NIPINURK: Kuidas olla enesekindlam ning tulla paremini toime iseenda ja teistega

Tiit Tamme

Monika Kuzmina

KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja treener Mats Soomre tõdeb, et kui otsustad oma senises elus kannapöörde teha ja puhtalt lehelt alustada, et teha seda, mis sul tõesti hästi välja tuleb, siis selgub, et see pole sugugi nii lihtne just madala enesehinnangu tõttu, kui sulle on tihti ei öeldud. Ta annab nõu, kuidas tõsta oma enesekindlust ning paremini toime tulla iseenda ja ka teistega.

Ära võrdle ennast teistega! Võrdle end ainult iseendaga

Enesekindlus saab alguse sellest, kui sa tead, kes sa oled, julged olla sina ise ning teha asju teistmoodi. Sellest, kui sa oled teadvustanud oma tegelikud tugevused ja julged endale tunnistada, et on täiesti normaalne omada peotäit nõrkuseid. Me kõik oleme milleski suurepärased! Lihtsalt tuleb see endas üles leida!

Leia inspireerivad ja toetavad inimesed

Tugi on oluline, et saaksid mõelda sellele, mis valikud veel olemas on. Selleks, et nendele asjadele tähelepanu pöörata, on mõnikord vaja suhelda inimestega nii-öelda oma ringist väljaspool. Näiteks liituda mingi klubiga, külastada loenguid või minna kohtadesse, kus muidu ei käi. See on üks võimalus, kuidas leida inspireerivaid inimesi.

Mis või kes sind takistab?

Suhtle inimestega, kes sind toetavad, kelle puhul sa tunned, et nad tahavad sulle head ja soovivad, et sul läheks hästi. Nad ei ümbritse sind sellepärast, et sinu tiibu kärpida, vaid tiivustavad sind ja süstivad sinusse usku ning positiivsust.

Võta aeg maha ja selgita välja oma tugevused

Kui sa hakkad ennast analüüsima, siis mõtle, mis sind tõesti rõõmustab ja mis mitte. Ka tööelus on oluline aru saada, mis on need tegevused, kus sa tunned, et aeg justkui peatub, kuna lähed teemasse nii sisse. Siinkohal aitab enda tugevate meeskonnarollide (tugevuste ja lubatud nõrkuste) analüüsimine Belbini abil. See annab päris hea ülevaate sellest, milline on sinu panus meeskonda, kuidas sa näed end ise ja kuidas teised sind näevad. Nii leiame üles ka inimese varjatud tugevuse, tema varjus oleva mina. Liiga tihti kiputakse kinni jääma uskumusse, nagu peaksime olema täiuslikud ning seetõttu on vaja arendada oma nõrkuseid. See aga viib paratamatult oma tugevuste unarusse jätmiseni. Ei tohi unustada, et just meie teadvustatud tugevused toovad meile rahulolu ja enesekindluse.

Kuula, aruta ja mõtle kaasa. Alles siis võta seisukoht

Ära torma koheselt eitama! Kuula ja aruta. Ole skeptiline või vaidle aga ära tööta vastu! Õpi mõistma ja usaldama oma kolleege, peret, sõpru, eksperte. Kuula ja arvesta. Aga lõplik otsus langeta ise! Teised võivad vajadusel otsuse ettepaneku isegi ette valmistada, aga lõplik otsus tee ise ja tee seda enesekindlalt. Kui ei läinud nii, nagu plaanisid, võta end kokku, alusta uuesti ja tee paremini. Mitte kunagi ära süüdista teisi, kui otsused ebaõnnestuvad!

Kuluta oma energia järjekindlusele, mitte jonnimisele või ignoreerimisele

“Eesti jonn” pole jonnimine vaid sihikindlus, töökus ja järjekindlus. Jonnimine kui mõttetu survestamine, pidev eitamine ja vastutöötamine on kokkuvõttes energiakulukas ja stressi tekitav ega aita midagi mõistlikku saavutada. Sihikindlus ja järjekindlus viivad lõpuks võiduni ja rõõmuhetkedeni.

Ole leidlik ja sõbralik. Ja järjekindel

Ainult järjekindlusest ei pruugi piisata. Vaja on ka leidlikkust! Aja järjekindlalt ja leidlikult oma joont, aga tee seda nii, et inimestele meeldiks sinuga taas kokku saada