsalt õigeid tööriistu kasutada,“ ütleb Maria.

Kõik algab enesejuhtimisest

Maria usub, et tõeliselt rahuldustpakkuvat ja täisväärtuslikku elu on võimalik kogeda vaid siis, kui enda ja oma elu juhtimine on inimese enda käes. Kõik algab teadlikust enesejuhtimisest ja edukate harjumuste kujundamisest. Ilma selleta oled lihtsalt reisija taksos, kellel puudub otsustusvõime ja kontroll autot soovitud sihtkohta juhtida.

Mariat teeb õnnelikuks eneseteostus ja väärtuse loomine. „Ma arvan, et meil kõigil on mingi anne, unikaalne oskus, omadus, millega maailma valgust ja väärtust tuua. Kui inimene on selle potentsiaaliga ühenduses ja jagab seda maailmaga, on ta õnnelik ja leidnud oma koha siin maailmas. Kui mitte ja täidab vaid ühiskonna ootuseid, norme, kriteeriumeid ja teiste tahtmisi, on ta aga väga õnnetu. Meil võib olla õnnelik suhe, hea tervis, tugev perekond ja head sõbrad, aga kui puudub ühendus tõeliselt ülendava ja rahuldust pakkuva eneseteostuse ja eneseväljenduse võimalusega, tunneb inimene alati, et midagi on ikka puudu,“ ütleb ta.

Maria jaoks kõige tähtsamad põhimõtted ja väärtused on:

 • Ehedus - mis meie maailmast saab, kui me ei taaselusta ehedust oma südametes? Ehedus peaks olema maailma alus, et saaksime inimestena luua maailma, mis on päris ja mis teeb päriselt õnnelikuks. Muidu elame ja töötame end hävitades mille nimel? Hirmu nimel, et äkki meid ei armastata, võeta vastu sellistena, nagu oleme. Ehedusele julgustamine on Maria suur missioon ja kirg.
 • Põhjalikkus ja praktilisus - kõike, mida koged, mõtesta! Avasta, mõtesta, õpi ja muuda. Mis kasu on teadmistest, kui neid ei rakendata? Kõike, mida Maria oma töös jagab, õpetab, edasi annab, seda kõike olen ta ise praktiseerinud, läbi teinud ja põhjalikult uurinud. Ta rõhutab, et talle ei meeldi lihtsalt niisama rääkida.
 • Kuidas hoida, mitte kahjustada? Seda küsimust kuulis Maria esimest korda Ülo Vooglaiu ööülikooli loengul ning see mõte kõnetas tedakohe. Sellest ajast peale on ta nii oma töös kui ka igapäevaelu olukordades püüdnud alati lähtuda hoidmisest, sest me kõik soovime tegelikult ju armastust, headust, harmooniat. Kahjustamine sünnib ebateadlikkusest ja valust. Aga seda on võimalik teadvustada ja taltsutada.

Nõuandeid, kuidas hakata oma elu ise juhtima

Maria usub, et kõik inimeste probleemid algavad puudulikust eneserefleksiooni oskusest. Inimest ei õpetata ennast, oma sisemaailma ja oma elu juhtima ning teadvustama. Nii kui ilmub väline ärritaja, lükkab see inimese kaosesse, sest pole loodud tugiankruid, et end keerulistes olukordades juhtida. Eneserefleksioon aitab õppida oma vigadest, hinnata ja püstitada eesmärke, saavutada eesmärke kiiremini, vähendada stressi, parandada suhteid, juhtida oma emotsioone, arendada loovust, korrastada sisemaailma, vabastada allasurutud tundeid ja õppida keerulistest olukordadest sügavamaid väärtuseid. Arenda endas regulaarset eneseteadvustamist läbi kirjutamise. Sa ei saa teadvustada midagi, mida sa ei suuda hoomata. Selleks kirjutamine. Võta iga päev kaasa vihik, et päeva jooksul oma mõtteid kirjalikult väljendada. Tee seda vähemalt kaks nädalat, kui sa pole seda kunagi elus teinud. See aitab esimese suure segaduse korrastada. Hiljem jäta vihik toetavaks abiliseks alati kotti, kui keeruline situatsioon tuleb.

Praktiseeri küsimusmõtlemist. Aju töötab küsimuste kaudu. Kui küsida, palju on 3x5, siis sa ei suuda jätta vastamata. Aju otsib vastuse nii või teisiti. Nüüd on küsimus, milliste küsimustega sa ebateadlikult oma elu juhid. On suur vahe kas sa küsid endalt: „Miks see kõik minuga koguaeg juhtub?“ või „Mida ma saaksin siit õppida?“. Märkad vahet?

Loo endale ankurküsimused, et keerulistes olukordades suunata oma aju lahendustele ja võimalustele, mitte hävitusele ja kestvale kannatusele. Mõned näited:

 • Millised on minu võimalused, et liikuda soovitud suunas?
 • Millest võiksin oma elus lahti lasta?
 • Kuidas saaksin enda vastu rohkem lahke olla?
 • Kellega koos ja mida tehes olen päriselt mina ise?
 • Mida ma tegelikult tahan?
 • Mis on mulle hetkel tähtis?
 • Mida on mul sellest olukorrast õppida?

Maria tõdeb, et tänapäeval on paljudel inimestel suur probleem oma vajadusi ja piire kehtestada tervislikult, harmooniliselt, tasakaalukalt. See tuleb sellest, et ehedus ja julgus olla mina ise, on kadunud. Hirm olla hüljatud ja mitte aktsepteeritud on nii suur, et pigem reedetakse iseenda vajadused ja väärtused. See aga mõjub laastavalt vaimsele tervisele ja elukvaliteedile ning võib omakorda jõuda nii kaugele, et inimene isegi enam ei oska aru saada, mida tema päriselt vajab, soovib, tahab, sest on harjunud teiste tahtmise järgi tegutsema.

Ta soovitab hakata teadlikult harjutama oma vajaduste ja piiride teadvustamist. Sa ei pea seda esimesehooga teistele näitama, vaid kõigepealt iseendale tunnistama. Võta jälle appi sõber vihik ning iga päev märgi üles, kui tekib sinul mõni tähtis soov, vajadus või piir. Väljenda seda esmalt endale. Järk järgult õpid seda väljendama ka teistele ja leidma tasakaalu nii, et ei tekiks suuri konflikte.

Kui tahad, et sinu elu oleks hea, õnnelik, kindel ja rahulik, hoolitse fundamentaalsete vajaduste eest:

 • Korrasta ja puhasta ennast, oma välimus ja keha. Kohe põhjalikult!
 • Korrasta ja korista oma ümbrus - põhjalikult, kuni telefonikontaktide ja sotsiaalmeedia sõprade sorteerimiseni välja!
 • Hoia ja hoolitse oma suhete eest - laste, perekonna, partneri ja sõpradega. Meie elukvaliteet sõltub meie suhete kvaliteedist!

Kolm raamatusoovitust Marialt:

 • „This book will make you feel better“ Sandy Beach. Tõeliselt head, lõbusad, toimivad, praktilised ja lihtsad nipid. Võta lahti ükskõik milline lehekülg, kui meeleolu on nullis ja tee seda, mis seal kirjas on! Maria lubab, et olemine läheb paremaks!
 • „Sisemine jõud“ Tony Robbins. Enesejuhtimise baas!
 • „Elustrateegiad“ - Philip C. McGraw Ph.D. Olulised ja ülikasulikud teadmised eluga toimetulekuks! Äärmiselt inspireeriv raamat sellest, kuidas tulla välja rasketest olukordadest.