Miks põhjustab laste kodust väljakolimine suhtes kriisi?

Miks põhjustab laste kodust väljakolimine suhtes kriisi?

Laste sünd on väljakutse igale suhtele, aga samamoodi on väljakutseks ka see hetk, kui lapsed kodunt välja kolima hakkavad.

Laste sünd on väljakutse igale suhtele, aga samamoodi on väljakutseks ka see hetk, kui lapsed kodust välja kolima hakkavad.

Pärast laste lahkumist seisavad vanemad silmitsi uutmoodi vabadusega. Taaskord partneri emotsionaalsel tasemel leidmine võib olla närvesööv.

”Selline nn tühi pesa on tavaliselt koht, kus tekib kriis, eriti siis, kui pereelu pööritades pole hoolt kantud suhte eest. Mõned paarid lähevad sellises olukorras lahku, seda ka siis, kui nad teineteisega muidu hästi läbi saavad,” sõnas psühhoterapeut Kaarina Vanhanen.

Uute ühiste asjade leidmine on suhte kohapealt väga oluline. Sellisteks asjadeks võivad näiteks olla reisimine, suvilaprojekt või mõni muu seni täitmata jäänud asi.

Teineteise emotsionaalsel tasemel taasleidmine on oluline, aga väga raske. Pooled peavad hindama, mida nad tulevikus elult tahavad. Üks partneritest võib põhjustada kriisi, kui tal ei ole suhtes hea olla.

Kriisi kaudu armastuse ja vaimse sideme uuesti leidmine on aga võimalik. Võtmesõnadeks on rääkimine ja lähedus.

Kas sul on oma elu – või oled elanud vaid perele?

Vanem võib tunda ennast nõrgana ja isegi kurvana, kui lapsed pesast lendavad. Mõningal määral iseseisvub inimene kogu oma elu jooksul.

”Iseseisvumine teeb haiget ja tihtipeale noore inimese enda jalad ei kanna. On oluline, et vanematelt saab vajadusel abi küsida ja neid usaldada,” märkis Vanhanen.

Lapse enda elu ja oma arvamused võivad vanema jaoks emotsionaalselt rasked olla. Nii vanemal kui ka lapsel peab olema piisavalt sisu, et elus iseseisvaks muutuda ja nabanöörist lahti lasta.

Vanem ei peaks oma elu elama laste kaudu.

”Lapsest peab lahti laskma. Kui laps suudab iseseisvalt hakkama saada, peab vanem olema õnnelik, et suuremalt osalt on tema töö tehtud. Vanem võib jätkata lapsevanemaks olemist andes lastele nõu, toetades ja kannustades.”

”Harva tunneb vanem, et ta on suurepäraselt õnnestunud. Lahkarvamustega tuleb silmitsi seista ja need läbi rääkida. Noort peab kuulama ja kohtlema endaga võrdselt, täiskasvanud inimesena.”

Lapsed muutuvad sõltumatuks erineval viisil. Vaatamata sellele, et laps on nüüd iseseisev, peaks vanem ikka olema kättesaadav, valmis toetama ja nõua andma.

”Hea kodu on see, kust saadakse hea hüppelaud oma elu alustamiseks, kuid mida saab igatseda ja kuhu vajadusel alati tagasi minna.”

 

Allikas: Rakkaudeksi.fi

 

Anneli Allikas-Parv

Sarnased artiklid