Reklaam sulgub sekundi pärast

POKSIJAD ANNAVAD NÕU, kuidas sportlaste põhimõtteid kasutada ka tavaelus

Uku Jürjendal vs Jakub Kozera
Uku Jürjendal vs Jakub Kozera — FOTO: Erlend Štaub

18. märtsil toimub Eesti üks suurimaid võitlusspordi sündmuseid The League. Sportlased on selleks ette valmistunud juba kuid. Kuid ettevalmistus ei ole ainult trenn, vaid sportlased teevad ka muid asju, millest võib kaasa võtta tarkuseteri igaüks.

Igas eluvaldkonnas tasub olla hetkes

Eesti parima taipoksija tiitli omanik Uku Jürjendal peab valmistumisel kõige olulisemaks hetkes olemist. See kehtib igas eluvaldkonnas.

Lisaks füüsilise ettevalmistumisele keskendub ta ka vaimsele poolele. Tal on mentaalne treener Daria Albers, kelle programmi ta jälgib.

Nii palju kui treenid, tasub panna taastumise alla

Sama palju ressursse kui treeningutele, paneb Jürjendal ka taastumisele. „50% minu tegevustest läheb ka taastumise alla. Massaažid, külmateraapia, saun, spaa, mullivannid, kuum vesi,“ loetleb ta ja lisab, et teeb neid asju järjepidevalt, mitte lihtsalt vahelduseks. Nii nagu ta võtab treeningut, võtab ta ka taastumist.

Ka enne matši käib ta külmas vees. Sellest on saanud traditsioon, mis teda päris palju aitab.

Keskkonnamuutus annab värske hingamise

Henry Rohtla valmistus matšiks, käies treeninglaagris. Tavaline päev treeninglaagris näeb välja selline: „Hommikul ärkasin, läksin trenni, mis kestis umbes kaks tundi. Pärast seda sõin, puhkasin ja õhtul uuesti trenni. Ja nii iga päev.“

Ehkki kõlab nagu miski, mida saaks teha ka kodus, aitab keskkonna muutmine motivatsiooni taastada. Rohtla sõnul oli laager oli ideaalne punkt kogu ettevalmistuse protsessi lõppu.

Giorgi Malania vs Henry Rohtla
Giorgi Malania vs Henry Rohtla — FOTO: Erlend Štaub

Ka mitte iga päev treenides on võimalik saavutada tipptasemel tulemusi

Hendrik Themas käib ka tööl ja tal on pere. Selle kõrvalt kaks korda päevas treenida ei ole tulemuslik. Ta käib poksisaalis minimaalselt kaks korda nädalas – teisipäeval ja neljapäeval. Treener Kevin Renno kirjeldab, et trennisaali tulles keskendub Themas tööle.

„Ta tuleb trenni 20 minutit varem või rohkemgi ja teeb sooja. Ta ei tule „tilulilutama“, vaid tuleb trenni tegema,” kirjeldab treener.

Matšil ei keskendu Themas mitte vastase nõrkusele, vaid oma tugevustele. „Ma saan teha ainult seda, mida mina teen. See, mida vastane teeb, ei ole minu kontrollida,“ ütleb ta.

Hendrik Themas vs Zaur Džavadov
Hendrik Themas vs Zaur Džavadov — FOTO: Erlend Štaub

Pea mõtetest tühjaks laskmine aitab säilitada rahu

Astrid Johanna Grents on üldiselt rahulik inimene ja ei reageeri iga asja peale emotsionaalselt. „Tuleb, mis tuleb, saan ainult muuta seda, kuidas ma infot vastu võtan ja mida sellega peale hakkan. Ringis tuleb osata kohaneda ja hetke pealt mõelda,“ usub ta.

Võistluspäeva veedab Astrid Johanna voodis, et mõtted korda saada. „Lasen pea täiesti tühjaks ja see aitab mul rahu säilitada kuni ringi minemiseni,“ selgitab ta.   

Astrid Johanna Grents vs Zoe Neuschwander
Astrid Johanna Grents vs Zoe Neuschwander — FOTO: Erlend Štaub