NIPINURK: Viis nippi endale kergema elu loomiseks

FOTO
Foto: Karen Härms

Enesearenguterapeut ja inspiratsioonikoolitaja Ingrid Joya Tsirel sõnab, et kevad on parim aeg oma keha ja hinge valguse ja rõõmu laskmiseks. Just praegu saab loodusega ühes rütmis luua uusi algusi ja sünnitada oma ellu värsket rohelust ning vaadata, mida oma elu aeda kasvama panna. Siin on sulle viis praktilist ja hästi toimivat mõtet, kuidas oma ellu rohkem kergust ja rõõmu luua. „Iga mõte on nagu seeme, mis külvates viljakale pinnasele, saab hakata idanema ja kasvada suureks ja võimsaks taimeks. Just selliseks nagu sina ise soovid,“ ütleb Joya.

·       Minu elu on täpselt selline nagu ma arvan, et see on. Teisisõnu igaüks vastutab oma elu eest ise. Me ei saa valida igat sündmust oma elus, aga saame valida, kuidas suhestume oma kogemustega ja ise seada suunda, kuhu oma elulaev tüürida. Ükskõik, kas tegu on pooliku veeklaasiga või erimeelsusega oma kallimaga, alati saab valida näha olukorda sinu valitud värvides. Ei ole õiget ega valet suhtumist, on sinu valik, millise perspektiiviga sa oma reaalsust vaatad. Ma olen korduvalt kogenud, kuidas oma mõttele teise suuna andmine muudab ka reaalsust. Kartes, et midagi läheb halvasti, lood sa seda oma mõtetega. Oma sisemist häälestust saab teadlikult ümber lülitada ja valida positiivne stsenaarium koos hea tundega enda sees.

·       Ei ole olemas vigasid, on vaid õppetunnid. Läbikukkumised sünnivad inimese teadvusesse siis, kui inimene ei õpi kogemusest. Iga õppetund kestab nii kaua, kuni see on läbi tehtud - elukooli reegel, mis lihtsalt on nii. Võttes selle teadmise vastu, saab oma ellu palju rohkem kergust ja rõõmu luua. Üks oluline ja toetav nüanss sellel teekonnal on mitte võtta libastumisi ja kriitikat liiga isiklikult. Teiste inimeste arvamus on vähem või rohkem kõigile oluline, suur oskus on aga võtta vigasid kui õppetunde, kuidas teha paremini. Andmata endale hinnanguid või ennast maha tegemata. Suhtudes iseendasse armastavalt ja lugupidavalt nagu oma kõige kallimasse, lapsesse või heasse sõpra.

·       Iga inimene on võimeline saavutama kõike, mida ta tõeliselt soovib. Küsimus ei ole selles, kas ma olen piisavalt hea ja seda väärt, vaid kas ma seda piisavalt tahan. Väga tihti näen, et inimesed on õnnetud, aga samas nad ei soovi midagi muuta. Otsitakse, et keegi teine teeb mind korda, vastutab minu tervise või heaolu eest, annab mulle midagi. Maailm ei ole mulle midagi võlgu, elu on kingitus koos võimalusega katsetada, mängida ja õppida. Kui sul on probleem, siis mõtle hetkeks selle olukorra peale. Milles see seisneb? Kui kaua see on kestnud? Mis on selle põhjuseks? Kes on süüdi? Miks sa seni seda lahendanud pole? Seejärel suuna pilk soovitud tulemusele. Mida sa soovid saavutada? Mis tunne sul siis on, kui see on olemas? Millist positiivset mõju see sinu ellu veel toob? Mis on sinu järgmine samm selleni jõudmiseks? Väga lihtne ja töötav tehnika. Too oma fookus probleemi käes kannatamiselt soovitud tulemuse saavutamisele ja mis kõige olulisem, sellele heale tundele, mis soovitud kohas juba olemas on.

·       Kõik läheb mööda. Nii hea kui halb. Kõik on üks tervik. Inimesed tahavad kuulda, et nad ei ole üksi ja alati on olemas vastused ja lahendused, igaühe enda sees. Tuleb osata vaid kuulata ja tähele panna.

·       Inimene valib alati parima teadaoleva tee. Iga käitumise taga on alati positiivne kavatsus. Isegi siis, kui meetodid on valesti valitud. Kui inimene saab haiget ja ei oska valuga toime tulla, salvestub see sügavatesse hingesoppidesse. Seal hakkab see oma elu elama ja otsima väljapääsu nagu väike ussike sooja päikest. Teadmatus ja oskamatus erinevate tunnetega toime tulla viivad omakorda ebasoovitud käitumiseni enda või teiste suunas. Iga uus elu sünnib siia ilma läbi armastuse ja on olemuselt puhas. Kõige algpunkt ongi armastus. Elumöllu ära kadudes võib vahel pilt ees väga tumedaks minna ja kõik mõttetuna näida. Hea on meeles pidada, et kõige suuremast august leiame me tavaliselt kõige väärtuslikumad kingitused. Mida suurema huvi ja julgusega pimedusse vaadata, seda selgemini kingitused nähtavaks muutuvad. Teadlikkus, avatus ja elujulgus tulevad alati kasuks oma sisemise rahu ja rõõmu taasleidmisel.