NIPINURK: Mindset coach Karmo Kivi õpetus, kuidas hirmudest vabaneda

pilt: Erlend Štaub

Monika Kuzmina

Mindset coach Karmo Kivi selgitab, et hirmudest lahti saamiseks tuleks kõige pealt aru saada, mis üldse on hirm, mis tüüpi hirmud inimesi valdavad ning miks ja kuidas hirm tekib. 

Hirm on vaimne seisund

Kivi sõnab, et hirm on vaimne seisund ja see tekib pidevate negatiivsete mõtete kordamise teel. Selleks on kaks varianti – esiteks, kas pead ise endaga negatiivset dialoogi, materdad ennast, et sa ei saa hakkama, pole piisavalt vahendeid, pole piisavalt tark või kena jne. Või teiseks, negatiivset korratakse sinu eest: lähedased hirmutavad, tarbid liiga palju hirmudest rääkivat meediat, mis võimendab sinu enda hirme ja satudki nii hirmude võimendamise nõiaringi.

“Inimene on vaimne oled ja talle on antud kõrgeimad võimed. Võimed, mida ühelgi teisel liigil planeedil Maa pole. Kujutlusvõime on neist üks. Kujutlusvõimet kasutavad kõik inimesed. Küsimus on, kuidas nad seda kasutavad? Sportlased kasutavad seda soovitud tulemuse visualiseerimiseks. Inimesed aga kipuvad enamasti kujutlusvõimet kasutama kurjasti – negatiivse võimendamiseks,” selgitab Kivi.

Kujutlusvõime poolt on loodud 6 peamist hirmu:

1. Vaesusehirm

2. Kriitikahirm

3. Hirm tervise pärast

4. Armastuse kaotamise hirm

5. Vanadusehirm

6. Surmahirm

Esimene samm hirmuvaba elu suunas on mõista, et sina ise oled oma oma mõtete peremees! 

Milliseid mõtteid sa valid mõelda või millist infot tarbid. Sul ei ole võimalik samaaegselt muretseda ja olla rahulik. Kumma valid? Otsusta!

Miks on vaja otsustada? Kivi sõnul on lühike vastus – tunne loob! Kui valid häid mõtteid, tekib hea tunne. Olemine muutub rahulikuks. Rahulikus olekus oled sa aga võimeline keskenduma tegevuste väljamõtlemisele, mis aitavad sul olukordadele lahendusi leida.

“Keskendud positiivsele, on võimalus, et head asjad hakkavad juhtuma. Kui keskendud hirmudele, siis missugune tunne tekib?” soovitab ta mõelda. 

Ärevus hakkab vaikselt pead tõstma. Võimenduvad kõik hirmud. Hakkad endas kahtlema, kas ma ikka saad hakkama. Kahtled nii tugevasti, et ei julge teha otsuseid. Edasilükkamine süvendab rahutust ja stress muudkui kasvab. Tulemuseks on depressioon. Jõuetuse tunne. Kõik see ärevus, mis sinus koguneb, teeb su lõpuks haigeks.

Tunne hirm ära ja lase ta vabaks

Kivi ütleb, et sul vähemalt 10 põhjust, mille üle juba täna olla tänulik ja rõõmus. Alates sellest, et elad, su ümber on lähedased või telefonikõne kaugusel on keegi, kellele saad oma tundmisi jagada, abi küsida. Praegu on ühiskonnas keerulised ajad. Inimestes võimenduvad erinevad hirmud minevikust ja olevikust. Kujutlusvõime töötab vales suunas täispööretel. Inimesel tekib tunne, et kõik teised on antud olukorra põhjustanud. Tegelikult toob Kivi sõnul praegune olukord pinnale juba varem inimeses olnud hirmud ja mured.

Hakka nägema võimalusi

Sa kas keskendud probleemile (muretsed edasi) või lahendustele. Sa ei saa keskenduda mõlemale. Kivi võrdleb seda täringuga – üks võimalus korraga.

Kui oled kaotanud töö, võta paber ja pane kirja kõik tegevused, mida sa armastad teha või kunagi armastasid. Kas on sinu uus võimalus just mõnes antud valdkonnas. Kasuta aega ja võimalusi – näiteks saada ümberõpet.

“Enamusel on kodus tänapäeval internet ja Facebooki konto. Sihipäratu surfamise asemel pane postitus oma kontole – otsin tööd, oskan seda ja soovin seda. Kui on mõni ettevõte, mida oled fännanud, võta nendega ühendust, saada oma CV. Kui sa ei küsi abi, siis ei osata seda ka pakkuda.

Pööra tähelepanu heale ja võimenda seda

Igas inimeses ja olukorras. Võta pliiats ja paber ning pane kirja, mis ühes päevas on olnud positiivset. “Ma olen kindel, et õhtuks on nimekiri päris pikk, sest – mida otsid, seda leiad!” ütleb Kivi.

Esita endale ka väljakutse astuda näiteks telefonikaamera ette – sinu Facebooki sõbrad pole sind ammu näinud. Sinu päeva toredate leidude jagamine teeb nad rõõmsaks. Rõõmus oled ka sina, sest oled saanud juurde enesekindlust. Pole vahet, mis teised arvavad, sinul oli vinge seda teha! Kui sõber jagab oma seinal oma tegemisi, siis tunnusta teda selle eest. Kindlasti ei ole sõbra sein ja tema arvamus koht, kuhu sina lähed oma arvamust avaldama.

Loe 5-4-3-2-1

Kui õpetaja-lapsevanema roll hakkab üle jõu käima, siis plahvatamise asemel soovitab Kivi lugeda mõttes viieni või kümneni ja mitte elada endas kogunenud pingeid pereliikmete või kolleegide peal välja.

“Ütle parem, huvitav lähenemine, tee ettepanek pausiks, kallista lähedasi, kohe pikalt ja kolleegidele tee peale pausi mõni kompliment või alusta vabandusega, et ägestusid,” soovitab ta.

Õpi iseennast paremini tundma!

Mida täpsemalt sa tead, mida sina soovid teha täna, 3 kuu pärast, aasta pärast, seda suurema tõenäosusega sa oskad panna selle sõnadesse ning ka ellu viia. Ruttame päev läbi automaatpiloodil üsna sarnaste tegevustega. Kas see on aga see, mida soovime? Mida tegelikult tahaksime? Kivi soovitab võtta päevas 15 minutitki, et võtta paber ja pliiats ning panna kirja, mida tahaksid ära teha! Näiteks sel nädalal! Üks samm korraga. Läbi tegevuse tekib eduelamuse tunne, ning lähed järgmist tegevust tegema juba enesekindlamalt.

Väärtusta oma aega!

Tee päevaplaan, kuid ole enda ja lähedaste vastu leebe, kui päris kõik ei saanud tehtud. Tarbi ebatervislikku mõistlikult. Nii süüa, juua kui ka erinevaid infokanaleid. Pigem võta aega, et oma elu ja mõtted paika saada!