Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Õnnekoolitaja Dalí Getter Karat annab nõu: kuidas olla tööl õnnelikum?

Monika Kuzmina

Kersti Niglas
Kersti Niglas

Erinevad õnneuuringud on näidanud, et iga inimene suudab tõsta oma igapäevast õnnetaset. Kuna tööaeg võtab meie elust väga suure osa, tasub ka enda poolt pingutada, et olla tööl õnnelikum. Õnnekoolitaja Dalí Getter Karat annab nõu, kuidas seda teha.

Reageeri tööl teadlikult

Tööl tuleb tihti ette ootamatusi, millele on raske reageerida positiivselt. Dalí rõhutab, et tegelikult on meie kätes see, kas anname millelegi positiivse või negatiivse hinnangu. Reageerimiseks kulub vaid sekund, seega tasub olla teadlik.

Et hakata oma reaktsioone muutma, peab teadlikult jälgima, milliseid hinnanguid sa asjadele annad. Jälgi stressiolukordi tööl – kas sa reageerid positiivselt või negatiivselt? Sul on vaid millisekund aega otsustada, kas sa saad pahaseks või mitte.

Mida rohkem sa suudad viia oma reaktsioone positiivsuse poole, seda rõõmsam ja toredam päev sul ees on ja seda õnnelikumana sa end tunned. Muutes ühte päeva, muudad peagi juba oma nädalat, kuud, aastat ja tervet elu.

Märka oma reaktsioone nii:

· Jälgi end päeva jooksul

· Hoia tähelepanu teadlikult sellel, et valiksid positiivse poole

· Märka, kui lähed reageeringusse, olgu see positiivne või negatiivne

· Kui see kohe välja ei tule, harjuta edasi! Oled seda automaatselt väga pikka aega teinud ja on loogiline, et see vajab teadlikku harjutamist.

Tõmba juhe seinast

Et pingeid maandada, tasub kindlasti aegajalt tõmmata juhe seinast.

Juhet aitavad seinast tõmmata füüsilised tegevused – telefoni välja lülitamine, arvuti kinni panek, mitte suhtlemine ja ainult enda energias olemine. Loodusesse minek või kodusesse turvakeskkonda sukeldumine. “Mulle meeldib koristada, mere ääres või männimetsas jalutada, lõket teha ja kirjutada märkmikusse,” toob ta välja viise.

Kui pole võimalik tööd pikemaks pausile jätta, siis kasvõi paar minutit mediteerimist, hingamist, teadlikult mõistuse kinni panemist ja pikutamist aitab saavutada taas nullpunkti, neutraalsuse, joondatuse. Emotsioone tekitava teema käest panemine läbi muu tegevuse on samuti hea abivahend pingete maandamiseks.

“Vali hoolikalt, kellega aega veedad ning kellele just pingelistel aegadel tähelepanu pöörad. Negatiivsetest või pinget tekitavatest teemadest rääkimine seda tihtilugu aga just teeb – pannes oma tähelepanu negatiivsele, saab negatiivne tähelepanu. Ja sellega taas suureneb, kasvab, on meil pidevalt mõtetes,” räägib ta.