NIPINURK: KUIDAS MUREPILVED hingamisega seljataha jätta

Karen Härms

Monika Kuzmina

See dünaamiline hingamisharjutus Tasakaalukeskuse hingamisterapeudi Monika Palmi raamatust “Hinga ja ela!” sobib siis, kui oled kurb või otsid elust rohkem rõõmu. See on hea harjutus nii meeleolu tõstmiseks kui keha energetiseerimiseks – olgu kodus, puhkehetkel või tööl olles. Palm rõhutab, et see harjutus ei sobi kõrge vererõhu, migreeni või glaukoomi puhul.

Harjutus

Harjutus koosneb kolmest osast – kolmest lühikesest järjestikusest sissehingamisest koos käte dünaamilise liikumisega, neljandana järgneb häälega väljahingamine.

Tee seda harjutust 9 korda või kuni 3 minutit.

1. Seisa jalad õlgade laiuselt, põlved ei tohi olla sirgeks lukustatud, vaid on kergelt kõverdatud.

2. Esimese sissehingamisega nina kaudu teed lühikese sissehingamistäite alumise kolmandiku sissehingatava õhuga ja samal ajal tood käed enda ette õla kõrgusele, peopesad vaatamas ülespoole.

3. Tee teine lühike sissehingamine, täites kopsust kaks kolmandikku ja samal ajal viies käed õlgade kõrgusel kõrvale, nagu laotaksid tiivad laiali ja peopesad ülespoole.

4. Edasi tee kolmas sissehingamine nii, et kops täitub. Samal ajal vii käed paralleelselt üle pea nii, et peopesad vaatavad teineteise poole.

5. Ava suu ja hinga täielikult välja nii, et ütled kuuldavalt „haa“ ja samal ajal kergelt põlvi kõverdades – nagu hakkaksid istet võtma – too käed hooga alla ja vii tahapoole nagu sukeldujal.

6. Harjutust ei ole vaja jõuga teha, vaid järgida tuleb rahulikku stimuleerivat rütmi.

7. Kui harjutusest välja tuled, sule silmad ja koge harjutuse mõju. Märka, kui kiiresti süda lööb, tunneta tajusid oma kätes, näol ja peopesades.