Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Hingamisterapeut Juhan Noode selgitab, mis on teadlik hingamine ja kuidas seda teha

foto

Juhan Noode, kes teeb Ühenduses High on Life enesearengufestivalil vabastavat hingamist, sõnab, et me hingasime teadlikult loomulikul viisil, kui olime beebid – märka, kuidas väikestel lastel liigub kõht, kui nad hingavad.

„Paratamatult kogeme me kõik väiksena erinevaid kogemusi, mil meie keha tunneb ohtu. Olgu selleks füüsiline karistus, koolivägivald, vaimne terror, ära eksimine või karjatused meie suunas. Meie keha on justkui superintelligentne arvutisüsteem. Tunnetades ohtu aktiveerub võitleja-põgene-närvisüsteem. Keha hakkab tootma adrenaliini, et võidelda või põgeneda.

Paratamatult, kui me oleme väga väiksed, siis me ei ole võimelised võitlema ega pole ka kuhugi põgeneda – närvisüsteem tardub, adrenaliin talletub sidekudedesse ning tekivad traumad. Selle tulemusel tekivad kehas blokeeringud, energia ei liigu nii, nagu see beebidel liikus ning hingamine muutub aina pinnapealsemaks,“ selgitab ta. 

Teekond hingamiseni läbi isiklike kriiside
 
Juhan sõnab, et tema jõudis vabastava hingamiseni läbi sügava kriisi. Ta oli hingamisega kokku puutunud palju erinevatel enesearengufestivalidel ja erinevates hingamisringides üle maailma. Hingamine on praktika, mida ta on aastaid kasutanud.
 
„Erinevatel koosolemistel või koos sõpradega Balil elades kutsusin teisi alati endaga hingamispraktikat tegema ning võtsin kuidagi loomulikult üle ringi hoidmise. Õpetasin ka enda kaaslasele hingamist, kes polnud ennem millegi sellisega kokku puutunud, ta oli sellest täiesti sillas. Kuna hingamispraktikad kuuluvad minu hommikurituaali, siis paratamatult inimesed, kes hommikuti mu ümber on, saavad nendest osa. Inimesed, kes seda esimest korda proovivad, on alati positiivselt üllatunud. Tavaliselt läheb inimeste kaasamine vaevaliselt, kuid alati pärast praktikat on kogu seltskonna sagedus muutunud, hääletoonid muutuvad rahulikumaks ning tekib ühine mõnus vibe, millega päeva jätakata,“ räägib ta.
 
Ühel hetkel toimus tema elus krahh, kui ta oli sunnitud minema Soome tellingutele tööle. „Ma põlesin seest. See situatsioon oli mu elule justkui lennukimootori kütus. Mulle lihtsalt ei mahtunud pähe, et kuidas ma suutsin ennast sellisesse olukorda panna, et ma Soomes tööl olen. Võtsin ette tühja lehe ja panin kirja asjad, mida mulle teha meeldib, milles ma hea olen. Mind oli pikalt juba paelunud eneseareng, toitumine, praktikad, taimed jne. Kuskil kaugel ajusopis oli see mõte tegelikult idanenud pikalt, et Eesti breathwork maastik vajaks abikäsi ning see võimas praktika tuleb suurema rahvani tuua, selles peitub tohutu potensiaal. Mind ennast on see praktika väga palju aidanud, just sel ajal, kui mul endal kriis oli. Mind painasid ikka ärevushood, depressiooni-laadne olek... Hingamine aitas tohutult. Nii ma käisin tööl ja kogusin raha, et erinevaid koolitusi võtta Body Awareness Institute’is. Õppisin sidekoe massaaži ja Biodünaamilist hingamist,“ meenutab ta.
 
Seal kohtas ta erinevaid inimesi välismaalt, kes julgustasid teda Tallinnas hingamistunde andma. Ka ruumid, kus ta ringe hoiab, tulid temani kergusega - teda otsiti ise üles. Nii see lumepall veerema läks ning pärast seda, kui ta alustas, on olnud saalid pidevalt puupüsti täis. Vastukaja on ülimalt positiivne ning väga paljude inimeste elud on peale järjepideva käimise muutunud 180 kraadi. Näiteid on sadu. Vahel võib toimuda muutus peale esimest seanssi, kuid üldiselt toob parima tulemuse järjepidev osalemine. Paljudel inimestel avanevad emotsionaalsed pinged alles 4. või 5. korra peal.
 
Juhan on käies erinevates ringides, tseremooniatel ja praktikatel üle maailma kokku pannud unikaalse hingamisrännaku. Ta selgitab, et see protsess hõlmab endas liikumist, meditatsiooni, helisid, puudutusi ja hingamist. Kogu vundament tema rännakul baseerub Biodünaamilise Hingamise ja Trauma Vabastamise Süsteemil.
 
„Lihtsalt ning piltlikult öeldes tuleb inimene hingamisteraapiasse ning nagu arvata võib, siis teraapia põhiline osa on hingamine. Läbi teadliku ühendatud hingamise hakkab juhtuma asju, mida ette ei saa aimata. Pikalt läbi suu ning läbi kõhu hingates läheb närvisüsteem võitle-ja-põgene-režiimi ning sellest tulenevalt saame kontakti allasurutud emotsioonide ning traumadega. Seansi ajal me vabastame neid erinevate tehnikatega,“ kirjeldab ta.
 
Juhan rõhutab, et kindlasti ei saa öelda, et hingamisrännak on lihtne protsess, kuid see on ääretult vajalik, et saaks tavaelus elada pingetevabalt, et meie allasurutud tunded ei segaks meie olekut.
Ta soovitab seda praktikat neile, kellel on raske oma mõtteid peatada. Ta toob näiteks, et paljud ju teavad seda tunnet, kui proovime mediteerida, kuid kahe kõrva vahel käib selline trall, et ise ka ei usu. Hingamisrännak vaigistab mentaal- ning emotsionaaltasandi ning me oleme võimelised kuulama enda intuitsiooni ja südamehäält. Samuti tekib kontakt alateadvusega ja võimalus seda ümber programmeerida. Hingamise ajal lähevad ajulained ülimalt madalale ning seda seisundit saab võrrelda hüpnoosiga. Hingamisel on ka tohutud kasutegurid füüsilisele kehale. Veri muutub hingamise käigus aluselisemaks. Juhan selgitab, et suurem osa haiguseid saavad alguse happelisest kehakeskkonnast, seega kahetunnise seanssiga vere pH taset tõsta on lisaks kõigele muule suurepärane faktor!
 
Miks on hingamine vajalik?


Juhan toob näite - kui meil on olnud pikk ja väsitav päev ning lähme koju, istume diivanile maha – mida keha automaatselt teeb? Ühe suure hingetõmbe ning ohkega välja. Keha saab signaali – oht on möödas, nüüd võib lõdvestuda.

Ta rõhutab, et selleks ei pea ootama õhtu lõpuni, vaid saame päeva vältel seda life hack’i pidevalt ära kasutada. Kui tunned, et olukord kisub ärevaks, siis võta hetk, kus hingad sügavalt nina kaudu sisse ja rahulikult välja, lõdvestades kogu keha. Isegi viis hingetõmmet tõstab meie sagedust, toob südamesse ning maandab ärevust.
 
Vabastavat hingamist saab teha ka kodus, kuid Juhan soovitab koju pigem lühikesi ja pehmemaid praktikaid - pikki kuni tunniajaseid intensiivseid hingamisi ta üksinda teha kindlasti ei soovita.
 
Hingamisterapeut Juhan Noode annab nõu, kuidas võtta päevas 10-15 minutit, et end hingamise abil maandada


·       Kui oled kodus, siis tee kõigepealt kodu korda, nii puhastad enda energeetilise välja. Kui soovid, pane põlema küünal ning kasuta viirukit või eeterlikku õli rinnakule määrides. Pane taustaks mõni lõõgastav muusika. Vali endale mugav ase, kus saad olla selili. Võta endale pleed, mille asetad jalgadele juhuks, kui tunned külmavärinaid, mis on hingamise puhul tavaline nähtus (energeetiline pingete vabanemine). Pane taimer kümneks minutiks taimer.


·       Kui oled läinud pikali ja oled valmis, siis hakka hingama sügavalt nina kaudu selliselt, et kõigepealt tõuseb kõht, siis rind ja lased suu kaudu ohkega välja. Kujuta ette, et laine käib läbi su keha – hakkab alt tulema ja üles välja ning suu kaudu välja.
Märka, et hingamise vahele ei jääks pause. Hästi suured hingetõmbed. Pidev sisse-välja hingamine. Läbi nina ning kõhu hingates aktiveerime me parasümpaatilise närvisüsteemi ning me lähme täielikku lõdvestusse. Välja hingates ohka endast välja kõik pinged ja raskus, mida endas kannad.


·       Hinga seni, kuni taimer hakkab helisema. Pane taimer kinni ning võta endale aega lihtsalt lebamiseks. Nüüd on õige hetk mediteerida. Ajulained võnguvad madalal sagedusel, mõtted on seiskunud. Integreeri kogemust ning tunneta, kas olemine muutus.
 

Foto: Gertrud Alatare