NIPINURK: MIKS sul on näpud põhjas ja kuidas seda muuta?

Karen Härms

Monika Kuzmina

Keskmine palk on tervisekriisist hoolimata jõudsasti kasvanud, kusjuures Eestis läheb nii mitmestki naaberriigist majanduslikult edukamalt. Miks siis on keskmisel eestlasel ikkagi rahavarusid vaid 1-2 kuuks? Miks ei ole suuremal osal meist õnnestunud pea üldse raha kõrvale panna? Starfish Academy asutaja ja rahalise vabaduse ekspert Vallo Arumäe selgitab, et üks põhjustest võib olla liiga vähene finantsharidus ja suunamine nooremas eas. Õnneks saab seda hõlpsasti parandada.

Valem, kuidas kindlustada oma heaolu:

1. Investeeri osa oma sissetulekust

2. Kasvata oma kapitali (varasid)

3. Loo püsiv passiivne rahavoog

Kui imestad, miks ei jää sul rohkem raha üle tuleviku tarbeks, soovitab Arumäe vaadata üle oma kulutamisharjumused. Ühed suurimad raharaiskajad on:

1. Halvad harjumused ja sõltuvused

2. Üle oma võimete elamine, uhked riided ja autod

3. Hasartmängud, kasiinod, kihlveod

4. Väljas söömine ja ühekordsed veepudelid

Kui suudad need käitumismustrid asendada kasulikega, näed juba suuri muudatusi mitte ainult rahakotis, aga ka enesetundes ja tervises.

Põhjused võivad ka olla, et hoolitsed liialt kõigi teiste eest, sul puudub oma finantsidest ülevaade, sa ei oska öelda “ei”, mängid igas olukorras ohvrit, ei tunne ära pettureid ja ei julge panna raha enda eest tööle.

“Kui sul kuidagi ei õnnestu oma rahaasju korda saada, siis pööra pilk peeglisse ja mõtle, ega sa pole külge võtnud neid halbu käitumismustreid,” sõnab Arumäe.

Kuidas õnn ümber pöörata?

Arumäe soovitab mitte ohverdada enda heaolu teiste nimel, omada igakuist ülevaadet oma rahaasjadest ja öelda “ei kõigele, mis ei teeni su heaolu. Ta soovitab suhtuda ebaõnnestumisse kui õppetundi ning võtta selle eest vastutus. Õppida hindama, mis võimalused on head ja millest tasub eemale hoida.

Et harjutada passiivset tulu tekitavaid mõttemustreid, soovitab Arumäe mängida näiteks Cashflow mängu.