NIPINURK: KAS SINA tead, mis inimesi päriselt õnnelikuks teeb?

NIPINURK: KAS SINA tead, mis inimesi päriselt õnnelikuks teeb?
Kersti Niglas

Õnnekoolitaja Dalí Getter Karat, kes korraldab 30-päevast õnnelikkuse väljakutset “Õnneks on aega”, sõnab, et erinevad õnneuuringud on näidanud, et õnn on seotud peamiselt tervise, lähedaste, looduse ja heaoluga.

Just need asjad teevad inimesi kõige rohkem õnnelikuks

· Tervis ja pere – uuringud jõudnud järeldusteni, et õnnelikkus või õnn on inimeste jaoks väga tugevalt seotud tervisega ja perega.

· Kogukonda kuulumine – õnn on tihtipeale ka kogukonda kuulumine või ühtsustunne suurema rahvaga kui vaid lähiringkond.

· Loodus – inimesed tunnevad, et nad on õnnelikud, kui saavad olla kontaktis loodusega, olla looduse lähedal või sees.

· Tähendusrikas elu – inimesed tunnevad end õnnelikuna, kui nad tajuvad, et nende elu on tähendusrikas, et nad teevad midagi tähendusrikast või nende elul on mõte, on see siis tööalaselt, laste kasvatamises või muus. See tähenduslikkus võib väljenduda ka heategevuses, tehes heategevusüritusi, sotsiaalseid projekte, annetades.

· Rahulolu iseendaga – tasakaal, stabiilsus hinge ja mõistuse või vaimu vahel, sisemine rahulolu, õnnelikkus, tervis, armastus ja paarisuhe.

· Raha – kui inimestel on kaetud teatud maht rahalist sissetulekut, siis see tõstab ka õnnetaset, aga kui see teatud maa on täis, siis rahahulk võib suureneda, aga see ei tõsta enam õnnetunnet. Seega raha justkui on seotud õnnelikkusega, ainult vaid teatud määral.

Õnn on meie enda kätes

Dalí rõhutab, et õnn on muutlik, meie enda kätes, õnne saab treenida, kui sellele teadlikult tähelepanu pöörata ja see on kogu aeg kõigile kättesaadav. ”Õnn ei ole midagi sellist, mille jaoks sa pead eraldi mingitele kriteeriumitele vastama, mis nõuab teatud sissetulekut, staatust, vanust, sugu, haridust või muud – ei, õnn on kogu aeg kõigile kättesaadav,” ütleb ta.

Ta soovitab vaadata otsa iseenda õnnele – mis sind õnnelikuks teeb. ”Üldiselt võib tunduda, et õnn on midagi hästi suurt, abstraktset, aga tegelikult on õnn juba täna siin, me saame iga päev leida loendamatul hulgal põhjuseid, asju, kogemusi, situatsioone ja tundeid, mis meid õnnelikuks teevad,” toob ta välja. ”Selleks, et me teaksime neid asju oma keskkonnas vaadata, enda sees tunnetada või märgata, peame teadma, mis on meie enda õnneallikas.”

Pane tähele!

· Sa pead esmalt teadma, mis sind õnnelikuks teeb!

· Õnn on meie enda kätes.

· Õnne saab treenida.

Sarnased artiklid