Arles Kangus – Südamelaul 2008 premeerituim mees kitarriga

Arles Kanguse (21) kohta ei saa öelda lihtsalt paljulubav. Kõik, kes on teda laval näinud, teavad et lubaduste taga on midagi enamat. Paides toimunud noorte omaloominguliste laulude konkurss „Südamelaul 2008“ tõi Arlesele preemiad kõigis kolmes võistlevas laulukategoorias. /Küsitles: Veronika Raudsepp Linnupuu/

Arles Kanguse (21) kohta ei saa öelda lihtsalt paljulubav. Kõik, kes on teda laval näinud, teavad et lubaduste taga on midagi enamat. Teda on noortebändide austajad seni saanud seostada põhiliselt rock-bändide ÕIP, Pööloy Gläänz ja WeAreButMen`iga, kuid nüüd on teda tunnustatud ka sooloesinejana.

17. veebruaril Paides toimunud noorte omaloominguliste laulude konkurss „Südamelaul 2008“ tõi Arlesele preemiad kõigis kolmes võistlevas laulukategoorias: isamaaliste laulude kategoorias hinnati preemiavääriliseks laul „Leinapeni“ (SIIT), ühiskonnakriitiliste laulude hulgast „Üle prahi“ ja armastuslauludest jäi Arles silma looga „Ei taha jääda vanaks“ (SIIT). Võistlustules oli ühtekokku üle 50 laulja, noore autori ja pillimehe kaheksast Eesti maakonnast. Noorte loomingut hindas žürii koosseisus Helin-Mari Arder, Tiina Kivimäe ja Jaan Pehk, kellele jäi Arles silma eelkõige oma indie`likusega.

Kes on sinu suurimad eeskujud?
Kõige rohkem on mind kindlasti mõjutanud Vennaskond, eelkõige muidugi selle kitarrist Allan Vainola. Juba mu isa kuulas kõvasti Vennaskonda. Sealt see mulle külge jäigi arvatasti. Vokalistide poole pealt kindlasti Manic Street Preachersi laulja James Dean Bradfield. Kurt Cobain ka kindlasti on eeskuju mõnes mõttes.

Mis stiili ise meelsasti viljeled?

Meelsasti viljelen ikka alternatiivrocki – muusikat, kus kõik peab kõlama hästi valjult ja koledasti. Samas ma olen nüüd viimasel ajal ka soolokonsasid teinud ja ega see ka väga vastumeelne ei ole. Vahepeal võib vaikselt ka mängida.

Oled olnud tegev väga paljudes bändides, neist tuntumad Pööloy Gläänz, ÕIP ja praegugi toimiv WeAreButMen. Mille poolest erineb nende koosluste muusika sinu üksikesinemistest?
Mainiksin ära, et ÕIP-is ja WeAreButMen-is ei ole ma tegev, vaid need ongi minu bändid. Gläänzis olin ma rohkem nagu liige lihtsalt, kuigi ma mõjutasin ka selle bändi viimast loomingut päris palju. Need bändid on kõik rockbändid.

Üksikesinemistel ei ole mu muusika niivõrd rock enam. On ju ikkagi ainult üks mees ja kitarr + hunnik effekte. Soolokonsadel tulevad sõnad rohkem esiplaanile, kui bändidega mängides.

Kust sai sinu muusikaarmastus alguse?
Vist lasteaiast juba. Ma ei mäleta ka täpselt, laulnud olen ma kogu aeg. Väiksena oskasin isegi bajaani mängida – see on see nuppudega akordion. Siis ma olin 5 aastane vist. Laulsin ju 10-17 eluaastani üle-eestilises poistekooris "Kalev", see aitas ka kaasa muusikaarmastusele.

Kelle sõnu kasutad enim oma lauludes?
Kui nüüd protsentuaalselt vaadata, siis eelkõige kasutan ikka omakirjutatud sõnu. Järgmine on kohe praeguseks lahkunud Arvi Siig. Mees oskas lihtsalt selliseid luuletusi teha, et isegi kui neid lihtsalt lugema hakata, siis mingisugune rütm hakkab juba siis sees põksuma. Jääb selline mulje nagu oleks Siig alateadlikult laulusõnu kirjutanudki, mitte pelgalt luuletusi.

Kolm sinu lugu said erinevate kategooriate all tunnustatud. Mitme looga üldse noorte omaloomingu võistlusel üles astusid?
Võtsingi kolme looga osa. Igas kategoorias vist võiski ainult ühe lauluga osa võtta.

Kus saab sind veel laulmas kuulda?

21.märtsil toimub Tartu Ülikooli Kohvikus kell 21.00 minu esimene päris soolokontsert. Rohkem polegi praegu paika pandud. Bändiga tuleb ka esinemisi, aga nende aega praegu kindlalt ei tea.

Kas oled mõelnud ka oma plaadi tegemisele?
Oma plaadi tegemisele olen mõelnud pidevalt. Pärast ansambli ÕIP tegevuse lõppu hakkasin rohkem mõtlema selle sooloprojekti peale. Ma veel ütlesin ÕIP-i kitarristile, et mul pole bändi üldse vaja, üksi on palju lihtsam. Praegu tuleb välja, et mul oli õigus, sooloprojekt toimib.

Milliseid vabaajaüritusi eelistad?
Tegelikult ma olen selline igav inimene, peale muusika on mul ainult mõned hobid – allveekabe, ussikaevamine ja soolapuhumine. Muud midagi.

Milliseid omadusi hindad naises kõige enam?
Raske küsimus. Lakooniliselt vastates – ausust, enesekindlust, seksikust. Neist piisab?

Tulevikuplaanid?
Kõige rohkem ootan ma ise oma esimest soolokontserti, mis toimub 21. märtsil Tartus Ülikooli Kohvikus. Samuti on mulle tehtud ettepanek kirjutada muusika ühele filmile ning näidendile. Näidendi proovid algavad juba märtsis ning võimalik, et selle koostöö tulemusi saab laiem publik näha juba kevadisel Kooliteatrite festivalil.

Pildid: erakogu

Küsitles: Veronika Raudsepp Linnupuu
veronika@buduaar.ee