Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Roland Tokko annab nõu, kuidas olla produktiivsem

Monika Kuzmina

Pilt: Kersti Niglas

Kas sul kasvavad mõnikord asjad üle pea? Kas sul on nii palju kohustusi, et raske on otsustada, mis neist on tähtsaim või millest üldse alustada? Millele öelda jah ning kuidas õppida ütlema ei?

“Oskamatus aega kasutada on tänases ülikiire tempoga maailmas üks suuremaid stressiallikaid. See põhjustab läbipõlemist, tervisehädasid ja probleeme suhetes, rääkimata sellest, et paljud unistused jäävad täitmata,” selgitab programmi “Silmapaistev Noor Eestlane” tunnustuse saanud Roland Tokko oma menuraamatus “12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga kõik peaksid teadma”.
  • Planeeri igasse nädalasse üks tegevus, mis sind edasi aitab. Planeeri iga nädal vähemalt üks tegevus, mis sind eesmärgile lähemale aitab, ja pane see kalendrisse. Tee kõik, et see töö tehtud saaks, ehkki tulemust sa kohe ei näe. Väiksed sammud annavad kokku suure.
  • Tee rohkem seda, mida naudid. See kajastub väga selgelt sinu produktiivsuses: mida rohkem sa teed seda, mis sulle meeldib, seda kiiremini ja efektiivsemalt sa neid asju teed.
  • Ümbritse end õigete inimestega. Leia endale partner või tiim, et olla vastastikku kasulik. Ära võta neid tegevusi ja kohutusi enda peale, mida sulle ei meeldi teha. Alguses võib-olla suudad entusiasmist nendega tegeleda, kuid ühel hetkel see tuhin kaob.
  • Koos jõuab rohkem. Ära jäta tegevusi viimasele hetkele ja ära arva, et jõuad ise kõik ära teha. Võta endale targu abilised, sest viimasel hetkel ei jõua neid korralikult välja koolitada ja kogu koormus langeb lõpuks ikka sinu õlule.
  • Võimenda seda, mis toimib. Kuidas olla produktiivsem? Kui sul on juba toimiv mudel, siis püüa leida võimalusi, kuidas seda laiendada ja võimendada. Mõtle sellele, kuidas saada ühekordse panuse pealt palju rohkem tulemit.
  • Halb otsus on parem kui otsustamata jätmine. Mida kiiremini sa otsuseid vastu võtta suudad, seda produktiivsem sa oled. Paljud inimesed ei julge otsuseid teha, aga tegelikult on isegi halb otsus parem kui asja edasi lükkamine.
  • Öeldes ei, ütled jah asjadele, mis on sinu jaoks olulised. Mõnikord tasub öelda ei heale võimalusele, et saaksid öelda jah suurepärasele võimalusele. Miks? Sest enamik inimesi on kalendri igasuguseid tühiseid tegevusi ja kokkusaamisi nii täis pikkinud, et isegi kui neile pakutakse suurepärast võimalust, siis ei ole neil seda lihtsalt kuhugi mahutada.