NIPINURK: nõuandeid, kuidas saunast viimast võtta!

Monika Kuzmina

Saun on eestlastele alati oluline ja laias maailmaski teatakse, et saun on meil tõsine traditsioon. Talvel on saun pea iga eestlase kodune spaa. MaiWistiku looja, joogatreener ja loodusterapeut Mai-Liis Kivistik annab nõu, kuidas saunast võtta maksimum. Mai-Liis selgitab, et nahk uueneb 28 päeva ja seestpoolt väljapoole. Saun koos viha ja kuuma leiliga toetavad ja kiirendavad naha eneseuuendust. Higiga saab organismist välja viia palju kahjulikke toksiine ning see omakorda tõstab sinu immuunsuse taset.

Viht vali just nii

Vihtasid võib kasutada igasuguseid. Tuntumad on kindlasti kase- ja tammeviht, aga miks ka mitte kadakast või nõgesest viht? Mai-Liis toob välja, et nõgeseviht on eriti tõhus valutavate liigeste korral. Viha õigeks kasutamiseks aseta kõigepealt viht kuni viieks minutiks sooja vette (väldi keevat vett), pärast kuni viieks minutit külma vette.

Suveks võiks meelde jätta endale aasalt või koduaiast viha kokku panna. Igal taimel on oma energia ja sa võid üllatuda, kui täpselt sinu vihta tulid just need taimed, mida sina parasjagu vajad. Boonusena tekib värskete taimedega vihtlemisel imeline maagiline aroom leiliruumi. Pärast vihtlemist ei tasu vihta jätta vette ligunema, sest nii kaotab viht kõige kiiremini oma lehed.

Värskeid või kuivatatud taimi võib panna likku ka leilivette, kui on soovi rituaalset kogemust saada. Erinevad eeterlikud õlid ei puudu samuti korralikust saunakogemusest. Igaüks leiab oma lemmiku, aga mündilised toetavad alati hingamisteede haiguste leevendamist.

“Pane kindlasti tähele, et saunas käimine viib kehast välja ka vedelikku ehk alkoholi tarvitamine ei ole tegelikult soovitatav. Pigem jälgi, et sul oleks piisavalt vett tarbitud,” soovitab Mai-Liis.

Kuidas saunaprotseduure kogeda?

Sauna minnes soovitab Mai-Liis end kõigepealt voolava vee alt läbi lasta, et puhtana lavale istuda.

Leilide vahel on mõnus teha ka taimeväega jalavanne. Huvitav on näha Instagrami küsitlusest, et 85% vastanutest ei ole kunagi selle peale tulnud. Sobivad nii värsked kui kuivatatud taimed, mis tuleb panna kaussi sooja vette likku. Meeleolu tõstavad piparmünt ja naistepuna. Uinuda aitavad saialill, kummel või humal. Jalad tunduvad mitu kilo kergemad, kui nad vannist välja võtad. Piisab isegi 5-10- minutilisest vannist.

Mai-Liis toob ka välja, et üks suur viga, mida tehakse on nimelt seebi või dušigeeliga saunamõnude lõpus pesemine. Seep eemaldab naha loomuliku kaitsekihi ja muudab ta kuivaks. Saunas me aga juba vihtleme poorid lahti ja higistame mürgid välja, ei ole mõtet seda viimast kaitset maha nühkida. Pigem tuleks lõpetada saunaskäik ühe korraliku duši ja kehakoorimisega, mis eemaldavad kehalt surnud naharakud.

Külmaravi positiivne mõju kehale

Talvine immuunsuse turgutaja on ka loomulikult lumi, külm suplus või dušš. “Enne sauna võib end lume sisse kasta või sellel paljajalu kõndida. Siin tuleks meeles pidada, et kohe peale seda ei tohi lavale hüpata, vaid tuleb lasta kehal taastuda näiteks sauna eesruumis. Täpselt sama kehtib ka saunaprotseduuride vahel end lumme kastes. Anna kehale aega normaalne temperatuur taastada,” räägib Mai-Liis.

Ta selgitab, et külm vähendab stressi ja see on väga oluline. Kui sul on vähem stressi, siis sa ei jää nii kergesti haigeks. Külm vesi mõjub valuvaigistavalt ja soodustab õnnehormoonide eritumist. Tuju muutub paremaks, mis paistab ka välja. Keha saab kerge šoki, inimene hakkab sügavamalt hingama ning see kiirendab südame löögisagedust, muudab vereringesüsteemi aktiivsemaks ning vabastab endorfiine.