Reklaam sulgub sekundi pärast

MIDA TEHA, KUI laps kardab kooli minna?

Koolikott on pakitud, uued püksid või seelik triigitud. Pinal on täis lõhnavaid kustutuskumme. Täna see juhtub: koolitee hakkab jälle pihta. Esimesel päeval närveerimine on täiesti normaalne ja arusaadav. Kuidas saaks lapsevanem aga last toetada ning teda maha rahustada? Noorsootöötaja Juuso Repo pani kirja mõned soovitused, kuidas hirmu vähendada. 

"Põhjuseid, miks laps närveerida võib, on väga erinevaid ning osad lapsed on tundlikumad stressile, kui teised. Kui lapsevanem ise pole kunagi sotsiaalselt arg olnud, võib tal olla raskem oma last mõista ning ta ei saa aru, miks laps kardab," sõnas Repo. 

Tavaliselt lähenetakse lapse ärevusele teda julgustades ning soovitusega hakkama saada. Julgustamise asemel võiks alustada aga sellest, et aksepteerid lapse hirmu. "Laps vajab vanemlikku tuge ning aega. Laps ei oska enamjaolt oma hirmusid ise käsitleda ning ainuüksi tema kuulamine on juba suur edusamm. Ära tee lapse hirmusid maha ega naera tema üle. Palju suuremat julgust nõuab millegi tegemine, mida sa kardad, kui teha midagi sellist, mida sa ei karda üldse. Lapsed on oma loomult erinevad ning osad on tundlikumad, kui teised," lisas Repo. 

Juba väikesed asjad võivad väga olulised olla, näiteks lapse viimine kooli. Kui laps harjub kooli ja klassikaaslastega, siis tavaliselt hirmud kaovad. 

Mõned soovitused, kuidas veel hirmu vähendada: 

- Valmista ka ennast kooli alguseks ette. Sa võid küll kurb olla, kuid näita lapsele välja, et kõik on korras. Ära lase lapsel end nukrana näha. 

- Võite üheskoos rääkida, et mis koolis toimub: viin sind hommikul kooli, siis algab tund, siis vahetund...

- Kiire hommik tekitab kõigis stressi. Valmista end juba õhtul ette - pange riided valmis, pakkige koolikott jne. 

- Anna lapsele aega kohanemiseks ning toeta teda.

- Kui laps tuleb koolist koju, siis ole õnnelik ning küsi, kuidas tal koolis läks. Näiteks võite koos õhtusöögiks lauda katta ning laps saab samal ajal rääkida, kuidas koolipäev sujus. 

 

allikas: MTV.fi