NIPINURK: Jäämees Wim Hof õpetab kuidas haigused eemale hoida

Monika Kuzmina

123rf.com

Wim Hof sai hüüdnime “Jäämees” sellega, et purustas hulga külma käes viibimise maailmarekordeid. Oma Heliose kirjastatud raamatus “Wim Hofi meetod” räägib ta, et alustas intuitiivselt seitsmeteistkümneaastasena, minnes külma vette. Ta on pühendanud külmale kogu elu, sest on selle positiivset mõju omal nahal tunda saanud.

Külm aitab treenida veresoonkonda

Hof soovitab võtta külma dušši, sest külma duši all käies aktiveeritakse kõik veresoonkonna tillukesed lihased – neid on miljoneid – ja need saavad treenitud. Ta sõnab, et olles kümme päeva külma dušši võtnud, märkad, et su pulss on oluliselt aeglustunud, isegi 15–30 lööki minuti kohta, ja see püsib selline ööpäevaringselt. See tähendab aga palju vähem stressi.

“Oluline on mõista, et pulss kiireneb, kui keha kogeb stressi. See saadab organismile ürgse signaali eritada adrenaliini ja kortisooli, mis paneb aluse mitmetele biokeemilistele protsessidele, mis kurnavad HPA-telge , energiat, kuna su veresoonkond on kehvas seisus. Süda peab rohkem pumpama, rohkem tööd tegema. Samal ajal kui energiavarud kahanevad, käsib ülemus sul teha seda ja teist, abikaasal on omad nõudmised ja lapsed teevad seda, mida lapsed ikka, ning see suurendab stressi. Liiklus maanteedel või ühistranspordi hilinemine ei aita ka asjale kaasa. Kõik see koguneb ja tulemuseks on, et süda peab veel rohkem pumpama, saamata maha jahtuda, puhata, sest veresoonkond on nõrk,” selgitab ta.

Kui hakata veresoonkonda treenima, saab sellise stressiga Hofi sõnul tõhusalt võidelda. Kui oled end külma veega harjutanud, võid teha lumejoogat ehk joogat lumes. Võid võimelda õues külma ilmaga palja ülakehaga ja paljajalu, lühikestes pükstes. Veerand tundi hiljem ei tunne sa enam külma, mis tähendab, et su vereringe on kohanenud.

“See on kaasasündinud. See on alati olemas, aga pidevalt mugavust taga ajades oleme oma loomuliku optimeeritud vereringega võõraks jäänud. Sellest on kahju, sest vereringe viib verd rakkudesse ja koos sellega toitaineid, hapnikku ja vitamiine, mida organism heaoluks vajab. Kui vereringe on treenitud ja kohanenud, langeb ka pulsisagedus. See on vastumürk stressile ja see kõik algab külmast dušist,” kinnitab Hof.

Ta kirjeldab, et külm dušš aitab meid voolamise, energia ja rahu juurde. See on algpunkt, kust sa hakkad õppima vaimu võimu keha üle. Kui lased end kümne päeva jooksul pärast sooja dušši üle külma veega ehk lõpetad tavapärase sooja duši all käimise minutilise külma vee all olemisega, suudad käskida oma veresoonkonnal külma kätte sattudes aheneda. Tahte abil võib meie keha suuta hämmastavaid asju, piisab vaid kümme päeva külma dušši võtta, et veresoonkond saavutaks optimaalse toonuse ja sellise kontrolli. Kui veresoonkond ärkab ja selle lihased hakkavad toonusesse minema, loob see ühenduse aju ja tahtega.

Külmaga harjumine algajatele

Jääkülma veega kokkupuutumine võib olla tõsine šokk, nii et kui tahad seda proovida, õpi oma keha ette valmistama. Kuidas seda teha?

“Me kanname pidevalt riideid, see muudab keha loiuks ja veresoonkond on seetõttu kehvas seisus. Kuidas siis vähendada šoki mõju ja lasta jääkülmal veel hoopis meie südame-veresoonkonda optimeerida? Enamik meist, kes me elame läänemaailmas, käib igapäevaselt duši all ja kasutab enamasti sooja või kuuma vett, sest meile ei meeldi külm. Kui lõpetad sooja või kuuma duši all käimise poole minuti külma vee all seismisega, hakkad tulemusi nägema,” soovitab Hof proovida.

· Nädal – Pool minutit külma vett sooja duši lõpetuseks.

· Nädal – Minut külma vett sooja duši lõpetuseks.

· Nädal – Poolteist minutit külma vett sooja duši lõpetuseks.

· Nädal – Kaks minutit külma vett sooja duši lõpetuseks.

“Tee seda järk-järgult ja liigu aeglaselt edasi, vähemalt viiel päeval nädalas. Jälgi seda tunnet. Ära sunni end midagi tegema. Samuti võid alustada viieteistkümnest sekundist ja vähehaaval aega pikendada,” juhendab Hof.

Ta kinnitab, et neljanda nädala lõpuks on sinu veresoonkonna toonus selline, et vaim valitseb keha üle. “Keerad külma vee lahti ja su organism ei reageeri enam šokiga. See on alles vaimujõu avanemise algus. Kui suudad kontrollida oma veresoonkonda, mis on kehas kõikjal, suudad tahte abil oma keha iga osa kontrollida. Sina oled boss. Ja see kõik saab alguse poolest minutist külma vee all seismisest,” räägib ta.