NIPINURK: Jõutõstja Anna Karolin annab nõu, kuidas alustada ja tegeleda jõutõstmisega

Henry Küla

Monika Kuzmina

Jõutõstja Anna Karolin tõdeb, et teda üllatas Eestisse tagasi kolides, kui vähe naisi teeb jõusporti võrreldes põhjamaadega. “Ütleksin, et jõusport tervikuna kogub populaarsust, aga just naisi võiks sellel alal, kas või lihtsalt jõusaalis olla rohkem. Jõutõstmine treenib kogu keha ja loob ilusa vormi ja hea enesetunde. Kõige rohkem meeldib mulle see, et keskendume just jõule, mitte näiteks sellele, kuidas lihased välja näevad,” räägib ta.

Keskenduda võiks muule kui vaid ilule

Anna tunneb, et naistele pannakse välimuse osas palju survet nagunii ja tema arvates on tervislik keskenduda mingile muule tervise aspektile, olgu selleks kiirus, jõud või tugevus. “Ilusana tunnen end kleidi selga pannes, aga tahan olla palju rohkemat – enda töös hea, füüsiliselt tugev,” selgitab ta.

Anna kirjeldab enda igapäevast rutiini jõutõstjana nii. “Võistluste eel keskendume võistluskatsete proovimisele, siis on vähem aega jõudu ehitada. Kui see periood on pikk, siis muutun veidi kurvaks. Praegu on võistlusteni pool aastat ja on mu lemmikaeg! Teeme jõudu ehitavat trenni, on palju vaheldust ning uute asjade proovimist,” räägib ta.

Anna treenib umbes 5-6 korda nädalas. Tal on kaks jalapäeva – raske kükk ja kerge jõutõmme või vastupidi. Samuti kaks ülakehapäeva – lamades surumine, selg ehk lailihas, triitseps ja abiharjutused. Viiendal päeval tegeleb ta abiharjutustega, peamiselt kerelihastele. Näiteks teeb raskustega planku (25-60 kg seljal), see harjutus ikka mõjub! Ta üritab ka kardiotreeninguid lõppu või vahele teha, see osa vajab järjepidevust. Kui tal on tööl kiire, siis võivad tekkida pausid või jõuab teha ära vaid põhiharjutused.

Jõutrenni tehes on oluline süüa piisavalt valku

Toitumise osas peab Anna peamiselt silmas piisava valgu söömist. Tema treener Margus Silbaum on toitumisspetsialist ja tema on suunanud teda sööma ka palju kiudaineid – juurvilju, nisukliisid, tšiiaseemneid jne. Kiudained hoiavad seedimise korras ja tekitavad hea pika täiskõhutunde.

Ta tunnistab ausalt, et kui tal on tööl käsil stressirohkem periood ning väga head tasakaalu ei hoia, kipub libisema ka tema toitumine. “Just vaimne tervis, soov ennast lohutada või premeerida, on minu jaoks väljakutsed ja libastun nagu paljud inimesed. Sellisel juhul on abi aja maha võtmisest ning just tavalise, koduse toidu söömisest. Kodune või lihtsam toit on vähem soolane või ekstreemselt magus ja nii aitab see vältida isusid kiirtoidu vms järele. Toitumise korrastamisega tegelen ka sel hooajal,” räägib ta.

Viis nõuannet jõutõstmishuvilisele

Anna arvates on jõuspordi kohta levinud üks suur valearvamus, et sellega alustamiseks peab olema tugev, eriliste füüsiliste eeldustega. Olgugi et need aitavad, siis tugevaks saab ainult treenides, tööd ja vaeva nähes ehk tehes trenni. Ka kõige paremate eeldustega inimesed ei realiseeri oma potentsiaali, kui nad ei tee sellega tööd. Seega: ükskõik mis vormis inimene on, alati saab trenni tehes endaga võrreldes tugevamaks saada. Anna soovitab võtta trenni kui töö tegemist- oluline on trenni teha, siis tulevad ka tulemused.

Teiseks näitab tõenduspõhine psühholoogia, et treenimisele ning sportliku vormi arendamisele aitab kaasa positiivne suhtumine. Anna näeb paljusid sportlasi ja ka mõndasid treenereid tõukamas ennast või teisi piitsutamise või tulemustele keskendumise abil, et muidu rahul ei olda. Näiteks et oled luuser, kui seda harjutust ära ei tee või käpard. Meie ajud keskenduvad negatiivsele nagunii, kogu aeg. Uuringute järgi aitab aga trennis käimisele kaasa enda kiitmine selle ette võtmise eest. See nõuabki ju vaeva. Anna loeb pea iga päev kokku võidud, mida trennis kogeb – kui midagi õpib, tuleb hästi välja jne. See tähendab, et ta tahab rohkem trennis käia, sest leian sealt väikseid rõõme. Ja et raskeid hetki tuleb ikka hetke, aitab rõõmu leidmine sel hetkel toime tulla. See ei tähenda, et alati on kõik ainult tore, pigem seda, et endale halvasti ütlemine tegelikult kedagi ei aita.

Kolmandaks soovitab ta treenida hea treeneri abil. Igal spordialal on oma tehnika ja viis, kuidas selles tugevaks treenida. Treenerid teavad neid saladusi ja tõukavad igaüht arenema nõnda kiirelt. Tehnika õppimine teeb spordi ka huvitavaks. Nüüd otsib Anna isegi igapäevastes mängudes, nagu bowling või piljard, õiget tehnikat. Anna on oma treenerile Margus Silbaumile tema töö ja toe eest väga tänulik ja on õppinud temalt endasse uskumist.

Neljandaks soovitab ta üht raamatut – Andres Ericssoni “Peak, Secrets from the New Science of Expertise”. Sportlike saavutuste realiseerimine nõuab head mõttemaailma ning trennis arenemiseks tuleb pidevalt väga teadlikult keskenduda ja nõrkustest lahti saada. See raamat on teda palju aidanud.

Viiendaks – minge või tulge trenni! Margus Silbaumi juures treenib väga tugev naiste jõutõstetiim ning oodatakse enda juurde rohkem inimesi, eriti naisi ja tüdrukuid! Või kui olete kaugel, otsige üks kava ja hakake pihta.

Anna tegemistel võib silma hoida peal Instagrami kaudu: https://www.instagram.com/karolin_anna/

Naiste tiimi tegemistel aga siin: https://www.instagram.com/powerbuffs/