Mis on armastus ja kuidas seda paremini vastu võtta?

Monika Palm
Monika Palm — FOTO: Gitta Veber

Tasakaalukeskuse hingamisterapeut Monika Palm selgitab, et armastus ja armumine tähendab seda, kui tuntakse sügaval hingetasandil, et see on inimene, kellega tahetakse koos jätkata ning jagada oma elu. Ta selgitab, mis on armumise ja armastuse vahe ning  jagab ka lihtsat hingamisharjutust, kuidas armastust paremini vastu võtta.

Mis on armastus?

Üldiselt mõistetakse, et armumine on tunne ja keemia, mis ei pruugi kesta väga pikalt. Armastus on aga sügavam tunne, kuhu minnakse armumisetasandilt edasi.

Monika lisab, et armastus seostub tema jaoks ka austusega nii iseenda kui partneri vastu – armastuses peaks olema vastastikkust austust, hoolivust, mõistmist ning soovi pühenduda suhtele, et koos kasvada ja areneda.

Monika usub, et sügavas hingelises suhtes on hea ja lihtne olla. See toidab hinge. Selline suhe on suunatud omavahelisele asjade arutelule ja ühiste lahenduste leidmisele. Erinevad arusaamad ei pruugi viia tülideni suhetes. Need kipuvad tekkima, kui ei suudeta vastu võtta endast erinevate arusaamadega inimesi. Kuulamisoskus ja suutlikkus vastu võtta teistsuguseid arvamusi, on aluseks paljude probleemide lahendamisele. Vajalik oskus suhtes olles on õppida teist inimest kuulama, toetama, märkama enda ja tema vajadusi.

Siis saavad mõlemad omalt poolt panustada, et omavaheline suhe paremaks muuta. Läbi selle aidata teises inimeses välja tuua tema parimad omadused, mis igaühes tegelikult olemas on – parema versiooni temast endast.

Hingamisharjutus armastuse vastu võtmiseks

Monika ütleb, et armastus on tegelikult igal pool – õhus, päikeses, puudes, lilledes, taimedes, veekogudes, maas, inimestes, loomades. Ta jagab harjutust, kuidas armastust sisse hingata ja vastu võtta.

See hingamisharjutus on väga lihtne, aga mõnikord võivad kõige lihtsamad asjad osutuda ülimalt efektiivseks.

Harjutus

  • Istu mugavas asendis, kas toolil või põrandal. Sirge seljaga, aga mitte pinges.
  • Sa võid seda tegelikult teha igas asendis, kui soovid. Ka kõndides.
  • Kui sa istud, siis soovi korral võid panna silmad kinni.
  • Vii tähelepanu hingamisele. Hinga sügavalt sisse ja välja seda harjutust tehes. Ei ole õiget ega valet. Palun lihtsalt märka, kuidas sa hingad ja mida sa tunnetad hingamise ajal.
  • Alusta seda harjutust väljahingamisega. Peale sissehingamist hinga teadlikult välja armastust.
  • Edasi hinga sisse armastust.
  • Hinga välja armastust.
  • Hinga sisse armastust.
  • Jätka seda harjutust 3-5 minutit. Märka, kas harjutuse lõpuks on hingata avaram ja kergem.