NIPINURK: Nippe, kuidas langetada kaalu ja mida teha, kui mitte miski ei aita

Karen Härms

Monika Kuzmina

Ülekaal avaldab kahtlemata mõju tervisele ja mitte ainult iseendale, vaid ka partnerile. Ülekaal on paljuski seotud viljatusega, mis võib suhte korralikult proovile panna. Ülekaaluga kaasneb tihti ka madal enesehinnang, mis võib tekitada pingeid suhtes.

Kaalu võiks proovida esialgu langetada omal käel

Health Clinicu bariaatria- ja kõhuseina rekonstruktiivkirurg dr Martin Adamson sõnab, et kaalukirurgia on tähtis otsus, mida kergekäeliselt ette ei tasu võtta ning enne peaks proovima kaalu langetada omal käel.

Esimesed sammud oleks alustada lihtsamatest asjadest nagu liikumine ja menüü väljavahetamine – ja miks mitte teha seda koos terve perega, et üksteist motiveerida ja toetada.

Kuid kindlasti ei tohiks pidada ekstreemseid dieete. “Dieetide probleem on selles, et võitleme näljatundega, mis on väga võimas stiimul ning püsivat tulemust on raske saavutada. Pikaajaliselt on dieeti võimelised pidama väga vähesed ning sageli tuleb tagasi rohkemgi kehakaalu kui enne oli,” selgitab ta, miks ekstreemsed dieedid ei ole patsiendi tervise huvides.

Kui dieeti üldse pidada, peab seda kombineerima füüsilise aktiivsuse tõstmisega, aga peab arvestama sellega, et kui kehakaalu on liiga palju, võivad tekkida liigeseprobleemid, mis füüsilist aktiivsust pärsivad.

Ei tasu karta arutada kaaluprobleemi spetsialistidega

Dr Adamson sõnab, et kui inimene tunneb, et kehakaal on tema jaoks probleem, ei tasu karta arutada seda küsimust erinevate spetsialistidega, ka oma perearstiga, kes oskab anda soovitusi või suunata edasi. Kui spetsialistidega on konsulteeritud, saab inimene ise saadud info puhul teha endale sobivad otsused.

Üheks heaks indikaatoriks dr Adamsoni sõnul on kehamassiindeks ja ülekaalust tingitud haigused – kui KMI on 35 ning on kaasuvad haigused või KMI 40, hüvitab operatsiooni Haigekassa ning võiks kaaluda juba operatsioonilauale minekut, kui omal käel enam hakkama ei saa. Ta rõhutab, et haiguslik rasvumine on nagu iga teinegi krooniline haigus ning ravi edasilükkamine on seotud riskidega, kuni selleni välja, et operatsiooni enam teha ei saa, sest sellega kaasnevad probleemid on muutunud liiga tõsiseks.

Üldiselt ütleb dr Adamson oma kogemuse põhjal, et kui kaalu iseseisvalt pole õnnestunud langetada, siis bariaatriline operatsioon mõjub positiivselt, sest üldine tervis, enesetunne ja enesekindlus paranevad.