NIPINURK: KUIDAS võiks sinust saada lootusrikas teenäitaja inimkonnale?

Monika Kuzmina

123rf.com

Christiana Figueres’i ja Tom Rivett-Carnaci raamat “Tulevik on meie teha. Jonnaka optimisti teejuht kliimakriisis” on praktiline, optimistlik ja innustav raamat, mis sobib igas vanuses lugejale, kõigile, kes tunnevad end kliimakriisiga silmitsi seistes jõuetuna. Richard Branson on öelnud, et sellest olulisemat raamatut pole olemas.

Me veel suudame kliimakriisiga toime tulla

Autorid on kindlad, et me suudame kliimakriisiga toime tulla. See raamat näitab, kuidas seda teha. Tulevik pole veel lõplikult kirja pandud ja meil on selleks kaks valikut. Tulevik sõltub sellest, milliseid otsuseid me teeme praegu. Kuidas me siis saaksime maailma lugu muuta?

Autorid rõhutavad, et meil on veel võimalus ohjeldada kliimamuutuste pikaajalisi mõjusid ja hoida ära kõige hullem. Me teame, mida tuleb teha, ja meil on selleks kõik vajalik olemas. Autorid rõhutavad, et otsustav hetk on käes, sellest võib kujuneda meie tähetund. Ent meil tuleb tegutseda nüüd ja praegu.

Mida saame kõik kohe teha? Siin on tegevusplaan taastumist toetava maailmanägemuse rakendamiseks.

· Hinga sügavalt sisse ja otsusta, et me tuleme sellega kõik koos toime ja sina mägnid selles oma osa. Sinustki saab lootusrikas teenäitaja inimkonnale neil süngetel päevadel. Kohe praegu tuleb ahastamine jätta ja vajalikud taktikad kasutusele võtta.

· Otsusta, et lööd kaasa tulevikupoliitika kujundamisel. Toeta valimistel kandidaate, kes seisavad heitkoguste vähendamise eest, te nende heaks kampaaniat ja hääleta nende poolt. Ei minigit nostalgiapoliitikat! Järgmise kümne aasta kestel peaks see olema sinu põhiline poliitiline põhimõte.

· Sea endale siht, et vähendada aastaks 2030 oma isiklikku mõju kliimale rohkem kui poole võrra. Võta sihiks 60%. Isegi, kui sa praegu ei tea, kuidas seda teha, ei tohiks see sind takistada. Me kõik alles õpime.

· Tee selgeks, millised on sinu riigi parlamendi või kohaliku omavalitsuse liimete seisukohad kliimamuutuste osas. Võid neile kirjutada ja oma seisukohtadest teada anda. Ütle neile, et sa hoiad neil silma peal.

· Vali vähemalt üks nädalapäev, mil sa ei söö liha ning tee otsus, millal sa selliseid päevi juurde lisama hakkad.

· Mõtle suurelt! Kuidas sa kliima muutumist enim mõjutad ja mida suurt sa saaksid ette võtta, et tulevik oleks rajatud taastumisele?

· Kõnele teistele oma plaanidest, seda nii silmast silma kui ka sotsiaalmeedia kaudu. Ära häbene! Kutsu teisi sama tegema. Sinu eeskuju innustab neid.