Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Kuidas tuua oma ellu rohkem positiivsust?

Monika Kuzmina

Kristi Kullerkupp
Kristi Kullerkupp

Coach Chanet Siret Simonen, kes korraldab tasuta 14-päevast toetusprogrammi “Jah, ma suudan 2022”, mis aitab leida tasakaalu ja rõõmu enda elust, sõnab, et usub positiivsusesse ja sellesse, et kui me keskendume heale, siis hea kasvab. “Kui sisendame endale positiivseid afirmatsioone ja keskendume heale, siis meie organism toodab dopamiini, mis omakorda toetab heaolu tunde loomist. Kui mul on hea olla ja sisemine tasakaal, siis ma tulen paremini toime väliste ja sisemiste muutustega. Kui oleme sisemiselt paigas, siis leiame kiiremini lahendused olukordadele, mis muidu võivad tunduda võimatud,” kinnitab ta.

Tänulikkus aitab jõuda ühendusse südamega

Chanet on veendunud, et tänulikkus aitab jõuda ühendusse südamega. Ta selgitab, et kui me loome ühenduse iseendaga, siis saame aru, mis meile elus on oluline ja see aitab jätta maha kaasaskantavad “kivikotid”. Emotsioon meie sees on 3 sekundit, aga vahel hoiame me kinni enda vanadesse lugudest ja olukordadest ning jääme kinni ohvrirolli, kus kõik tundub mustem ja keerulisem. Tänulikkus ja positiivsus on need, mis aitavad murda seda mustrit ja toetavad sinul endal enda elu eest vastutuse võtmist. Tänulikkusesse ja positiivsusesse on tegelikult kerge liikuda, selleks on vaja otsust ja väikseid igapäevaseid samme. Küll aga võib tekkida väljakutseid järjel püsimisega uue harjumuse loomisel, kui oled üksi. Sellel ajal võib toetada sind kogukonna olemasolu, mida tänapäeval on kergem leida just online’ist. Eriolukord on meilt võtnud küll kohtumised, aga aidanud leida uusi inimesi ja sarnaste mõtteviisidega kogukondi läbi interneti. Oluline on leida koht, kus sina tunned end turvaliselt ja hoitud, et saaksid enda muutuseid lubada.

“Ma usun sellesse, et positiivsus on alati edasiviiv jõud. Kuid usun ka elu terviklikkusesse. Positiivsusel võivad olla ka varjuküljed, millest räägitakse harva. Kui räägime iseendale, et me armastame iseend, aga alateadlikult tunneme midagi muud või kui räägime endale positiivseid lugusid, mis aitab saboteerida iseenda elu eest vastutuse võtmist, siis positiivsus ei ole edasiviiv jõud. Positiivsus võib olla ka kaitse, et mitte endale ausalt otsa vaadata. Kui võtame näiteks ette eluratta, kus on elus kaheksa sulle olulist valdkonda. Kui keskendume nüüd vaid ühele osale ja positiivsusele, siis võivad teised osad olla tähelepanuta, sest nendes elumuutuse sissetoomine tundub liiga keeruline,” räägib Chanet ja lisab, et vahel võib see meie ego olla, kes loob illusioone ja räägib läbi positiivsuse meie eest. Tuleb olla tähelepanelik iseenda osas.

Chanet rõhutab, et positiivsus ja tänulikkus toimivad kõige jõulisemalt siis, kui me oleme inimestena iseendaga ausad - üdini ausad. Sellel juhul saavad tulla päris muutused sinu ellu. Ja just positiivne ellusuhtumine ja positiivsed mõtted ja tänulikkus toetavad kõige paremini muutuste ellu toomist.

“Vahel on üksi keeruline seda teha ja sellepärast on tänapäeval nii toetav, et on olemas toetavad kogukonnad,” soovitab ta.

Kuidas olla positiivsem ja tänulikum?

· Ole valmis vaatama ausalt endale otsa - ole päriselt aus. See võib ehmatada, aga toetab muutuseid.

· Keskendu positiivsele ja sellele, mis su elu on hästi

· Ole tänulik kõige kogemuste ja asjade eest, mis su elus on

· Liigu südame tasandile läbi tänulikkuse ja loo tugev ühendus endaga

· Luba enda ellu muutused

· Vali iseend ja toeta vajadusel läbi kogukonna

· Kogukond vali selline, kus tunned end hästi ja turvaliselt.