NIPINURK: Nipid, kuidas helide abil stressi leevendada

erakogu

Monika Kuzmina

Muusikaterapeut Lilia Märtmaa, kes on koos Denis Vinogradoviga Tervendavate Helide keskuse rajaja, selgitab, et muusika tekitab inimestes erinevaid emotsioone – näiteks mõnda ärritav muusika ajab ärevile, teistel aitab see end välja elada. Üldlevinud arvamus on ka, et Mozarti muusika on väga positiivse mõjuga, kuid näiteks mõnes teismelises tekitab see hoopis ärritust. Igal juhul aga sobivad helid annavad võimaluse tervenemiseks ja enesearenguks.

Helid viivad muudetud teadvuse seisundisse

Muusikat me kuulame väga emotsionaalselt ja heliteraapia mõjub teistmoodi – selle puhul mõjub suuremas osas ka heli sagedus, vibratsioon, ülemhelid ja akustilised efektid, mis viivad inimese muudetud teadvuse seisundisse.

Lilia sõnul on heliteraapia põhiline eesmärk aidata inimestel välja puhata, lõdvestuda. Näiteks gongihelid aitavad ka lahti lasta alla surutud hirmudest ja välja elada emotsioone, leebemad helid aga tasakaalustavad ja rahustavad.

Rännak viib sisemaailma

Päris heliteraapia viib rännakule sisemaailmasse ning ehkki avaliselt on see leebe kogemus, võib see olla ka keeruline, kui saadakse kokku oma allasurutud emotsioone või hirmudega. Aga ka see on Lilia sõnul väga hea, sest see on võimalus lahti lasta seda, mida pole enam vaja, ja pärast helirännakut ongi uuenenud tunne.

Selleks, et saada helirännakust rohkem kasu, tasub teha taotlus – enne rännakut mõelda sellele, mis on tähtis, soovidele, eesmärkidele või küsida midagi. Rännakus saab ühendust oma alateadvusega, see on võimalus ümber programmeerida ennast positiivsetele muutustele ja leida mittestandardseid vastuseid küsimustele.

Heliteraapia kodus

Et teha heliteraapiat endale ise kodus, soovitab Lilia Tiibeti helikausse, mis on tehtud käsitsi kirikukella pronksist. Nendel kaussidel on ilus ülemheliderikas kõla ja need on hästi vibreerivad. Neid võib kasutada kuulamiseks, mediteerimiseks ja ka väga lihtsas helimassaažis, Neid on väga lihtne mängima õppida, Tervendavate helide keskuses saab päevaga õppida ära tehnikad ja põhimõisted, kuidas ennast ja oma lähedasi kausse kasutades aidata.

Heliteraapiaks on ka loodushelid, mis on eriti kasulikud elades mürarikkas linnas. Veesulin, linnulaulud, hea kui kuuled neid päriselt, aga võib ka salvestuses.

Stressi puhul peaks aga Lilia Märtmaa sõnul eemale hoidma tänavamürast, suure linna helidest, taustaraadiost või –telekast ja mitte kuulata inimesi, kes tekitavad stressi. Vaikus on üks väga hea tervendaja, nii välisvaikus kui ka sisemine.

Stressi puhul mõjuvad hästi loodushelid või meeldiv muusika, mis lõdvestab ja laeb energiaga, mille abil stress välja raputada.