NIPINURK: Kortsud kui naise suurimad vaenlased: plastikakirurg annab nõu, mida nendega ette võtta

Monika Kuzmina

Karen Härms

Eesti üks nõutumaid plastikakirurge dr Siim Simmo Health Clinicust rõhutab, et sellist kreemi, mis kortse eemaldaks, ei ole olemas. Kortsude olemasolu sõltub geenidest ja on loterii.

Kortsude teke

Dr Simmo sõnab, et tavaliselt alustatakse otsaesise kortsude ja silmanurkade n-ö naerukortsude korrigeerimisega. Mida vanemaks aga inimene saab, seda rohkem talle kortse tekib ja siis mingil hetkel, kui me silume küll otsaesise kortsud ära, kukuvad kulmud ja ülalaud alla.

Edasi tulevad probleemsed kohad nagu kotid alalugude alla. Edasi põsed, mis aastatega alla kukuvad.

Dr Simmo sõnul valmistavad naistele enim tuska suu ala- ja välisnurkadesse tekkivad n-ö hamstripõsed.

Ükski tulemus ei ole täiesti püsiv

Üks lahendus kortsude vastu on täitesüstid, ent need sulavad ära poole aasta kuni aastaga ning neid tuleb kogu aeg korrata. “Süst naha alla annab välise efekti, aga karkassi sa sellega ei muuda. See on sama kui sa vana katkist ära vajunud diivanit korralikult ära ei paranda, vaid topid sinna midagi sisse ning kohendad ja teatud aja pärast vajab ta jälle remonti. 50+ naistele hakkab see lõppkokkuvõttes enda vastu töötama, sest täitesüst hakkab venitama nahka ja sa “viskad nagu apelsine poevõrku”. Süstid, venitab välja, sulab ära ja jälle süstid jne. Kuni siis võrk on täielikult välja veninud, läheb apelsine üha rohkem ja rohkem vaja,” räägib dr Simmo piltlikult.

Siiski lisab ta, et mõistlikkuse piires tehtuna võivad täitesüstid anda päris häid tulemusi, kuid need pole püsivad. Ta rõhutab, et mida radikaalsemalt sa lõikad, seda püsivam on tulemus.

Dr Simmo sõnab, et tegelikult pole ka näo ringlõikus täiesti püsiv tulemus – selle ideaalseks mõjuks loetakse 10 aastat ja seda võib siis korrata.

Paranemine on arsti sõnul individuaalne – mõni paraneb mõne nädalaga, teisel võib paranemisprotsess võtta mitu kuud. Mida suuremat lõikust teed, seda pikem on ka taastumisaeg.

Kui juba, siis teha põhjalikult

Näolõikusi on erinevaid, ent dr Simmo sõnul kui juba minna noa alla, tasub võtta juba ringlõikus, mitte kohendada üksikuid näo osasid. “Kõik need väikesed tõmbamised näol, mida tehakse, on hetkeks head, aga nad “kukuvad tagasi”, tõdeb ta.

Siiski on tegu väga suure otsusega ning pika operatsiooniga. Dr Simmo selgitab, et põhjalikku näo ringlõikust tehakse 5-6 tundi. Tegu on väga peene tööga ning kirurg peab teadma täpselt, kus asuvad närvid ja veresooned. “Kirurgil peab olema aega, ta peab olema puhanud, söönud, see on väga peen töö,” räägib ta.

Et kirurg oleks oma erialal hea, peab ta opereerima tihti – mida rohkem mingit lõikust teed, seda osavam selles oled. Küll aga tõdeb ta, et kui võtta kõik Eestis tehtavad näolõikused ja jagada need ära kõigi kirurgide vahel, kes neid teevad, siis mitte ükski ei tee neid piisavalt, et kogemus ja kindlus püsiks, selleks tuleb neid teha kogu aeg.

Dr Simmo käib vähemalt kord aastas Viinis või Pariisis kohalikes anatoomikumides oma operatsioonitehnikaid harjutamas siit ilmast lahkunud inimeste peal, kes on oma maise keha andnud ülikoolidele õppematerjalideks. Eestis sellist võimalust kahjuks pole.