Vale tasakaal töö ja eraelu vahel võib viia suhte purunemiseni

Vale tasakaal töö ja eraelu vahel võib viia suhte purunemiseni

Õnne mõjutavad mitmed asjad ning töö ja vaba aja vaheline harmoonia on üks suhte suurematest mõjutajatest. Kui töö ja eraelu on tasakaalus, on ka suhe tugev. Tihti on aga raske leida teineteise jaoks seda vajalikku kvaliteetaega. Kuidas viga parandada?

Õnne mõjutavad mitmed asjad ning töö ja vaba aja vaheline harmoonia on üks suhte suurematest mõjutajatest. Kui töö ja eraelu on tasakaalus, on ka suhe tugev. Tihti on aga raske leida teineteise jaoks seda vajalikku kvaliteetaega. Kuidas viga parandada?

Ühe suure suheteuuringu tulemusena selgus, et alla 30-aastaste seas on suhete purunemise kolm peamist põhjust: rahalised põhjused, seksuaalsed põhjused ning vale tasakaal töö ja eraelu vahel. Üle 30-aastaste seas on põhjusteks vale tasakaal töö ja eraelu vahel, seksuaalsed põhjused ning tülid kodutööde jaotuse üle.

Eesti Päevaleht kirjutas suvel, et hoolimata vähesest tööaja paindlikkusest on eestlased töö- ja pereelu tasakaaluga rahul. Statistikaameti poolt läbiviidud ja Eesti tööjõu-uuringu põhjal on valdav traditsiooniline täisajaga töö, osaajaga töötab alla kümne protsendi töötajatest. Kodus töötab samuti vaid ligi kümnendik töötajatest.

90% töötavatest meestest ja 80% naistest ei muudaks oma tööelu ja hooldamiskohustuste korraldust.

19% töötavatest naistest ja 10% meestest eelistaksid töötada vähem ja kulutada rohkem aega laste eest hoolitsemisele.

Täisajaga töötajatest on tööaja paindlikkuse ehk töö- ja pereelu sidumisega rahul 23%, osaajaga töö tegijatest 42% ja kaugtöö tegijatest 59%.

(Allikas: Eesti tööjõu-uuring )

Aga kas enamik inimesi ikka on oma töö ja vaba aja suhtega rahul, või on nad lihtsalt nii kinni rutiinis, et ei oskagi teisiti mõelda? Ehk ollakse üksteisest niivõrd lahku kasvatud, et ei osatagi kvaliteetaega teineteisega tahta? Võetakse iseenesest mõistetavalt, et kui mees töölt koju tuleb, tahab ta terve õhtu teleka ees vedeleda või sõpradega välja minna.

Küsisin ühelt tuttavalt, kellel peale töö mingit vaba aega küll ei ole, kas tema on oma eluga rahul? Tiina vastas nii: „Alguses veetsime mehega tõepoolest rohkem aega koos ja leidsime teineteise jaoks ikka aega. Nädalas vähemalt 4 päeva tegime õhtuti midagi koos, käisime kinos, teatris, söömas või kus iganes. Peale mõningast kooselu, kus rutiin oli suhtesse juba sisse imbunud, asjad muutusid. Tema tuli alati hilja koju ja ka mina hakkasin enda vaba aega tööga sisustama. Koju jõudes räägib tema mulle enamasti oma tööst ja mina talle siis enda omast. Arvan, et ta ei aimagi, et vahepeal sooviksin tõesti temaga rohkem koos olla ja lihtsalt kahekesi midagi toredat teha. Kui väljas käime, siis võtab ta alati oma sõbrad kaasa ning justkui väldib minuga kahekesi jäämist. Seks on haruldane nähtus. Tunnen, et ta tõesti ei ihalda mind enam nii nagu varem ja seks on talle rohkem kohustus. Olen ta peale kuidagi solvunud ja pettunud.  Mul on paar armukest. Ma ei tunne ennast süüdi, mis ma peaksin siis tegema, kui oma mees mind pea kunagi tähele ei panegi ja lahke ja rõõmus on ta minuga vaid siis, kui tal tööl hästi on läinud. Töö, töö, töö- niisugune on meie elu…”

Kõigi probleemide ärahoidmise juures on peamine ennetamine. Kui te pole veel oma töö ja eraelu suhet arutanud, siis on selleks tagumine aeg.

Kuidas leida tasakaal?

1. Arutage partneriga  oma tundeid vaba aja suhtes. Igal paaril peab leiduma teineteise jaoks veidi kvaliteetaega. Mehel ja naisel võivad sellest olla erinevad arusaamad. Kui mehe jaoks võib kvaliteetaeg teineteisega tähendada teleka ees õlu pihus lesimist, siis naise jaoks võib kvaliteetaeg olla aga hoopis õhtusöök küünlavalges või erootiline massaaž. Sellepärast peab teineteisega vaba aja veetmise ootustest rääkima. Alati võib leida mõne kompromissi, näiteks vaadata küünlavalgel telekast romantilist filmi ning las see mees siis rüüpab oma õlut. Või leppige kokku, et üks nädal teete kõvasti tööd ja teine nädal olete rohkem koos.

2. Üks kõige mõnusamaid viise tasakaalu leidmiseks töö ja vaba aja vahel on see, kui hoiate oma seksuaalelu põneva ja tiheda. See ei tähenda, et peaksite olema nagu jänesed, ent leidke iga päev aega seksiga tegelemiseks ning ärge laske sel muutuda kohustuseks. Kui olete mõnikord nii väsinud, et ei jaksagi seksida, siis olge lihtsalt üksteise kaisus ja arutage oma päevaseid tegemisi, muresid või rõõme. Püüdke tööst mitte liiga palju rääkida. Tuletage kasvõi meelde koos tehtud toredaid asju või seda, kuidas te kohtusite, tehke tulevikuplaane või lugege koos mõnd raamatut.

3. Leidke ühiseid huvisid. Suhe  on tugev, kui paaril on mingi tegevus, mida nad mõlemad naudivad, mitte ei tee sellepärast, et ühele poolele see meeldib.

4. Edukad paarid mõistavad vajadust teha tööd. Kui tööd ei tee, pole ka raha, et vabal ajal midagi koos teha. Pole mõtet teisele poolele ette heita, et ta iiga palju tööd teeb. Siiski tuleb leida mõni hetk ka teineteise jaoks. Oluline on vaadata, et töö ei hakkaks domineerima ja oleks siiski olemas piir töö ja vaba aja vahel. Vabal ajal püüdke tööst mitte liiga palju rääkida. Ka kiiretel aegadel olge teineteisele toeks ja püüdke olla mõistvad. Suhelge ka pingelistel aegadel ning pöörake partnerile piisavalt tähelepanu. Kui peate kauem tööl olema, siis saatke partnerile kasvõi mõni meeldiv sõnum või helistage talle ja öelge, et hoolite temast. Tehke üksteisele vahetevahel väikeseid kingitusi näitamaks, et partner on teil kogu aeg meeles.

5. Arutage omavahel oma karjäärivõimalusi ning toetage teineteist ka tööalaselt. Võite teha isegi väikse graafiku, millal koos aega veeta.

6. Nautige koos olemise aega ning ärge võtke seda kohustusena. Aeg üksteisega on püha, hinnake iga momenti. Pole midagi hullemat kui see, et olete plaaninud veeta õhtu koos, kuid ühel poolel tuleb vahele mingi tööasi. Seepärast plaanige ja hinnake koos veedetud aega hoolikalt.

7. Oluline on aru saada, kust algab töönarkomaania ja ületöötamine. Inimesed leiavad ületöötamiseks palju vabandusi. Kui oled ise üks neist või on selleks sinu partner, siis püüdke leida abi.

Kes inglise keelt mõistab, võib internetis proovida siin üht testi töö ja vaba aja tasakaalu kohta.

Buduaar.ee