Reklaam sulgub sekundi pärast

MIS on meditatsioon? Meditatsioon aitab meil üles leida iseennast

FOTO
Foto: Kadri Hallik

Brenda Randroo-Oja ehk Deva Lokita on Osho Rahvusvahelise Meditatsioonikeskuse meditatsiooniõpetaja sh OSHO Aktiivsed Meditatsioonid®, Meditatiivsed teraapiad® ja juhitud meditatsioonid, Jaapani Kobido näomassaaži ekspert, enesehüpnoosi treener ja kirglik terapeut, kes on pühendunud lõõgastumise ja teadlikkuse edendamisele. Brenda on Osho meditatsioonijuhtide õpetaja, kes on koolitanud 2 aasta jooksul Eestis üle 70 meditatsioonijuhi ning üks OSHO Meditatsioonikeskuse Eestis rajajaid. Mis meditatsioon aga üldse on, kuidas alustada ja mis on selle kasutegurid?

Deva Lokita meditatsioonilugu algas muutuste soovist

Deva Lokita teadis, et tema elu on muutumas, kui ta külastas 2014. aastal India Pune OSHO Rahvusvahelist Meditatsioonikeskust, mis on suurim meditatsioonikeskus maailmas. „Läksin neid tehnikaid õppima iseenda pärast. Et saada päriselt tuttavaks iseendaga, olla rohkem õnnelik, osata lõdvestada nii mõistus kui keha ning olla kohal. Hakkasin seda kõike praktiseerima ja see on nagu tennisemäng. Alguses pead õppima tehnikat ja seda harjutama ning siis tuleb aeg kui mäng ongi selge,“ sõnab ta ja lisab, et meditatsiooni tegi tema jaoks huvitavaks asjaolu, et iga kord on erinev ja iga kord avastas ta midagi uut; mingi uus teadmine või tunnetus tekkis teadvusesse. Seejärel tegi Osho Rahvusvaheline Keskus talle ettepaneku hakata OSHO meditatsioonijuhte välja õpetama. “Me oleme saanud algse väljaõppe oma vanematelt ja ühiskonnalt. Niisiis võtame teadvustamatult kaasa nii nende elu eesmärgid kui ka nende väärtused: „Ole iga hinna eest edukas“, „ära lase seda kunagi lahti“, „jälgi alati visalt oma unistusi“... Me läheme pigem kellegi teise, mitte oma teed. Tegelikult täidame kellegi teise unistuse. See silmi avav teadvustus pani mind üha enam huvi tundma oma potentsiaali, minu tegeliku olemuse vastu ja kuidas elada sellele vastavalt. Ma teadsin, et kunagi tuleb aeg, mil ma jagan neid teadmisi ka neile, kes seda vajavad,“ räägib Deva Lokita.

Meditatsioon kui tennisemäng

Meditatsioon on Deva Lokita sõnul tehnika, mille abil jõutakse meditatiivsesse seisundisse. Ta toob välja võrdluse tennisega. „Alguses pead õppima tehnikat, siis harjutama ning alles siis on mäng selge. Mida rohkem sa teed meditatsiooni, seda rohkem sa harjutad meditatiivset seisundit ning tuleb aeg kui see seisund saab nii omaks sulle, et see jääb püsima ilma millegi tegemiseta. Osho on öelnud näiteks tema poolt loodud võimsa ja tuntud Dünaamilise Meditatsiooni kohta, et läheb vaja vähemalt kolme nädalat, et õige tunne kätte saada, ja kolm kuud selleks, et liikuda teistsugusesse maailma. Aga ka see pole kindel, see erineb inimeseti. Kui su totaalsus on väga suur, võib kõik toimuda kolme päeva jooksul,“ selgitab ta ja lisab, et mediteerimisega alustamine ei vaja mingit eeltööd ega ettevalmistust. Kõik saavad alustada millal iganes selle vastu huvi tekib. „Meditatsioonitehnikaid on erinevaid, seega igaüks leiab endale sobivaima meetodi. Minu juures käivad mitmed inimesed ka meditatsiooni individuaalseanssidel. Nendel seanssidel leiame sobivaima meditatsiooni koostöös kliendiga ning ma õpetan seda praktiseerima. Edaspidi saab seda teha iseseisvalt, ideaalis 21 päeva järjest ja siis vastavalt vajadusele,“ sõnab ta.

Meditatsioon aitab leida üles iseennast kõigest sellest virrvarrist, mis toimub ümberringi

Deva Lokita sõnab, et meditatsioon aitab meil leida üles iseennast sellest virrvarrist, mis ümberringi ja meie mõistuses toimub. „Osho meditatsioonitehnikad loovad nn tunneli alateadvusesse, mille läbi saab jõuda iseenda olemusse (nn Hara keskusesse) ja ei pea jääma kinni sellesse alateadvuse suurde pimedasse keldrisse millega mitmed teised teraapiad tegelevad. Kuna alateadvus juhib meid 92%, siis ainult tegelemine sellega ei too meile enamasti midagi positiivset - neid asju on lihtsalt liiga palju selles pimedas keldris ja me ei jõua seda puhastustööd ühe elu jooksul teha. Seepärast Osho meditatsioonid loovad  tunneli ja need asjad, mis jäävad tunnelit läbides tee peale ette, need saab puhastatud. Jõudes iseendani jõuame koju ning nii meie mõistus kui keha saavad lõdvestuda. Oleme taas ühenduses oma intuitsiooniga, seega saame teha endale olulisi otsuseid kuulates oma sisetunnet. Kohalolu ja õnnetunne saadab meid sellel teel, sest me ei otsi enam põhjuseid väljast; kedagi või midagi mis meid õnnelikuks teeb või kadudes ära unistustesse, meenututustesse. Kõik, mis meile on oluline, ilus ja toob rõõmu on, meis endis olemas,“ lausub ta.

Kas unistad ka ise Meditatsioonijuhiks saamisest?

13. - 16. oktoobril toimub Tallinnas TAO Keskuses Meditatsioonijuhtide Väljaõpe: OSHO Aktiivsed Meditatsioonid. Kursus on mõeldud neile, kes soovivad tegutseda Osho meditatsioonide juhendajatena ja lõpeb rahvusvahelise sertifikaadi väljastamisega koolituse läbinutele. „Oodatud on kõik ning pole vaja eriharidust. On hea kui osaleja on varem kokkupuutunud OSHO Aktiivsete Meditatsioonidega, aga kuna koolitusel me teeme kõik meditatsioonitehnikad läbi siis ka see ei ole osalemise eelduseks,“ lausub kursuse juhendaja Deva Lokita.