Mehe ja naise intiimelu peale laste sündi

1 kommentaar

\"\"Mehe ja naise suhe jõuab peale lapse sündi hoopis erinevale tasandile kui varem – armukestest saavad lapsevanemad. Emotsionaalse tunde ja ühiste kohustuste kõrval ei tohi siiski kõrvale heita abieluliste suhete tähtsaimat komponenti – regulaarset ja mõlemaid osapooli rahuldavat suguelu.

\"\"

Mehe ja naise suhe jõuab peale lapse sündi hoopis erinevale tasandile kui varem – armukestest saavad lapsevanemad. Emotsionaalse tunde ja ühiste kohustuste kõrval ei tohi siiski kõrvale heita abieluliste suhete tähtsaimat komponenti – regulaarset ja mõlemaid osapooli rahuldavat suguelu.

Lapse sünd on seotud ka teiste väga suurte muudatustega. Kindlasti toimub ka mehes palju muudatusi, kuid tavalise naisena oskan ma sünnitusjärgsetest muudatustest lähemalt rääkida siiski vaid feminiinsest seisukohast lähtuvalt. Ergud ja mõtted on suunatud lapsele, füüsis on teine, hormonaalne tasakaal on häiritud ning sellest tulenevad emotsionaalsed reageeringud samuti. Illusioon, et suguelu saab jätkuda nagu enne, jääbki paraku vaid illusiooniks. Esimestel kuudel sõltub seksi osas kõik sellest, kui ruttu naine sünnitusest taastub. Samuti on olemas mehi, kelle seksuaalsust vähendavad juba raseduse ajal toimunud muutused. Paljud meestele mõjuvad naises toimuvad muudatused aga vastupidi – nende silmis muutub naine veelgi ihaldusväärsemaks. Kuidas mees pärast sünnitust naisesse suhtub, on väga tihedalt seotud suhtega üldse. Kui raseduse ajal on mees naist toetanud ja osalenud sünnitusel, taastub ka naise seksuaalsus palju kiiremini. Osad naised suudavad juba kolme nädala pärast edukalt uuesti seksida, paljudel läheb siiski palju kauem. Naistearstid soovitavad siiski enne sünnitusjärgsel ülevaatusel ära käia ja alles siis katsetada.

Pärast sünnitust on naine psüühiliselt tundlik ning eelkõige ootab ta mehelt mõistmist ja turvatunnet. Kui mees suudab naist emotsionaalselt toetada, igatseb ka naine intiimse läheduse järele. Esimesed korrad peale sünnitust seksides tuleks mõlemal valmis olla selleks, et naine mõtleb pidevalt imikule, rinnad on oluliselt tundlikumad, tupp kuiv nagu Sahaara kõrb ja paljudele tundub, et ka sama suur ja kontrollimatu. Tupekuivuse vastu aitavad apteekides käsimüügis olevad libestid. Liiga avarat tuppe aitavad taastada tupelihaste harjutused ja äärmusliku vahendina saab vähemalt pool aastat hiljem teha ka kudesid taastavat kosmeetilist lõikust.

Hiljem, kui füüsilised ja emotsionaalsed barjäärid on ületatud, ei saa  ikkagi enam seksida nii palju, nii kaua ja just seal kus soovid. Lihtsalt “keegi” võib peale sattuda või on üks osapooltest liiga väsinud. Samuti saab naine oma lähedusvajaduse üsna hästi lapsega tegeledes ära maandada ning ei vaja mehe poolseid intiimseid vägitegusid enam nii palju kui lihtsaid kallistusi ja komplimente. Ajapikku, kui laps on juba piisavalt suur ja asjalik, et teda vanavanemate või hoidja juure jätta, saab kättevõidetud koosolemisehetki taas ennastunustavaks armatsemiseks kasutada.

Suguelu muutub taas veidi aktiivsemaks peale imetamise lõppu. See on seotud prolaktiini (ajuripatsi eessagara hormoon, mille tase tõuseb juba raseduse ajal) taseme langusega ning   võib mõjuda naisele sugutungi suurendavalt. Tavaliselt on lapsed peale rinnast võõrutamist iseseisvamad ning mees ja naine saavad jällegi enam teineteisega tegeleda. Võimaluse korral on soovitav piisavalt suured järeltulijad eraldi tuppa magama kolida. See võimaldab vanematel rohkem omavahel koos olla ning taas tervislikku suguelu elada.

Tihtipeale ei lähe siiski kõik nii sujuvalt kui eelpool kirjeldatud – naisel tekib peale sünnitust frigiidsus, mees ei suuda naises enam armukest üles leida jne. Need on tõsised ja suured probleemid, mis silma kinni pigistamisel veelgi suuremaks paisuvad. Abielulised suhteid ei püsi kaua vaid ühiselt last kasvatades ja arveid makstes. Intiimelu peab ka terve olema, et suhe täisväärtuslik oleks. Mehed ei suuda seksita  pikalt rahulolevad ja õnnelikud olla. Seega tuleb probleemi ilmnedes endale esmalt selgeks teha, et armastus on alles. See on kõige tähtsam, kõik muu on ületatav. Sel juhul on käes hetk, mille kohta öeldakse, et “suhtega on vaja tööd teha” – taastada kirg ja värskus kasutades selleks vajadusel ja võimalusel ka spetsialisti abi. 

Vahekorraks kumbagi poolt sundida on veelgi hirmsam. Kui sa oma suhet säilitada tahad, siis aita kaasa sellele, et partneril oleks põhjust enda ja oma eluga rahul olla. See ei tähenda eneseohverdamist või seda, et pead seksi kuidagi välja teenima – lihtsalt võta elukaaslase seksitalumatust nagu haigust ja pane ta ise soovima probleemist jagu saada tõeliselt hoolides, sõbralikkust ja osavõtlikkust välja näidates ning kaaslast ära kuulates.

Kõik inimesed vajavad ja otsivad romantilist armastust, mis ideaalis peaks eelnema abielule ja lastele. Kui enne lapsi on tugev alus suhtele pandud, on võimalik suurenenud kohustuste rutiinis kirge ja romantikat taastada ning intiimelu värskena hoida. Kui kahe inimese vaheline lähedus igal tasandil on säilitatud või taastatud, muudab see suhte ja ennekõike armatsemise kaunimaks kui eales varem. Ja see on midagi, mille poole tasub püüelda!

Veronika Raudsepp Linnupuu