MÕTTEID, kuidas saavutada majanduslik heaolu, ilma et peaksid olema finantsekspert

Foto
Foto Karen Härms

Rahalise vabaduse ekspert ja Starfish Academy Siseringi asutaja Vallo Arumäe tõdeb, et tihti takistab ebaselgus rahaasjades inimesi investeerimise teele asumast ja edu saavutamast. Aga sellest pole midagi – majanduslik heaolu on võimalik igaühe jaoks ning selleks ei pea olema tingimata finantsekspert. Siit leiad kolm mõtet, mis aitavad sind edasi rahalise vabaduse teekonnal.

Tea, kus sa oma finantsteekonnal oled

Et alustada majandusliku heaolu poole liikumist, on kõige olulisem teada, kus sa praegu oled. Milline on sinu praegune isiklik finantsseis ja millises etapis sa rahalise vabaduse teekonnal oled.

Selleks peaks kaardistama, kui palju on sul hetkel rahavarusid, palju kapitali investeerimiseks ning kas sul on juba olemas investeeringud, mis toovad sulle rahavoogu. Nii saab samm-sammult liikuda nende suurendamiseni.

Kusjuures vajalikke samme kaardistades ei pea teadma ette kogu teekonda. Arumäe toob näite, et kui sõidad Tallinnast Tartusse, ei pea sa nägema kogu teed, piisab sellest, kui näed 100 meetrit ette ehk tead milline on sinu järgmine käik. Kuid oluline on pidada silmas lõppeesmärki, kuhu soovime välja jõuda.

Ümbritse end inimestega, kellel on sarnased eesmärgid

Arumäe nendib, et kui su ümber on sõbrad, kes räägivad, et investeerimine on riskantne ja seda ei tasu teha, võtab see hoogu maha. Hoopis teine lugu on, kui sinu ümber on toetavad inimesed, kes usuvad, et majanduslik heaolu on võimalik ning on ka ise sellel teekonnal astumas praktilisi samme.

Samuti kui inimesed jagavad oma kogemusi, aitab see kiiremini edasi liikuda. Isegi kui nad on mõned sammud liikunud teekonnal, kuhu sina tahad liikuda.

„Paljud inimesed üritavad üksi hakkama saada. Tihti ei taheta rahast rääkida isegi pereringis, rääkimata võõrastest inimest. Aga kui on ühine soov ja eesmärk ja leiad endale keskkonna, kus on inimesed, kes on valmis üksteist toetama ja jagama oma praktilisi kogemusi, on sellel suur lisajõud,“ ütleb ta.

Kõiki vastuseid ei pea ise teadma

Alati ei pea leidma superinvestoreid või väga edukaid ettevõtjaid, kelle nõu kuulata. Vahel piisab ka sellest, kui kuulad inimesi, kes on sinust mõned sammud eespool – nad saavad sulle väga palju oma teadmistega abiks olla. Läbi teiste kogemuste saad oma teadmisi mitmekordistada.

Kui ressursid on piiratud

Tihti leitakse vabandusi ja põhjendusi, et ei saa investeerimisega alustada, sest täna ei ole selleks piisavalt vahendeid. „Tegelikult on see lihtsalt vabandus mitte alustada. Kui me elus midagi väga tahame, leiame selleks alati ressursid – raha ja aja,“ märgib Arumäe.

Ta toob võrdluseks näite mustast stsenaariumist, kui juhtub midagi sinu lapse tervisega ja talle on vaja teha kallis operatsioon, mis maksab näiteks 5000 eurot. „Olen täiesti kindel, et iga lapsevanem suudab leida vahendid, et see olukord kiiresti lahendada,“ ütleb ta. Seega raha ei ole kunagi takistus, kui eesmärk on sinu jaoks piisvalt oluline. Tee otsus ja sa leiad ka võimalused.

Kiirtee majandusliku heaoluni

  • Tea, kus sa oma finantsteekonnal oled
  • Leia sarnaselt mõtlevad inimesed
  • Fokuseeri väikestele sammudele
  • Õpi, vii ellu ja jaga kogukonnas teistega