NIPINURK: KUI PALJU raha sa tahaksid teenida? 

pilt: Shutterstock

Monika Kuzminan

Inimesed on olnud rahast huvitatud sellest ajast saadik, kui umbes 700 aastat eKr vermiti Väike-Aasias esimene münt. Mõtled ehk, et raha kohta kehtib sama ütlus mis tervisegi kohta: räägitakse ikka sellest, mida pole. Earl Nightingale käsitleb raamatus „Hoiak“ rahaprobleeme põhjalikult ja ilma müstikata. 

Müüt: raha ei ole tähtis

Autor soovitab kohe alguses heita prügikasti rahaga seotud müüdi, nagu ei oleks raha tähtis. Raha on tähtis, see on väga tähtis. Raha on sama tähtis kui toit, mida sa selle eest ostad. Rahaga ostad katuse pea kohale, maksad hariduse eest ning arsti juures käigud. Inimene ei saa arenenud ühiskonnas ilma rahata läbi. On rumal väita, et raha ei ole eriti tähtis, et muud asjad on palju tähtsamad. Miski ei saa raha asendada. See lihtsalt on nii.

Mis on raha?

Raha on saak, mille saad oma toodangu eest. Saad oma toodangu ja teenuste eest palka ning võid seda kasutada ostmaks teistelt tooteid ja teenuseid. Võid oma toodangu ja teenuste suuruse täpselt välja rehkendada, arvutades selle eest saadud palga. Mõtle nii: teemant on väärtuslikum kui söetükk, aga siiski on ka teemant sündinud süsinikust. Täpselt samuti nagu süsinikust võib saada üks maailma kõige kallemaid materjale, võib inimene muuta oma väärtust maailma silmis. Jäta meelde valem: sinu saadav palk sõltub otseselt ja võrdeliselt sinu tegudest. Võid suurendada tegude hulka ja parandada nende kvaliteeti.

Et midagi saada, tuleb esmalt anda 

Mõte, et saaksid kõik, andmata ise midagi vastu, on äärmiselt rumal ja ebaõige. Ehkki see on põhiküsimus, on siiski hämmastav, kui paljud inimesed on nõus võtma vastu lisapalka, kuid ei ole valmis midagi selle heaks tegema. Enne kui sa ei taha ohverdada aega ja vaeva, ei ole sul mingit võimalust soovitut saavutada. Täpselt nagu inimesel, kes tahab täiuslikku figuuri, kuid ei soostu tervisesporti tegema ega tervislikku toitu sööma. Inimene, kas ei taha seda piisavalt palju või ei saa ta aru, et seda on võimalik saavutada vaid asja nimel vaeva nähes.

Saad selle, mille oled välja teeninud 

Sa ei saa, mida soovid, vaid saad, mida oled välja teeninud. Tasu sõltub otseselt ja võrdeliselt tegudest. Kui sa ei arva oma tulusid piisavaks, pead mõtlema, kuidas oma tegude hulka ja kvaliteeti parandada. Seda peab igaüks ise tegema, mitte keegi teine ei saa seda sinu eest teha. Teod peavad lähtuma otse sinust endast, sinu südamest, võimalustest ja energilisusest.

Omanda uusi oskusi

Sa pead ära otsustama kaks asja. Kõigepealt selle, kui palju raha sa tahaksid saada. Kui see otsus on tehtud, siis pole vaja enam raha peale mõelda, vaid võib keskenduda tegevuse parendamisele. Tegevuse tõhustamine kestab nii kaua, kui teenid soovitud summa raha. Kui oled saanud nii heaks, et oled soovitud tasu ära teeninud, saad selle automaatselt. Märkad ka, et pärast uute oskuste omandamist ja kõigi võimaluste ärakasutamist ei hakka sa tegema varasemast raskemat tööd. Töö võib hakata tunduma isegi kergemana kui praegu.

Kohtad teel ka raskusi 

Hea on kõrva taha panna, et kohtad oma teel ka raskusi ja nurjumisi. Aga jäta meelde, et mitte miski maailmas ei saa sind takistada soovitut saavutamast, kuna oled visa ja otsusekindel. Taotletud tulutasemeni jõudmiseks pead iga päev mõtlema vahenditele, millega oma tegevust tõhustada. Kõigepealt pead parandama tegevuste hulka ja kvaliteeti – seda nii kaua, kuni oled saavutanud eesmärgi ja pisut rohkemgi.

Ära väärtusta raha rohkem, kui see väärt on

Ära väärtusta raha rohkem, kui see väärt on. Raha on teener. See on tööriist, mille abil võid parandada oma elukvaliteeti, reisida, kasvatada lapsed täiskasvanuks ja tagada neile võimaluse haridusele. Raha abil kindlustad endale õnneliku ja muretu vanaduse. Raha on tänapäeval maailmas vältimatu, aga ära väärtusta seda üle. Kui hakkad raha jumaldama, siis selle väärtus moondub ning raha hakkab sinu üle valitsema. Nagu ütles Horace Letemer: „On hea, kui sul on raha ja asju, aga aeg-ajalt on ka hea kontrollida, et sa ei oleks kaotanud neid asju, mida raha eest ei saa.“

Põhjuse ja tagajärje seadus 

Igal pool maailmakõiksuses valitseb põhjuse ja tagajärje seadus. Enne tagajärge peab olema põhjus, ilma põhjuseta ei ole ka tagajärge. Seetõttu inimesed, kes püüavad kõike tasuta saada vaid petavad iseennast ning märkavad lõpuks, et kätte pole jäänud midagi peale peotäie purunenud unelmate ja pettumuste. Kõige tähtsam on see, et tead, mida tahad, ja et saadavad tasud vastavad tegudele. Sa pead niisiis välja mõtlema vahendid ja meetodid, mille abil saab sinust isik, kes on soovitud rahasummasid väärt. Inimene võib tõesti teenida oma tegude väärtusest vähem, kuid varem või hiljem on need üksteisega vastavuses. Sa saad nii palju, kui oled ära teeninud. Nagu Goethe on öelnud: „Enne kui võid midagi teha, pead sa midagi olema.“