ROLAND TOKKO: ära mine uude suhtesse enne, kui…

Buduaar

Foto: Kersti Niglas

Ma lõpetasin oma teise, neli aastat kestnud suhte ja lubasin endale, et enne ma ühtegi tõsisesse suhtesse ei astu, kui pole selle teema kohta rohkem õppinud. Selleks ajaks teadsin juba üksjagu asju, mida suhtes ei tohiks teha, aga see ei tähenda, et oleksin teadnud, mida teha.

Märkasin, et olin mõlemasse suhtesse läinud ootusega, et teine inimene annab mulle midagi, näiteks lisaenergiat, mis minus puudub ja saan olla terviklik ainult siis, kui oleme koos. Kas sina oled sama teinud? Püüdnud täita endas peituvat tühimikku teise inimese abil?
Lühiajaliselt on see enamasti toimiv plaan ja esmapilgul tundubki, et oled oma tühimiku täitnud. Probleem on selles, et üldjuhul ei ole see pikaajaline lahendus. Üks parimaid paralleele, mida suhete teemaliste teadmiste otsinguil kohtasin, oli katkiste rataste metafoor. Inimesed lähevad tihtilugu suhtesse katkise rattana, lootes, et kui saadakse kokku teise katkise rattaga, moodustavad nad terviku. Armumise faasis see nii tundubki, kuid niipea, kui see periood läbi saab, hakkavad rataste konarused üha rohkem välja tulema ja koos sõitmine läheb lootusetult keerukaks. Palju parem on olla endaga rahul ja tunda end terviklikuna ning siis leida enda kõrvale teine terve ratas, kellega koos eluteel veereda. Jah, see võib tunduda ebarealistliku või võimatuna ja enda tervendamine kõikidest varasematest emotsionaalsetest haavadest ei käi kindlasti üleöö. Ka kohe uude suhtesse hüppamine või ühest teise üleminek ei aita sellele kaasa.

Inimesed lähevad suhtesse katkise rattana, lootes, et kui saadakse kokku teise katkise rattaga moodustavad nad terviku.

Avastasin enda puhul, et umbes aastaga olin üksi olles (loe: ilma ühtegi tõsist suhet alustamata) jõudnud seisu, kus olin saavutanud iseendaga oluliselt parema kontakti ja tundsin ennast ka üksi olles tõeliselt õnnelikuna. Tegin pidevalt neid asju, mis mulle päriseltkorda läksid ja see aitas kaasa. Näiteks leidsin  endale vahetult pärast lahkuminekut lauluõpetaja ning hakkasin tegelema laulmisega, mis aitas minus välja tuua eluenergia ja hea tunde, mille kohta varem arvasin, et peaksin need justkui oma kaaslaselt saama. See viis esinemiskutseni 2017. aasta investeerimisfestivalile, kus lisaks tõelist nauditavale tegevusele, leidsin endale ka kaaslase, kes tundis ennast samuti ka üksi olles õnnelikuna. Tema viimasest pikemast suhtest oli möödas lausa viis aastat.

Kõige olulisem õppetund Üks õppetund on see, et tõmbame alati ligi seda energiat, mida me ise välja kiirgame. Ehk kui püüad pidevalt olla keegi, kes sa tegelikult ei ole, tõmbad ka oma ellu inimesi, keda köidab see keegi teine, kes sa tegelikult ei ole. Varem või hiljem sa ei jaksa enam seda mängu mängida ja sinu tegelik olemus tuleb välja. Jätsime selle mängu vahele ja meil tekkis kiiresti mõnus klapp. Samal ajal võtsime suhtumise, et me ei pea iga hinna eest kokku jääma, vaid püüame kõigepealt aru saada, kas meil on väärtuste või huvide konflikte, mis tavapäraselt võivad välja tulla alles mõne aasta pärast.
Arutasime oma suhte alguses avatult väga paljudel teemadel, näiteks, kus me ideaalis elada võiks, kas ja kuidas suhtume lapse saamisesse, millised on meie põhiväärtused elus, millised on meie armastuse keeled ja suhtumine tegevustesse, mis ühele või teisele poolele meeldivad, milliseid õppetunde oleme saanud varasematest suhetest, mis on vastuvõetav ja mis üle piiri. Ma ei mäleta, et oleksin paljusid neid teemasid varasemates suhetes üldse puudutanud. Ühel hetkel avastasime, et ei suudagi leida ühtegi suurt vastuolu. Hetkel, kui seda loed, on meil kohe täitumas või juba täitnud neli aastat ja ma pole selleks hetkeks üheski varasemas suhtes nii heas seisus olnud.
Juba järgmises Buduaaris jagan, kuidas kaaslase valikul vältida keskpärasust.

Mõned õppetunnid, mis ma saanud olen:
Ma lõpetasin oma teise, neli aastat kestnud suhte ja lubasin endale, et enne ma ühtegi tõsisesse suhtesse ei astu, kui pole selle teema kohta rohkem õppinud. Selleks ajaks teadsin juba üksjagu asju, mida suhtes ei tohiks teha, aga see ei tähenda, et oleksin teadnud, mida teha.

1. Enne, kui lähed suhtesse, püüa olla õnnelik üksinda. Näeme täna mõlemad, et see oli väga oluline alus terve suhte loomisele.
2. Leia enda kõrvale inimene, kes ei vaja sind peamiselt enda tühimiku täitmiseks.
3. Osale sündmustel, mis sulle tõeliselt huvi pakuvad, et leida enda kõrvale sarnaste väärtustega inimene. Ma ei näe, et mul oleks võimalik koos olla inimesega, kes ei ole enesearengule avatud.
4. Arutle ausalt ja avatult kohe oma suhte alguses, millised on teie ootused ja soovid ja mis on sinu jaoks vastuvõetamatu. Säästad sellega kõvasti aega ja oma emotsioone. PS! Seda ei ole kunagi hilja teha, ka siis, kui oled juba mõnda aega koos olnud.

Tekst: Roland Tokko
Foto: Kersti Niglas