Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Manuaalterapeut ja kiropraktik selgitab, miks tekivad selja- ja kaelavalud ja kuidas neid ennetada

Karen Härms
Karen Härms

Terviseteaduse magister, füsioterapeut ja manuaalterapeut/kiropraktik Priit Kõrve selgitab, et selg ja kael on omavahel seotud – kaelaosa mõjutab alaselga ja alaselg kaela, sama võib öelda käte, jalgade ja ka siseorganite kohta – kõik meie kehas on omavahel seotud. Ühtlasi mõjutavad need mõlemad nende vahele jäävat rindkeret. Keha on üks terviklik süsteem.

Peamiselt on põhjuseks igapäevaharjumused

Kõrve nendib, et üht-teist võib olla geneetiline, ent ikkagi on suur roll kaela- ja seljavaludel igapäeva harjumustel (tööl, vabal ajal, magamisel). Ta toob välja, et kui me istume viltu ja kõveralt, toetame ainult ühele küünarnukile, jätab see meie kehale jälje. Näiteks kui lösutame diivanil kogu aeg ühes asendi, siis pikapeale kajastub see meie keha rühis ehk nii-öelda keha võtab diivani kuju. Ta ei tee saladust, et vastuvõtule on jõudnud patsiendid, kes on külili diivanil magama jäänud ega saagi hommikul pead otseks. Küll aga on sellistel juhtudel juba varem ilmselt olnud kaelaprobleem.

Väikeste kõrvalekalletega ei tasu muretse – neid kompenseerib keha üsna hästi, aga suuremad kõrvalekalded tekitavad juba probleeme.

Näiteks kui on kombeks lösutades ühel küljel telekat vaadata, soovitab Kõrve hoopis istukil olla ning selja taha panna toetuseks mõned padjad. Kui juba vajute lösakile, siis on aeg kas magama minna või teha õues üks jalutuskäik.

Vanus võib probleeme süvendada, aga mitte tingimata

Muidugi kogunevad läbi elu traumad, vigastused ja terviseprobleemid, nii et kaela- ja seljavalud vanusega üldiselt süvenevad. Kõrve selgitab, et vanusega läheb kehvemaks keha kompensatsioonivõimekus, liikumisharjumused muutuvad laisemaks, lihased asenduvad rohkem rasvkoega ning keharaskuse suurenemisega tulevad välja ka probleemid mida on jõutud aastatega koguda, probleemid kuhjuvad ja paraku vallanduvad nagu laviin, kusjuures viimane piisk võib olla suhteliselt tühine.

Küll aga on ka 60+ inimesi, kelle keha on paremas seisus kui paljudel 20-30aastastel. Põhjus võib olla selles, et vanemad inimesed on nooruspõlves olnud palju liikuvamad. Seega on paljudel praegustel noortel probleemiks see, et nad ei liigu piisavalt, mis annab kaela- ja seljavalu tekkeks hea aluse.

Kõrve toob näiteks kosmonaudid, kellel on kosmoses ette nähtud väga palju treeningkoormust ning pärast kosmosereisi pikad rehabilitatsiooniprogrammid, et lihased ja luustik taastuks. Sama toimub ka Maal olles – kui me ei treeni oma keha, kannatab see koormust kehvemini. Rõhk ei pea olema lihasmassirohkusel (vahel on ka seda juurde vaja), vaid lihaste omavahelisel tasakaalul. Kui ikka parem biitseps

kaalub 30 kg ja vasak 5 kg, siis see tõmbab meid viltu ja soodustab kogu kehas probleemide tekket.

Iga valu ei tähenda veel probleemi

Kõrve rahustab, et kui on kaela- ja seljavalu, ei tähenda see veel pikaajalist probleemi. Enne muretsemist tasuks selgeks saada, millest valu tekkis – ehk on see lihaseline valulikkus treeningust või sundasendis. Siis aitavad kergemad venitusharjutused, liikumist parandavad harjutused. Kui valulikkus aga tõsisemalt häirib, peaks kindlasti konsulteerima spetsialistiga, et ei tekiks püsivat probleemi.

Qìgōng’i kaelaharjutus “Toonekurg joob vett”

· Pea langeb keskjoonelt alla (hinga välja) ja tuleb küljelt üles keskjooneni (hinga sisse). Tee harjutust 10 korda kummalegi poole.

· Teises osas jäljendatakse kurge vett joomas. Kummarda sirge seljaga ette ja hinga välja. Kui enam kaugemale kummardada ei ole võimalik, annab selg lüli lüli haaval järgi, kuni lõug on vastu rinnakut. Seejärel alusta sissehingamist ja tule üles. Samal ajal siruta selga lüli lüli haaval. Lõpus lase pea kuklasse nagu oleksid vett joov kurg. Tee harjutust 10 korda.

· Edasi, olenevalt treeningu eesmärgist, võib vajadusel lisada kaelalihaste venitused ja painutused. Näiteks ette, külgedele ja üle õla vaatamised. Kusjuures kätega tuleb kaasa aidata seni, kuni kõik lihased on maksimaalselt läbi töötatud.